Radio Białystok | Wiadomości | Osada Dziedzinka, w której mieszkali Simona Kossak i Lech Wilczek trafiła do rejestru zabytków

Osada Dziedzinka, w której mieszkali Simona Kossak i Lech Wilczek trafiła do rejestru zabytków

autor: Wojciech Szubzda

18.05.2021, 19:48, akt. 20:04

To miejsce, w którym przez kilkadziesiąt lat mieszkali prof. Simona Kossak i Lech Wilczek. Leśniczówka i stodoła ze spichlerzem w Białowieży, tzw. osada Dziedzinka trafiła do rejestru zabytków.

Osada Dziedzinka, źródło: wuoz.bialystok.pl
Osada Dziedzinka, źródło: wuoz.bialystok.pl

Decyzję w tej sprawie podjęła podlaska konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz. Dzięki temu położona w samym sercu Puszczy Białowieskiej Dziedzinka może być lepiej chroniona.

Drewniana leśniczówka powstała w 1935 roku. Obok niej znajduje się wybudowana również przed II wojną światową zabytkowa stodoła ze spichlerzem. Obiekty zachowały się do dzisiaj w niezmienionym stanie - mówi podlaska konserwatr zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz.


Leśniczówkę cechuje oryginalna, zwarta, proporcjonalna i prosta bryła, której wyrazistym akcentem jest wydatny dach naczółkowy. Stodoła ze spichlerzem pomimo, że jest obiektem typowo gospodarczym, to swoim wyrazem nawiązuje do architektury leśniczówki. Obiekty przetrwały do dziś w niezmienionej formie, co świadczy o zachowanym walorze autentyczności. Oba budynki są nośnikiem wartości naukowych i historycznych - stanowią źródło badań nad drewnianą architekturą związaną z terenami Puszczy Białowieskiej - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku.


Prof. Simona Kossak to miłośniczka i znawczyni Puszczy Białowieskiej, autorka popularnych radiowych gawęd emitowanych na antenie Polskiego Radia Białystok. Z kolei Lech Wilczek to autor książek i albumów fotograficznych o tematyce przyrodniczej i wielki orędownik ochrony środowiska. Dziedzinka stanowiła dla nich doskonały punkt obserwacyjny na dziką przyrodę - co też miało wpływ na decyzję o wpisie do rejestru zabytków - dodaje prof. Dajnowicz.


Dziedzinka, położona w granicach rezerwatu ścisłego, była doskonałym punktem obserwacyjnym zwierząt w ich naturalnym środowisku. Poprzez swoją działalność naukową i artystyczną, oboje stali się aktywnymi propagatorami unikatowych walorów przyrodniczych Puszczy Białowieskiej - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.


Ponadto, zespół budynków na uroczysku Dziedzinka posiada walor malowniczości. 


Zlokalizowany na płaskim terenie, otoczony lasem, wykonany z tradycyjnego, naturalnego budulca doskonale wpisuje się w puszczański krajobraz - dodaje prof. Dajnowicz.


Postępowanie w sprawie wpisania do rejestru zabytków Dziedzinki prof. Małgorzata Dajnowicz wszczęła z urzędu.

| red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Osada Dziedzinka - leśniczówka prof. Simony Kossak może trafić do rejestru zabytków

20.01.2021, 07:57

Leśniczówka prof. Simony Kossak i Lecha Wilczka może trafić do rejestru zabytków. Postępowanie w tej sprawie wszczęła podlaska konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz.


Pogrzeb Lecha Wilczka - orędownika ochrony środowiska

5.01.2019, 06:59

W południe na cmentarzu przy ulicy Żelaznej w Sulejówku rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Lecha Wilczka.


Zmarł Lech Wilczek - orędownik ochrony środowiska

28.12.2018, 11:12

Zmarł Lech Wilczek - wieloletni partner życiowy Simony Kossak.


Otwarcie ulicy i wieczór wspomnień o prof. Simonie Kossak w Białowieży

18.03.2017, 05:37

Prof. Simona Kossak - miłośniczka i znawczyni Puszczy Białowieskiej, autorka popularnych gawęd radiowych o przyrodzie, została patronką ulicy w Białowieży. Jej imię nadano fragmentowi drogi, która prowadzi do leśniczówki Dziedzinka, gdzie mieszkała przez 35 lat.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok