Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem wraca nauka hybrydowa w klasach 1-3, można pójść do fryzjera - rząd poluzował obostrzenia

W Podlaskiem wraca nauka hybrydowa w klasach 1-3, można pójść do fryzjera - rząd poluzował obostrzenia

autor: Marcin Mazewski

26.04.2021, 07:00, akt. 14:28

Od poniedziałku (26.04) uczniowie w klasach 1-3 z 11 województw, w tym w Podlaskiem, będą się uczyli w trybie hybrydowym. Salony fryzjerskie i kosmetyczne znów będą mogły otworzyć się na klientów, choć w ścisłym reżimie sanitarnym.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
W Podlaskiem znów otwarte są salony fryzjerskie - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Do podlaskich podstawówek powróciła część najmłodszych uczniów - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nauka hybrydowa w klasach 1-3 w 11 województwach

Od poniedziałku (26.04) uczniowie w klasach 1-3 z 11 województw będą się uczyli w trybie hybrydowym. To znaczy, że połowa uczniów danej szkoły będzie miała zajęcia stacjonarnie, a reszta zdalnie.

Jak mówił minister zdrowia Adam Niedzielski, poluzowania obostrzeń nie będzie w pięciu województwach.
"Województwo śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie to w tych województwach utrzymujemy obowiązujące dotychczas obostrzenia" - mówił minister. Tam w kwestii nauki zdalnej nic się nie zmieni.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek na antenie Polskiego Radia 24 powiedział, że jeżeli tendencja spadkowa dotycząca liczby nowych zakażeń będzie się utrzymywała, to jest szansa na powrót do szkół kolejnych roczników. 

Maj jest tym miesiącem, w którym wszyscy mają szansę wrócić do nauki stacjonarnej, jeśli ta dynamika spadkowa, taka jaką obserwujemy od kilkunastu dni utrzyma się przez kolejne dni, to takie szanse są 

- wyjaśniał minister.

Przemysław Czarnek zapowiedział, że pod koniec kwietnia należy spodziewać się kolejnych decyzji dotyczących nauki. Obecne rozwiązania w kwestii szkół obowiązują do 2 maja.
Otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne

Od 26 kwietnia w 11 spośród 16 województw salony fryzjerskie i kosmetyczne znów będą mogły otworzyć się na klientów, choć w ścisłym reżimie sanitarnym. W związku z trzecią falą pandemii branża została zamknięta miesiąc temu.

W związku z trzecią falą koronawirusa i rosnącą liczbą zakażonych i hospitalizowanych rząd w marcu zdecydował się na czasowe zamknięcie branży beauty. Odpowiednie przepisy w tej sprawie zaczęły obowiązywać 27 marca i były przedłużane.

W mijającym tygodniu z powodu spadku liczby zachorowań rząd zgodził się na poluzowanie niektórych obostrzeń w 11 województwach.

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, od poniedziałku 26 kwietnia salony urody, fryzjerskie, tatuażu i piercingu będą mogły się otworzyć w województwach: podlaskim, podkarpackim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, pomorskim, lubuskim, świętokrzyskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim i w małopolskim.

W pozostałych pięciu województwach (śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim oraz opolskim), ze względu na liczbę zakażeń, dotychczasowe obostrzenia nadal będą obowiązywać.

Właściciele salonów kosmetycznych czy fryzjerskich, muszą jednak pamiętać, że ich biznesy będą mogły funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym. Oznacza to, że w takim miejscu, przebywać może wyłącznie obsługa i obsługiwani klienci. Reżim sanitarny wymaga ponadto, że stanowiska obsługi muszą znajdować się w odległości co najmniej 1,5 m od siebie, chyba że między nimi jest przegroda.

Dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego Blanka Chmurzyńska-Brown wyrażała nadzieję, że klienci licznie wrócą do salonów, a fryzjerom i kosmetyczkom uda się choćby w części odrobić wielomilionowe w skali ogólnopolskiej straty. Apelowała jednak do rządzących, by jak najszybszej wypłacać świadczenia dla branży.


Otwarte salony fryzjerskie w Podlaskiem

Po miesiącu przerwy spowodowanej obostrzeniami, w Podlaskiem znów otwarte są salony fryzjerskie, kosmetyczne i urody. Jednak na wizytę w niektórych z nich trzeba nieraz poczekać nawet kilka dni. Białostoczanie, którzy zdążyli się odpowiednio wcześnie umówić, od rana korzystają z ich usług.

Jak podkreślają klienci, już nie mogli się doczekać wizyt, zwłaszcza w zakładach fryzjerskich. Niektórzy próbowali strzyc się samodzielnie, ale jak sami przyznają - ze słabym efektem. Radości z otwarcia salonu po miesiącu zamknięcia nie kryją także właściciele i pracownicy zakładów.

Niestety musieliśmy być zamknięci, ale po miesiącu wracamy wypoczęci i pełni zapału do pracy - pracy, która jest naszą pasją. Nawet jak będziemy musieli pracować codziennie od rana do 22:00, to nie spoczniemy. Każdy kto będzie chciał się ostrzyc, to zostanie ostrzyżony

- mówi właścicielka jednego z białostockich salonów Laura Borowska-Beszta.

źródło: IAR/PAP | red: lma, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ponad 7 tys. nowych zakażeń koronawirusem w kraju, 193 osoby zmarły

25.04.2021, 10:30

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u 7 219 kolejnych osób. Zmarło 193 chorych z COVID-19 – podało w niedzielę (25.04) Ministerstwo Zdrowia.


W wielu miejscach w regionie są wolne terminy na szczepienie przeciwko COVID-19 na najbliższe dni

23.04.2021, 11:03

Od piątku (24.04) na szczepienie przeciw COVID-19 mogą rejestrować się osoby urodzone w 1972 roku, w kolejnych dniach będą to coraz młodsze roczniki.


Dariusz Piontkowski

22.04.2021, 08:08

"Jeżeli chcemy rzeczywiście powrócić do takiego normalnego życia, we wszystkich praktycznie dziedzinach, musimy jeszcze troszeczkę pocierpieć i przestrzegać tych reguł, które zostały narzucone, aby ograniczyć epidemię" - mówi Dariusz Piontkowski.


Rząd luzuje obostrzenia - w Podlaskiem od 26 kwietnia otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne, wraca nauka hybrydowa w klasach 1-3

21.04.2021, 15:23

Można powiedzieć, że apogeum zakażeń i hospitalizacji III fali koronawirusa mamy za sobą; cały czas jednak zarówno poziom zakażeń, jak i poziom hospitalizacji utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie - mówił w środę (21.04) minister zdrowia Adam Niedzielski.


prof. Robert Flisiak

21.04.2021, 08:08

Czy latem mamy szansę na uzyskanie odporności populacyjnej? - Jest jeden warunek - że tempo i gotowość Polaków do szczepień nie osłabnie, że nie będziemy uśpieni tym, że latem zacznie spadać liczba zachorowań.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Konkurs "Zagraj z nami"
14.06.2024, 07:01, akt. 15.06.2024, 07:04

Zagraj z nami! Trwa piłkarski konkurs na naszej antenie


"Auta na Bruku" w Białymstoku, fot. Michał Romańczuk
BIAŁYSTOK
14.06.2024, 14:59, akt. 15:01

"Auta na Bruku" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok