Radio Białystok | Wiadomości | Międzynarodowa konferencja "Dziecko w historii - między godnością a zniewoleniem"
Ponad 150 osób z kilkudziesięciu krajów uczestniczy w Międzynarodowej konferencji „Dziecko w historii - między godnością a zniewoleniem” na Wydziale Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku.
To okazja do wymiany naukowych doświadczeń m.in. dotyczących praw i potrzeb dziecka w dynamicznie zmieniającym się świecie - mówi kierownik Katedry Historii Wychowania na Wydziale Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku, prof. Elwira Kryńska.
Dyskusje poświęcone będą godności osobowej, osobowościowej i osobistej dziecka w sytuacji zniewolenia, utraty wolności, swobody - całkowitej zależności od innych. Może to być zniewolenie dotyczące różnych sfer życia ludzkiego, na przykład fizyczne ograniczenie, tzn. uzależnienie czyjegoś zdrowia i życia od woli drugiego człowieka, czy też zniewolenie umysłu prowadzące do zatarcia własnej osobowości. Powoduje to, że dzieciństwo jako zjawisko dotyczące każdego człowieka bywa nadal zawłaszczane i zniewalane w najróżniejszy sposób, zatracając swój niepowtarzalny, indywidualny charakter.
Dlatego głównym celem konferencji „Dziecko w historii - między godnością a zniewoleniem jest próba odpowiedzi na pytania: Jakie były i są źródła praw człowieka? Czy godność jednostki była i jest nadal wartością? Jakie w przeszłości były i są współcześnie przyczyny zniewolenia jednostki? Dlaczego dochodzi do ograniczania wolności człowieka ? Jak wyposażyć młodego człowieka w takie wartości, które pomogą mu rozwinąć się i funkcjonować w pełni?
Konferencja jest jednym z elementów obchodów jubileuszu 40-lecia istnienia Katedry (wcześniej Zakładu) Historii Wychowania Wydziału Nauk o Edukacji UwB.
Dyskusje i spotkania realizowane są w formule hybrydowej, część odbywa się na Wydziale Nauk o Edukacji, niektórzy prelegenci prezentują swoje wystąpienia za pośrednictwem internetu.
Konferencji mogą się przysłuchiwać wszyscy zainteresowani. Dostęp do transmisji online i szczegółowy program konferencji „Dziecko w historii" znajdziemy na stronie https://dzieckowhistorii.uwb.edu.pl/.
Partnerem konferencji jest województwo podlaskie.