Radio Białystok | Wiadomości | Wielu mieszkańców Augustowa chce, by południowa obwodnica miasta biegła przez puszczę

Wielu mieszkańców Augustowa chce, by południowa obwodnica miasta biegła przez puszczę

autor: Marta Sołtys

19.05.2021, 19:41, akt. 20:00

Prawie pięć tysięcy podpisów zebrali augustowianie w sprawie budowy południowej obwodnicy miasta przez Puszczę Augustowską. Taki wariant trasy proponuje burmistrz.

fot. Marta Sołtys
fot. Marta Sołtys


0:00
0:00
Wielu mieszkańców Augustowa chce, by południowa obwodnica miasta biegła przez puszczę - relacja Marty Sołtys | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozważa jeszcze dwa inne warianty, zgodnie z którymi droga przebiegałaby zaledwie 100 metrów od osiedla Ustronie nad Kanałem Augustowskim. Nie chcą się na to zgodzić mieszkańcy.


- Dwa pierwsze warianty biegną wzdłuż linii brzegowej Kanału Augustowskiego. Odcinają nam swobodny dostęp do jeziora Sajno. Z punktu widzenia mieszkańców jest to nie do zaakceptowania. Burzą one nam naszą augustowską przestrzeń turystyczną oraz obniżają walory przyrodnicze. Budzi to nasz sprzeciw. Na tę chwilę opowiadamy się za trzecim wariantem, gdyż według nas jest to jedyne słuszne rozwiązanie w tym momencie, ponieważ wyprowadza całkowicie ciężki ruch poza obszar miasta - mówi organizator zbiórki podpisów Wojciech Nowak.


- Jest to już druga taka akcja. Poprzednim razem zebraliśmy ponad trzy tysiące podpisów - informuje kierownik wydziału spraw społecznych i administracyjnych urzędu miejskiego Michał Kotarski. - Obecne konsultacje są krótkie, bo trwają jedynie do 20 maja. Pozwoliły one jednak na reakcję mieszkańców i zebranie kolejnego tysiąca podpisów. Z tymi podpisami udamy się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie, gdzie je złożymy - mówi Michał Kotarski.


- Warianty pierwszy i drugi przebiegałyby bardzo blisko dzielnicy Silikaty obok budynków wielorodzinnych. Biegłyby po zabytkowym moście na Kanale Augustowskim w Przewięzi. Naprawdę, te opcje z punktu widzenia mieszkańców są nie do przyjęcia - podkreśla burmistrz Mirosław Karolczuk.

 

Obwodnica Augustowa budowana będzie najwcześniej w 2027 roku. Pod koniec tego roku mają być gotowe wyniki przeprowadzanych badań i analiz i to pozwoli wskazać, który wariant może być zrealizowany.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Droga Białystok-Augustów w standardzie ekspresowym? - rozpoczęła się zbiórka podpisów

14.05.2021, 16:02

Droga krajowa nr 8 na odcinku Białystok-Augustów wymaga poprawy nośności. Najpierw będą budowane trzy obwodnice na tej drodze, a potem na podstawie analiz będzie określony sposób poprawy przepustowości tej drogi - poinformował w piątek (14.05) wiceminister infrastruktury Rafał Weber.


Mirosław Karolczuk

14.05.2021, 14:52

- Dopiero teraz widać, jak w dwóch wariantach ta droga zbliża się do Kanału Augustowskiego, jak blisko jest dzielnic mieszkaniowych - mówi Mirosław Karolczuk.


Czy w zachodniej części Augustowa powstanie nowe osiedle domów jednorodzinnych?

19.04.2021, 17:45

Wnioskują o to augustowianie, którzy planują zamieszkać na terenie leżącym pomiędzy ulicą Mazurską i obwodnicą miasta.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATRfot. Marta Sołtys
AUGUSTÓW
10.08.2022, 12:55, akt. 13:10

W Augustowie powstał kolejny mural

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok