Radio Białystok | Wiadomości | Archidiecezja Białostocka wydała specjalną płytę w 30. rocznicę wizyty papieża w Białymstoku

Archidiecezja Białostocka wydała specjalną płytę w 30. rocznicę wizyty papieża w Białymstoku

4.06.2021, 14:36, akt. 14:47

Archidiecezja Białostocka wydała płytę DVD z materiałami filmowymi z wizyty Jana Pawła II w Białymstoku w 1991 roku, w czasie czwartej pielgrzymki do Polski. 5 czerwca mija 30 lat od tych wydarzeń. Papież m.in. ustanowił wówczas diecezję białostocką.

Ołtarz papieski przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, fot. Monika Kalicka
Ołtarz papieski przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, fot. Monika Kalicka

Jan Paweł II odprawił wtedy mszę św. na białostockim lotnisku Krywlany (według szacunków, wzięło w niej udział 300 tys. osób), beatyfikując też wówczas zakonnicę Bolesławę Lament, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Św. Rodziny.

Podczas wizyty w Białymstoku papież ustanowił oficjalnie diecezję białostocką (w marcu 1992 roku podniesioną do rangi archidiecezji) i otworzył synod diecezjalny. Odwiedził też cerkiew Św. Mikołaja gdzie spotkał się z hierarchami i prawosławnymi mieszkańcami regionu, poświęcił i odsłonił białostocki pomnik ks. Jerzego Popiełuszki.

W związku z 30. rocznicą tych wydarzeń Archidiecezja Białostocka dołączyła do czerwcowego numeru swego miesięcznika "Drogi Miłosierdzia" płytę z materiałami filmowymi z 5 czerwca 1991 roku.

Osiem materiałów filmowych przypomni wydarzenie sprzed 30 lat, słowa, które wypowiedział papież oraz celebracje i spotkania, które wówczas miały miejsce - poinformowała w piątek archidiecezja.

Wydawnictwo, które zawiera materiały m.in. z archiwum archidiecezji, ma przypominać tę wizytę tym mieszkańcom regionu, którzy uczestniczyli w różnych punktach papieskiego programu przed 30 laty, ale też trafić do młodych ludzi, którzy tej wizyty nie pamiętają. Materiały zostały zdygitalizowane, odszumione i na nowo zmontowane.

Płyta zawiera zapis powitania Jana Pawła II w mieście, homilię i słowo do wiernych ze mszy św. na Krywlanach, moment beatyfikacji Bolesławy Lament, otwarcie I synodu diecezji, spotkanie ekumeniczne w cerkwi św. Mikołaja oraz modlitwę Jana Pawła II przy pomniku ks. Popiełuszki. Jest tam też materiał podsumowujący wizytę z obecnej perspektywy; wykorzystano w nim zdjęcia udostępnione przez fotografów, w tym ze zbiorów Arturo Mari - osobistego fotografa Jana Pawła II.

Od środy w Białymstoku (na terenie przy budynku kina Ton) oglądać można wystawę przygotowaną przez IPN, z archiwalnymi zdjęciami (również ze zbiorów prywatnych) i cytatami papieskich wystąpień w tym mieście, ale też w Łomży i Olsztynie, czyli dwóch kolejnych miastach tej części kraju, które w 1991 roku znalazły się na trasie pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny.

Wystawa czynna jest do końca czerwca; podobne otwarto w Łomży i Olsztynie.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Specjalny samochód – muzeum będzie przypominał mieszkańcom Suwalszczyzny postać Jana Pawła II

4.06.2021, 11:44

Już jutro (5.06) tak zwany sacro truck pojawi się przed pokamedulskim klasztorem w Wigrach.


ks. Adam Szot

4.06.2021, 08:25

"Mamy w archiwum dokument ustanowienia diecezji białostockiej i drohiczyńskiej napisany odręcznie i podpisany przez papieża Jana Pawła II, niejako post factum" - mówi ks. Adam Szot.


30 lat temu Jan Paweł II odwiedził Łomżę

4.06.2021, 07:32

Dwa historyczne dni trzydzieści lat temu były w Łomży bardzo wietrzne - wiatr zrywał dekoracje przygotowane na wizytę najważniejszego gościa w dziejach Łomży czyli Jana Pawła II.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok