Radio Białystok | Wiadomości | Przed sądem rozpoczął się proces dwóch projektantów i wykonawcy molo na zalewie w Siemiatyczach

Przed sądem rozpoczął się proces dwóch projektantów i wykonawcy molo na zalewie w Siemiatyczach

2.06.2021, 15:43, akt. 15:55

Przed sądem w Siemiatyczach rozpoczął się w środę (02.06) proces dwóch projektantów i wykonawcy molo na zalewie w Siemiatyczach, oskarżonych o to, że nie dochowali zasad ostrożności i nieumyślnie narazili ludzi na niebezpieczeństwo. Dwa lata temu część molo zapadła się, kilku nastolatków trafiło do szpitala.


Rozpoczął się proces w sprawie wypadku do jakiego doszło dwa lata temu na molo w Siemiatyczach - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Kilka osób wpadło do zalewu

Do wypadku doszło 26 czerwca 2019 roku na długim pomoście zbudowanym na zalewie nr 2 w Siemiatyczach. Siedziała tam wtedy grupa młodzieży; prawdopodobnie również na barierkach na końcu zadaszonej części tego molo, tuż nad wodą. W pewnym momencie ostatnia część konstrukcji zapadła się w stronę wody, kilka osób wpadło do zalewu. Część poszkodowanych wydostała się na twardy grunt sama, część z pomocą innych.

Cztery osoby w wieku od 14 do 17 lat z ogólnymi potłuczeniami trafiły do szpitala. Na szczęście ich obrażenia nie były poważne.


Prokuratura postawiła zarzuty autorom projektu

Śledztwo w tej sprawie ostatecznie prowadziła Prokuratura Rejonowa Białystok-Północ. Po zasięgnięciu opinii dwóch biegłych - z zakresu specjalności konstrukcyjno-budowlanej oraz hydrologii, budownictwa wodnego i melioracji postawiła zarzuty autorom projektu i jego wykonawcy.

Prokuratura zarzuciła dwóm autorom projektu budowlano-technicznego pomostu pływającego wraz z deszczochronem, że w swojej pracy, którą mieli wykonać w oparciu o umowę z miastem Siemiatycze, choć byli zobowiązani do kierowania się zasadami bezpieczeństwa konstrukcji, nie dochowali zasad ostrożności; narazić mieli w ten sposób zdrowie lub życie osób, które tego dnia z molo korzystały.

Chodziło m.in. o to, że przyjęte przez projektantów tzw. obciążenie zmienne konstrukcji było zbyt małe, brak było części obliczeń, np. dotyczących kwestii wytrzymałości.


Według biegłych, staranności nie dochował też wykonawca

Według biegłych, staranności nie dochował też wykonawca tej inwestycji (molo zostało zbudowane w połowie 2014 roku), bo wykonał je niezgodnie z tym projektem. Według biegłych, np. użyte przez wykonawcę wkręty do drewna były zbyt krótkie w relacji do planowanej nośności obiektu.

Biorąc te oceny pod uwagę prokuratura uznała, że na zapadnięcie się konstrukcji nie miało wpływu zachowanie młodzieży na pomoście, bo przy takiej liczbie nastolatków i ich zachowaniu nie powinno było się to stać; umorzyła też wątek dotyczący ewentualnych szkód materialnych związanych z tym zachowaniem. Status osób poszkodowanych w sprawie ma dwadzieścia osób.

Zarówno w śledztwie, jak i środę przed sądem w Siemiatyczach (wydział Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim) cała trójka oskarżonych nie przyznała się do zarzutów. Przed sądem składali wyjaśnienia i odpowiadali na pytania stron. Pod koniec lipca sąd ma zacząć przesłuchania świadków.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jest akt oskarżenia ws. wypadku na molo w Siemiatyczach

2.01.2021, 08:40

Wadliwy był zarówno projekt jak i wykonanie wiaty na molo w Siemiatyczach - tak oceniła prokuratura i skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie wypadku, do jakiego doszło półtora roku temu. Zawaliła się wówczas część zadaszenia i kilkoro nastolatków wpadło do wody.


Trzeba było czekać ponad rok - zawalona wiata zniknie z siemiatyckiego molo

26.07.2020, 14:03

Po ponad roku z siemiatyckiego molo zniknie szpecąca go, zniszczona wiata. Zawaliła się w czerwcu ubiegłego roku i od tego czasu gniła w wodzie. Osoby wypoczywające nad zalewem nie mogły dotąd korzystać z tej części pomostu.


Zapadła się część molo na zalewie w Siemiatyczach - 4 nastolatków trafiło do szpitala

26.06.2019, 21:54

Około 30 metrów od brzegu zawaliła się część molo na zalewie w Siemiatyczach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
madredus, stock.adobe.com
TYKOCIN
21.10.2021, 11:06, akt. 11:25

Tykocin Pomnikiem Historii
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok