Radio Białystok | Wiadomości | RDOŚ nie zaakceptowała wstępnego projektu ścieżki rowerowej na odcinku Hajnówka - Białowieża

RDOŚ nie zaakceptowała wstępnego projektu ścieżki rowerowej na odcinku Hajnówka - Białowieża

autor: Marcelina Markowska

22.04.2021, 09:09, akt. 13:26

Nie ma zgody na wstępny projekt ścieżki rowerowej na odcinku Hajnówka - Białowieża. Zarząd Dróg Wojewódzkich na kilkunastokilometrowym odcinku, który miałby prowadzić przez Puszczę Białowieską, planuje wyciąć ponad cztery tysiące drzew. Zgody jednak nie wyraziła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku - nie zaakceptowała przeprowadzonej na zlecenie zarządu dróg inwentaryzacji przyrodniczej.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


Planowana wycinka drzew ma objąć obszar nawet 60 metrów od ścieżki

Według raportu inwestora, inwentaryzację należało wykonać na odcinku 15 metrów od projektowanej ścieżki rowerowej i 50 metrów od budynków. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku nie zgadza się z tym. Dyrektor RDOŚ-iu Beata Bezubik podkreśla, że planowana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich wycinka drzew ma objąć obszar nawet 60 metrów od ścieżki - dlatego zakres inwentaryzacji trzeba rozszerzyć.

- W naszej ocenie jest to zbyt mały bufor. Należałoby go rozszerzyć do stu metrów jeżeli chodzi o siedliska i 50 jeśli chodzi o ptaki - mówi Beata Bezubik.

Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Mariusz Nahajewski podkreśla, że zarząd wkrótce odniesie się do uwag.

- Na razie analizujemy dokument. Prześlemy go również do firmy wykonującej raport, by mogła się odnieść. Wykonawca musi zobaczyć to wezwanie, jego zasadność - mówi Mariusz Nahajewski.

Projekt ścieżki na odcinku Hajnówka - Białowieża od początku budzi sprzeciw mieszkańców i organizacji ekologicznych, ponieważ Zarząd Dróg Wojewódzkich planuje wyciąć kilka tysięcy drzew. Na złożenie raportu z poprawkami inwestor ma czas do lipca.


Hajnowscy radni jednogłośnie poparli projekt budowy ścieżki rowerowej

Hajnowscy radni jednogłośnie poparli projekt budowy ścieżki rowerowej na odcinku Hajnówka-Białowieża. Podczas sesji burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak podkreślał, że wybudowanie jej wzdłuż drogi wojewódzkiej (689) to jedyna szansa, by powstała.

Są propozycje rozważenia innych lokalizacji przebiegu ścieżki, żeby to było na drodze powiatowej na Budy, Teremiski czy Pogorzelce, albo wzdłuż torowiska kolejowego. Jednak jeżeli ta ścieżka nie powstanie wzdłuż drogi wojewódzkiej, to jej nigdy nie będzie. Bo o ile Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich ma środki finansowe na jej budowę lub może je pozyskać, to na pewno nie jest w stanie pozyskać ich powiat hajnowski, gmina Hajnówka czy gmina Białowieża

- mówi Jerzy Sirak.

Radny Marcin Bołtryk z Koalicji Obywatelskiej również poparł projekt budowy ścieżki, ale zaapelował także o budowę dróg dla jednośladów w samym miasteczku.

Budowa ścieżek rowerowych wokół Hajnówki bardzo nas cieszy, ale to też powinno nas zmobilizować. Powinniśmy zastanowić się, jak rozbudować sieć ścieżek rowerowych w samej Hajnówce i połączyć je ze ścieżkami biegnącymi wokół miasta. To też podwyższy jego walory turystyczne

- mówi radny.

Budowę ścieżki rowerowej z Hajnówki do Białowieży poparł także Związek Gmin Puszczy Białowieskiej.

| red: maj, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nie będzie ścieżki rowerowej przy drodze wojewódzkiej Bielsk Podlaski - Hajnówka

30.03.2021, 12:41

Droga będzie szersza, powstaną chodniki, ale bez ścieżki rowerowej. Takiej inwestycji nie uwzględniono w planie przebudowy drogi wojewódzkiej na odcinku Bielsk Podlaski - Hajnówka.


Mieszkańcy i przedsiębiorcy z Hajnówki mogą zgłaszać pomysły, realizowane z funduszy norweskich

3.10.2020, 11:53

To pieniądze na realizację pomysłów przedsiębiorców, ale też mieszkańców. Urząd Miasta w Hajnówce ogłosił konkursy, w których z funduszy norweskich firmy mogą dostać do 100 tys. zł dotacji, a mniejsze projekty sąsiedzkie do 15 tys. zł.


Aby na odcinku Hajnówka - Białowieża powstała ścieżka rowerowa, trzeba wyciąć tysiące drzew

29.05.2020, 12:00

To na razie tylko projekt, ale już wzbudza duże emocje. Na odcinku Hajnówka - Białowieża ma powstać ścieżka rowerowa. Jednak by ją wybudować Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku planuję wyciąć ponad 4 tys. drzew.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok