Radio Białystok | Wiadomości | Pacjenci po COVID-19 będą mogli zapisać się na turnusy rehabilitacyjne w podlaskich placówkach

Pacjenci po COVID-19 będą mogli zapisać się na turnusy rehabilitacyjne w podlaskich placówkach

autor: Renata Reda

25.04.2021, 08:17, akt. 08:45

Pierwsze podlaskie placówki będą rehabilitować ozdrowieńców w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Na razie osoby, które chorowały na COVID-19 będą mogły zapisać się na kilkutygodniowe turnusy w trzech miejscach.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Leczenie w ramach ubezpieczenia prowadzić będą dwie placówki z Augustowa: Centrum Sercowo-Naczyniowe przy ul.Konopnickiej i Sanatorium Uzdrowiskowe oraz Szpital Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowy w Supraślu.

Z rehabilitacji można skorzystać w ciągu roku od zakończonego leczenia na COVID-19 - mówi rzeczniczka Podlaskiego NFZ Beata Leszczyńska. 


Program gwarantuje od dwóch do sześciu tygodni kompleksowej rehabilitacji, podczas której pacjenci będą mogli skorzystać z wielu zabiegów, m.in. z: kinezyterapii, inhalacji, hydroterapii, fizykoterapii i wielu innych, według indywidualnych wskazań. Rehabilitowany pacjent może liczyć na minimum 96 zabiegów fizjoterapeutycznych. Ma prawo do konsultacji z personelem medycznym oraz może skorzystać z profesjonalnej terapii psychologicznej. Ponadto każda placówka uczestnicząca w programie zapewnia pacjentom badania diagnostyczne, leki i wyroby medyczne, które są niezbędne do uzyskania najlepszych rezultatów programu leczenia - dodaje Beata Leszczyńska.


Beata Leszczyńska podkreśla, że rehabilitacja pomoże pacjentom szybciej wrócić do zdrowia:


Dzięki rehabilitacji pacjenci, który chorowali na COVID-19, znacznie poprawią swoją sprawność oddechową, zwiększą wydolność wysiłkową i krążeniową. Jednym słowem - szybciej powrócą do pełnej sprawności. Rehabilitacja pozytywnie wpłynie również na ich kondycję psychiczną - mówi Beata Leszczyńska.


Skierowanie na rehabilitację wystawi na przykład lekarz rodzinny na podstawie wyników kilku badań, mi.in. RTG klatki piersiowej, aktualnej morfologii, EKG.

Rehabilitacja pocovidowa obejmuje również edukację zdrowotną i promocję zdrowia, w tym np. naukę prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminację nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, a także leczenie dietetyczne.

Pacjenci, którzy otrzymali skierowanie na rehabilitację, mogą zgłosić się na leczenie do dowolnej placówki w kraju. Dotychczas ozdrowieńcy mogli uzyskać taką pomoc tylko podczas prywatnych turnusów sanatoryjnych.

Na razie są trzy placówki, gdzie w ramach ubezpieczenia można skorzystać z rehabilitacji stacjonarnej po leczeniu na COVID-19. NFZ analizuje kolejne zgłoszenia uzdrowisk i szpitali. Za każdy dzień pobytu pacjenta Fundusz będzie płacić 188 zł.

| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wykryto ponad 9,5 tys. nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 513 osób

24.04.2021, 10:32

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u 9 505 kolejnych osób. Zmarło 513 chorych z COVID-19 – podało w sobotę (24.04) Ministerstwo Zdrowia.


W podlaskich szpitalach zajętych jest 690 łóżek covidowych i 66 respiratorów

23.04.2021, 16:50

Poniżej 700 spadła w szpitalach w Podlaskiem dzienna liczba pacjentów zakażonych koronawirusem, którzy wymagają leczenia – wynika z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.


Pandemia ograniczyła i tak zbyt małą aktywność fizyczną uczniów

19.04.2021, 23:46

Jakie są skutki braku fizycznej aktywności dzieci i młodzieży z powodu zdalnej nauki w bezruchu? Jak można temu zapobiegać?

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BERLIOZ | RAVEL | GERSHWIN

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Konferencja szkoleniowa


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok