Radio Białystok | Wiadomości | O założeniach Polskiego Ładu mówili w Łomży i Suwałkach politycy PiS

O założeniach Polskiego Ładu mówili w Łomży i Suwałkach politycy PiS

autor: Iza Kosakowska

22.05.2021, 15:05, akt. 17:00

Program Cyfrowa Gmina będzie jednym z pierwszych działań, jakie mają być podjęte w ramach ogłoszonego przez rząd Polskiego Ładu - mówił w sobotę (22.05) na konferencji prasowej w Łomży sekretarz stanu w kancelarii premiera, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Marek Zagórski.

O założeniach i korzyściach Polskiego Ładu mówili w Łomży przedstawiciele rządu i samorządowcy, fot. Adam Dąbrowski
O założeniach i korzyściach Polskiego Ładu mówili w Łomży przedstawiciele rządu i samorządowcy, fot. Adam Dąbrowski

O założeniach Polskiego Ładu mówili w Suwałkach politycy PiS i samorządowcy - relacja Izy Kosakowskiej

O założeniach Polskiego Ładu mówili w Łomży przedstawiciele rządu i samorządowcy - relacja Adama Dąbrowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zagórski: program Cyfrowa Gmina będzie jednym z pierwszych w ramach Polskiego Ładu

"W ramach tych projektów, które są przewidziane w Polskim Ładzie, projekty związane z cyfryzacją będą jednymi z pierwszych, dlatego w ciągu już najbliższych kilku tygodni powinniśmy rozpocząć - a najpóźniej w ciągu dwóch, trzech miesięcy - prace nad programem Cyfrowa Gmina" - powiedział Zagórski.

Wyjaśnił, że będą to pieniądze na różne działania takie jak np. zakup sprzętu.

To będą środki adresowane dla samorządów po to, żeby podnieść jakość wyposażenia jeśli chodzi o urządzenia cyfrowe, o komputery, oprogramowanie i jakość usług elektronicznych oferowanych mieszkańcom. Przeznaczymy na to ok. 1 mld zł. Także w ramach tego programu będziemy chcieli wesprzeć inwestycje doraźne w takich miejscach, gdzie zasięg internetu, zasięg telefonii mobilnej jest bardzo słaby. Tutaj też przeznaczymy odrębną pulę środków 

- mówił Zagórski na konferencji m.in. z udziałem wiceministra edukacji i nauki Dariusza Piontkowskiego, parlamentarzystów, samorządowców.


"Cyfryzacja jest kluczową sprawą, jeśli chodzi o rozwój"

Zagórki podkreślił, że cyfryzacja jest kluczową sprawą, jeśli chodzi o rozwój. Podał, że w ramach Krajowego Planu Odbudowy na inwestycje w tę dziedzinę ma być przeznaczonych ok. 40 mld zł, bo cyfryzacja to "nowoczesne państwo, nowoczesna administracja, baza rozwoju". 

Dzisiaj bez inwestycji w nowoczesne technologie możemy zapomnieć tak naprawdę o rozwoju nowoczesnego państwa - powiedział.

Dodał, że będą też kontynuowane inwestycje w budowę infrastruktury telekomunikacyjnej, sieci światłowodowej, cyfryzację ochrony zdrowia.


11 mln Polaków korzysta już z profilu zaufanego

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa przekonywał także, że Polski Ład jest szansą na to, że wszystkie inwestycje związane z cyfryzacją będą realizowane jeszcze "szybciej i bardziej intensywnie". 

Mam nadzieję, że duża część tych środków trafi do samorządów. Cyfrowa gmina, cyfrowy samorząd, to będą jedne z pierwszych działań, jakie będą podejmowane w ramach tego programu 

- powiedział Zagórski.

Minister podał, że 11 mln Polaków korzysta już z profilu zaufanego. 

Dodał, że Polski Ład to szansa na "większy skok" w rozwoju, choć - w jego ocenie - skutki gospodarcze pandemii w Polsce są mniejsze niż w innych krajach UE, co jest podstawą do tego skoku.


Zieliński w Suwałkach: Polski Ład to program dla obywateli

"Wszystkie filary tego programu odnoszą się wprost do obywateli"- podkreślał (22.05) w Suwałkach poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński. Polityk przedstawił wszystkie założenia nowego programu społeczno-gospodarczego Zjednoczonej Prawicy pod nazwą Polski Ład. W spotkaniu przed siedzibą suwalskiego starostwa wzięli udział m.in. starosta Witold Kowalewski oraz przedstawiciele lokalnych samorządów.

Jak podkreślał poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński - ten program pozwoli Polsce wyjść z kryzysu po pandemii.

Musimy podejmować ważne i odważne działania i wyzwania, żeby jak najszybciej z kryzysu po covidzie wyjść 

Sam program ma 5 głównych założeń, wśród nich są nowe inwestycje, a wraz z nimi miejsca pracy, kredyty mieszkaniowe z wkładem własnym gwarantowanym przez państwo, możliwość budowy małego domu bez formalności, a także emerytury bez podatku. Te najważniejsze założenia dotyczą zdrowia i podatków - mówił poseł Zieliński.

Polski Ład to jest program dla obywateli. Po pierwsze on jest realny, po drugie będziemy go konsekwentnie wdrażać 

- mówił Jarosław Zieliński .

Starosta suwalski Witold Kowalewski liczy, że kolejne fundusze z nowego programu wpłyną na dalszy rozwój regionu.

Ten rozwój pandemia przyhamowała. W dalszym ciągu samorządy będą korzystały ze wsparcia w ramach środków rządowych. Przyczyni się do tego Nowy Ład. Jesteśmy podbudowani, żyjemy nadzieją, jest dobrze, a na pewno będzie jeszcze lepiej 

- mówił starosta.  

Większość założeń Polskiego Ładu miałaby wejść w życie w 2022 roku.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlascy politycy PiS promują założenia Polskiego Ładu

20.05.2021, 17:12

Podlascy politycy PiS - parlamentarzyści i wojewoda - rozpoczęli w czwartek (18.05) w Białymstoku akcję promowania założeń Polskiego Ładu, czyli nowego programu społeczno-gospodarczego Zjednoczonej Prawicy.


Polski Ład

17.05.2021, 12:31

Ponad 72 miliardy złotych zamierza rząd przeznaczyć na realizację programu "Nowy Ład".


prof. Robert Ciborowski

17.05.2021, 08:18

"Wszyscy dyskutują o tych kwestiach podatkowych i składkowych, bo to dotyczy nas wszystkich i to w sposób bezpośredni - każdy zauważy ten plus albo minus w portfelu, w zależności, w jakiej grupie pracowniczej się znajduje".


Liderzy Zjednoczonej Prawicy zaprezentowali "Polski Ład" [wideo]

15.05.2021, 08:14

Polski Ład ma zrealizować polskie aspiracje, a może coś trudniejszego, polskie marzenia - powiedział podczas prezentacji Polskiego Ładu prezes PiS i wicepremier Jarosław Kaczyński.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok