Radio Białystok | Wiadomości | Ma wspierać dzieci, młodzież i szkoły - Mariusz Tarasiuk będzie w Białymstoku rzecznikiem praw ucznia

Ma wspierać dzieci, młodzież i szkoły - Mariusz Tarasiuk będzie w Białymstoku rzecznikiem praw ucznia

31.05.2021, 13:56, akt. 14:33

Miejskiego rzecznika praw ucznia powołały władze Białegostoku. Działalność rozpocznie 1 czerwca. Będzie wspierał uczniów, prowadził mediacje i współpracował z samorządami uczniowskimi.

Ma wspierać dzieci, młodzież i szkoły - Mariusz Tarasiuk będzie w Białymstoku rzecznikiem praw ucznia, fot. Dawid Gromadzki/UM Białystok
Ma wspierać dzieci, młodzież i szkoły - Mariusz Tarasiuk będzie w Białymstoku rzecznikiem praw ucznia, fot. Dawid Gromadzki/UM Białystok


0:00
0:00
Ma wspierać dzieci, młodzież i szkoły - Mariusz Tarasiuk będzie w Białymstoku rzecznikiem praw ucznia - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Funkcję rzecznika powierzono Mariuszowi Tarasiukowi, pracownikowi Departamentu Edukacji Urzędu Miasta Białegostoku – poinformowano w poniedziałek (31.05) na konferencji prasowej.


Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie i wyzwanie. Rzecznik praw ucznia będzie stał w obronie wszystkich uczniów miasta Białegostoku i przede wszystkim będę bronił ich praw, reprezentował samorządy uczniowskie, rodziców, budował mosty między nauczycielami, uczniami, ich rodzicami, aby uzyskać porozumienie drogą mediacji. Dzięki temu myślę, że nasza współpraca będzie owocna i wszyscy będą mogli liczyć na rzecznika praw ucznia – powiedział wybrany na tę funkcję Mariusz Tarasiuk.


Siedzibą rzecznika praw ucznia – jak informuje magistrat – będzie Departament Edukacji przy ul. Legionowej 7. Z rzecznikiem będzie można kontaktować się pod numerem telefonu: 85-869-63-44."Młodzieżowa Rada Miasta zgłosiła się z takim wnioskiem (powołania rzecznika praw uczniów), po czym przeprowadziła ankietę wśród 600 uczniów i aż 92 proc. z nich opowiedziało się za powołaniem rzecznika praw ucznia" – mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Dodał, że z interpelacją w tej sprawie wystąpiła też jedna z radnych. Truskolaski powiedział, że po analizach prawnych zdecydowano, by funkcję tę pełnił pracownik departamentu edukacji.

Prezydent mówił, że wśród zadań rzecznika będzie m.in. propagowanie praw uczniów, mediacje, wspieranie uczniów, jeżeli łamane byłyby ich prawa.


Każda społeczność chce, aby przestrzegano jej prawa. Bo co z tego, że one będą na papierze, trzeba ich przestrzegać i jeżeli zderza się szkoła, dyrektor, a nawet pojedynczy nauczyciel z pojedynczym uczniem, to on stoi na straconej pozycji, nie ulega wątpliwości. Jeżeli będzie osoba z urzędu, będzie reprezentowała ucznia, to jego pozycja jest zupełnie inna – dodał Tadeusz Truskolaski.


Obecna na konferencji przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Dominika Łapińska powiedziała, że powołanie rzecznika praw ucznia było jednym z kluczowych zadań w tej kadencji młodzieżowej rady.

"Jesteśmy przekonani, że jeszcze bardziej zwiększy to ochronę praw uczniów, a tym samym polepszy komfort nauczania w białostockich szkołach" – dodała.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok