Radio Białystok | Gość | ks. Adam Szot - kustosz Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku

ks. Adam Szot

kustosz Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku

4.06.2021, 08:25, akt. 09:02

"Mamy w archiwum dokument ustanowienia diecezji białostockiej i drohiczyńskiej napisany odręcznie i podpisany przez papieża Jana Pawła II, niejako post factum" - mówi ks. Adam Szot.

ks. Adam Szot, fot. Monika Kalicka
ks. Adam Szot, fot. Monika Kalicka

Z ks. Adamem Szotem rozmawia Dorota Niebrzydowska

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


30 lat temu - 5 czerwca papież Jan Paweł II odwiedził Białystok. Odprawił mszę świętą na białostockim lotnisku Krywlany, w której uczestniczyło 300 tysięcy osób, beatyfikował zakonnicę Bolesławę Lament, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny i ustanowił oficjalnie diecezję białostocką. Jakie znaczenie miała ta wizyta dla białostockiego Kościoła, białostoczan, jak wspominamy te wydarzenia po 30 latach – o tym z księdzem Adamem Szotem rozmawia Dorota Niebrzydowska.


Dorota Niebrzydowska: 2 dni: 4 i 5 czerwca bardzo ważne dla kościoła łomżyńskiego i białostockiego, to wtedy papież rozpoczął swoją pielgrzymkę. W Białymstoku 5 czerwca 91 roku było słonecznie, chociaż w prognozach zapowiadano opady deszczu, wszyscy mieliśmy ze sobą płaszcze przeciwdeszczowe, papież Jan Paweł II wylądował na lotnisku Krywlany około 10:45, jego przybycie zapowiadały dzwony białostockich kościołów. Czekało na niego 300 000 osób, wśród nich również my, ja dość daleko, a ksiądz bardzo blisko. Pamięta ksiądz ten dzień?


ks. Adam Szot: Pamiętam, niewątpliwie. To prawda miałem zaszczyt, bo chyba w takich kategoriach wspominam ten dzień, być tuż obok świętego. Wtedy oczywiście patrząc na papieża, nie myślałem w kategoriach, że będę miał okazję być ramię w ramię ze świętym, ale oczywiście patrzyłem na papieża jako na głowę Kościoła, bo stałem dosłownie ramię w ramię. Diakonowałem razem z księdzem obecnie Dariuszem Wojteckim, byliśmy diakonami, więc pełniliśmy służbę liturgiczną przy ołtarzu, przy papieżu. 

A czekając na przylot papieża, to oczywiście staliśmy wraz z pozostałą grupą kleryków naszego seminarium, którzy służyliśmy wówczas papieżowi na lotnisku na Krywlanach. Tak jak każdy pewnie z tych tysięcy ludzi patrzyliśmy w niebo, tych helikopterów było kilka, nie było wiadomo, w którym leci papież, więc każdy, który pojawiał się na horyzoncie, był witany oklaskami, a potem dopiero się okazało, że w którymś z ostatnich leciał papież. 


Bo to oczekiwanie było dość długie, mimo że wylądował o 10:45, to sektory zapewniały się już od bardzo wczesnych godzin porannych, miasto się wyludniało.


Był cały komitet, organizacje, podział na sektory, każdy miał karty wstępu, służby porządkowe i to wszystko rzeczywiście trochę czasu zajmowało. Ja pamiętam też ten dzień jako bardzo długi, ponieważ nas wysiedlono z seminarium, bo tam był obiad i tak zwani "borowicy", czyli Biuro Ochrony Rządu kazało klerykom opuścić gmach seminarium, więc nocowałem w domu rodzinnym na Dziesięcinach. Z tych Dziesięcin szedłem pieszo na Krywlany, to jest drugi koniec miasta, ubrany w nowe pantofelki czarne, żeby elegancko wyglądać, pamiętam naprawdę trochę żartobliwie, ale zanim doszedłem na Krywlany to pamiętam bolące nogi.


A jak zapamiętał ksiądz Ojca Świętego?


Jako człowieka rozmodlonego, nie miał zbyt wiele czasu, żeby z nami klerykami, czy służbą liturgiczną porozmawiać, natomiast po mszy świętej, kiedy schodził z ołtarza, tuż przed zakrystią, żeśmy wszyscy stali w jednym szeregu, to podziękował nam za służbę i tak naprawdę były to jedyne słowa, jakie skierował do nas wówczas na lotnisku. Ale pamiętam go jako takiego skupionego w trakcie mszy świętej, rozmodlonego, także bardzo to jest takie miłe wspomnienie po latach.


A z perspektywy tych 30 lat jak ksiądz ocenia te wydarzenia, jakie owoce przyniosła ta papieska pielgrzymka, tu dla białostockiego Kościoła i dla białostoczan?


Oczywiście można spojrzeć trochę oczyma historyka, a więc powstała diecezja białostocka.


To  było niespodziewane czy jednak spodziewane?


Niespodziewane. Sam fakt, że mamy w archiwum dokument ustanowienia diecezji białostockiej i drohiczyńskiej napisany odręcznie i podpisany przez papieża Jana Pawła II, niejako post factum, nawet podejrzewam, że ten dokument nie powstał przed mszą, tylko został napisany po ustanowieniu diecezji...


Czyli decyzja spontaniczna?


Nie, pewnie też nie spontaniczna, bo nie chcę wchodzić w tło historyczne, ale wiemy, że po wojnie te sprawy pogranicza polsko-litewsko-białoruskiego nie były do końca rozwiązane, powstała wcześniej diecezja grodzieńska, więc było wiadomo, że trzeba też uporządkować sprawy administracji kościelnej tutaj w granicach Polski, więc niejako spodziewano się, że kiedyś to nastąpi. Ale że to było spontaniczne, to na pewno też było zdziwienie i księży, i wówczas biskupa Kisiela, który został ordynariuszem, a nie tylko administratorem, więc to na pewno było takie wielkie zdziwienie. 

Oczywiście takich punktów ważnych było wiele, dla kościoła lokalnego, a szczególnie dla Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny to to, że ich założycielka Bolesława Lament została ogłoszona błogosławioną to też ważne wydarzenie, zresztą pierwsza błogosławiona w Białymstoku i ta kaplica sióstr stała się sanktuarium. W tym roku siostry otworzyły bardzo fajne muzeum przy tej kaplicy. 

Oczywiście było spotkanie ekumeniczne, o którym też nie można zapomnieć, w cerkwi Świętego Mikołaja, rzadko papieże odwiedzali cerkiew, czy inne świątynie, a tutaj na Białostockiej Ziemi zróżnicowanej przecież wyznaniowo, to spotkanie wpisało się jak najbardziej w historię Białostocczyzny.


Czytając i słuchając słów papieża Jana Pawła II i homilii z Krywlan, mam wrażenie, że mimo tych 30 lat te słowa są nadal aktualne. 10 lat temu, w dwudziestą rocznicę, wydał ksiądz książkę "Błogosławiony wśród nas", postawiliśmy pomniki, pamiątkowe tablice, imieniem Jana Pawła II nazywamy szkoły. Co zdaniem księdza trzeba jeszcze zrobić, by zachować pamięć tamtych dni?


Wrócić do dekalogu i to byłaby piękniejsza forma, bo to, że pomniki stoją... z panem Markiem Kietlińskim, dyrektorem archiwum wydaliśmy tę książkę, wówczas papież był jeszcze błogosławionym, stąd ten tytuł, natomiast ciągle trzeba nawracać do nauczania papieskiego, co do tego nie ma wątpliwości. Ówczesna pielgrzymka dotyczyła dekalogu i w każdym mieście papież przypominał kolejne przykazanie. To jest oczywiście fundament, nie tylko nauczania papieskiego, ale też całego chrześcijaństwa.


Papież pięknie mówił o przyrodzie i o tym kontekście siódmego przykazania "Nie kradnij" w kontekście przyrody, żeby człowiek jednak gospodarował nią mądrze i rozsądnie.


Ziemia została poddana człowiekowi, aby człowiek czynił ją sobie poddaną, korzystał z jej dóbr, ale oczywiście też troszcząc się o zachowanie przyrody. Myślę, że obecny papież Franciszek to też mocno podkreśla, taką troskę o naturę, o przyrodę.


30 lat temu cieszyliśmy się z wolności, z papieżem razem dziękowali się za tę wolność, to były pierwsze lata. Papież po raz pierwszy odwiedził Białystok, takiego gościa wcześniej nie mieliśmy i pewnie już mieć nie będziemy w Białymstoku.


Raczej nie, chyba że byłaby jakaś poważna okazja czy okoliczność, ale no wiemy, że rzadko papieże przyjeżdżają, przecież to pierwszy papież, który przyjechał do Polski, a tym bardziej do Białegostoku, czy na Białostocczyznę, więc raczej w najbliższym czasie się nie spodziewamy wizyty papieskiej.


A po latach okazało się jeszcze, że święty. 

 

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Agnieszka Czarkowska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Czarkowska

kierownik Studia Reportażu i Dokumentu Radia Białystok
14.06.2021

"Reportaż polega na tym, jak ciekawie i intrygująco opowiedzieć czyjś los, jakieś wydarzenie, opowiedzieć o jakimś zjawisku w formie reportażu, któremu trzeba nadać formę, który trzeba przemyśleć i który musi mieć swoją dramaturgię" - mówi Agnieszka Czarkowska.

Jacek Dąbrowski, fot. Iza Dąbrowska

Jacek Dąbrowski

dziennikarz sportowy Radia Białystok
14.06.2021

"Czuć tutaj atmosferę mistrzostw Europy, bo w Petersburgu zaplanowano 8 spotkań. Jest głośno, jest mnóstwo kibiców, biało-czerwoni zapełniają ulice, zwłaszcza dzisiaj. Są billboardy, plakaty, piłki, gadżety, pamiątki, tłumy ludzi"- relacjonuje Jacek Dąbrowski.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
14.06.2021

"W szczególności chcemy się zwrócić do osób powyżej 60 i 70 lat, bo są to grupy obarczone największym ryzykiem. Gminy będą uprawnione, by otrzymać na to dodatkowe pieniądze" - mówi wojewoda.


Dariusz Bayer, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Bayer

były piłkarz Jagiellonii Białystok
11.06.2021

- Stawiam na Niemców - tak o faworytach piłkarskich ME mówi Dariusz Bayer. - Paulo Sousa stoi przed bardzo dużym wyzwaniem. Miał niewiele czasu, żeby przygotować drużynę, jest za dużo niewiadomych na wielu pozycjach.

prof. Lucyna Ostrowska, fot. Monika Kalicka

prof. Lucyna Ostrowska

prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości
10.06.2021

"Jesteśmy w tej chwili na pierwszym miejscu w Europie jeśli chodzi o otyłość u dzieci, stąd pierwsze programy, jakie ruszają, to będą programy edukacyjne skierowane do dzieci" - mówi prof. Lucyna Ostrowska.

Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
9.06.2021

- Myślę, że wizyta prezydenta RP w liceum białoruskim w Bielsku Podlaskim i spotkanie z przedstawicielami mniejszości białoruskiej na Podlasiu, to też próba pokazania gigantycznej asymetrii, jaka istnieje w Polsce i na Białorusi jeśli chodzi o traktowanie mniejszości narodowych.


fot. Sylwia Krassowska

Ireneusz Mamrot

trener Jagiellonii Białystok
8.06.2021

"Ja i moja rodzina mamy dobre wspomnienia z Białymstokiem, dlatego cieszę, że trafiłem tu z powrotem" - mówi Ireneusz Mamrot.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

koordynator punktu szczepień powszechnych w hali sportowej przy ulicy Broniewskiego w Białymstoku
7.06.2021

"Do szczepienia przeciwko COVID-19 dzieci nie muszą się specjalnie przygotowywać, muszą być po prostu zdrowe. U dzieci nie obserwuje się ciężkich powikłań, niepożądanych odczynów poszczepiennych - najczęściej młodzi przechodzą to szczepienie bardzo łagodnie" - mówi Szymon Bielonko.

Cezary Kulesza, fot. Monika Kalicka

Cezary Kulesza [wideo]

były prezes Jagiellonii Białystok
4.06.2021

"Czas przyszedł taki, że trzeba się rozstać i ta decyzja nie była decyzją dzisiejszą, tylko podjąłem ją pół roku wcześniej, dzisiaj nastąpił ten dzień, w którym powiedziałem do widzenia. Niemniej jednak będę kibicował Jagiellonii, nadal będę gdzieś tam spoglądał z boku na wyniki. Chciałbym wszystkim kibicom podziękować" - mówi Cezary Kulesza.


ks. Adam Szot, fot. Monika Kalicka

ks. Adam Szot

kustosz Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
4.06.2021

"Mamy w archiwum dokument ustanowienia diecezji białostockiej i drohiczyńskiej napisany odręcznie i podpisany przez papieża Jana Pawła II, niejako post factum" - mówi ks. Adam Szot.

foto: Monika Kalicka

Aleksandra Bromblik

z serwisu Prezentmarzeń
3.06.2021

Rząd znosi kolejne obostrzenia epidemiczne, powoli wracamy do "normalności". Nie ulega wątpliwości, że pandemia diametralnie zmieniła nasze życie - także podejście do czasu wolnego, co pokazują badania "Covidowe rozrywki Polaków".

Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz

prezes spółki PKS Nova
2.06.2021

Staramy się odpracować straty, zmienić tabor, linie są na nowo układane, nie są planowane żadne zwolnienia, pracownicy są potrzebni, szczególnie kierowcy - zapewnia prezes spółki PKS Nova Marcin Doliasz.


Alicja Andrulewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Alicja Andrulewicz

dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury
1.06.2021

"W tym roku podczas Suwałki Blues Festival wystąpią wyłącznie polscy wykonawcy" - mówi Alicja Andrulewicz.

Mariusz Tarasiuk i Dominik Nikitorowicz, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Tarasiuk i Dominik Nikitorowicz

białostocki rzecznik praw ucznia i wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Białystok
1.06.2021

"Będę się starał wzmocnić relacje między uczniami, rodzicami, nauczycielami. Jeżeli oczywiście pojawią się jakieś problemy, będę próbował je naprawiać" - mówi Mariusz Tarasiuk.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant ds. epidemiologii
31.05.2021

- Pojawiają się nowe warianty wirusa. To jest pandemia, czyli ma zasięg globalny. Dopóki będą zachorowania na świecie, nie możemy się też czuć bezpiecznie.


Czesław Lang, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Lang [wideo]

dyrektor generalny Lang Team
28.05.2021

"To będzie prawdziwa uczta kolarska. Zawodnicy są zgłodniali, chcą się ścigać, a przy okazji będzie to niesamowita promocja dla całego województwa i Białegostoku" - mówi organizator ORLEN Wyścigu Narodów i Lang Team Race.

Katarzyna Krupicka, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Krupicka

rzeczniczka białostockiego oddziału ZUS
28.05.2021

- W naszym województwie mamy aktywowanych tylko 30 proc. bonów turystycznych. Jedyną rzeczą, którą musimy zrobić, to założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych. Nie obawiajmy się tego.

dr Marta Malesza, fot. Joanna Szubzda

Marta Malesza

psycholog z Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie
27.05.2021

"Nie możemy teraz zwolnić, nie możemy teraz zaprzestać, bo jesteśmy blisko mety, ale wirus ciągle z nami jest i może uderzyć" - mówi psycholog.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
26.05.2021

70 proc. Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 - wynika z sondażu CBOS-u. Według specjalistów może być to za mało, by osiągnąć odporność populacyjną. W związku z tym rząd opracował pakiet zachęt.

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska

z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku
26.05.2021

To często rodzice chcą zaplanować karierę dziecka. Warto jednak zdiagnozować swoje mocne strony przy pomocy narzędzi, którymi dysponują doradcy zawodowi.

Natalia Stsepantsova, fot. Monika Kalicka

Natalia Stsepantsova

działaczka białoruskiej emigracji w Białymstoku
25.05.2021

"Wydaje się, że Białorusini w ciągu 9 miesięcy udowodnili, że są zdecydowani, by zmienić ustrój na Białorusi i doprowadzić do wolnych wyborów, więc oczekujemy zdecydowanych działań ze strony Unii" - mówi Natalia Stsepantsova


Agnieszka Barbara Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
25.05.2021

"Egzamin został dostosowany do trudnego czasu pandemii, jest przygotowany na podstawie ograniczonych wymagań" - mówi dyrektor OKE w Łomży.

Grzegorz Piekarski, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Piekarski

dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego
24.05.2021

"Przyjedźcie, zobaczcie nasze bagna, piękną rzekę Narew i to, co jest dookoła. Możemy tutaj podglądać bąka czy błotniaka łąkowego, kropiatki, zielonki, bataliony, wodniczki - najlepiej z poziomu rzeki, z kajaka" - zachęca Grzegorz Piekarski.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
24.05.2021

"Mamy do czynienia z sytuacją bardzo niebezpieczną, bo jeśli dowolne państwo pod fałszywym pretekstem może zmusić do lądowania samolot cywilny, wejść na pokład i wyjąć stamtąd dowolnego pasażera, to zaczynamy się zastanawiać nad bezpieczeństwem lotów. Białoruś nie użyła żadnej normalnej procedury w przypadku tego samolotu".


kpt. Łukasz Wilczewski, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Łukasz Wilczewski

oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
21.05.2021

"To, co jest istotą terytorialnej służby wojskowej, to łączenie życia cywilnego, pracy zawodowej i życia rodzinnego właśnie ze służbą wojskową, ze służbą na rzecz obrony lokalnej społeczności" - mówi kpt. Łukasz Wilczewski.

Mirosław Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Wnorowski

dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku
20.05.2021

"Nie da się wyróżnić części metrologii, która by nie była potrzebna. Czy to w życiu gospodarczym kraju, czy to w społecznym" - mówi Mirosław Wnorowski.

Marek Guszczyn, fot. Joanna Szubzda

Marek Guszczyn

z firmy Miodowa Mydlarnia
20.05.2021

- Nawet 77 proc. żywności roślinnej, którą spożywamy, jest uzależniona od zapylania. Myślę, że perspektywy są dobre, jeżeli maksymalnie ograniczymy opryski czy chemiczne związki, które dostarczamy do środowiska, bo pszczoły głównie przez to giną.


Beata Matyskiel, fot. Sylwia Krassowska

Beata Matyskiel

komendantka OHP w Podlaskiem
20.05.2021

- Pomagamy młodzieży, która chciałaby szybko zdobyć zawód i wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku, znaleźć pracę, usamodzielnić się. Nie wszyscy muszą być naukowcami. Potrzebujemy też fachowców.

Eugeniusz Ławreniuk, fot. Sylwia Krassowska

Eugeniusz Ławreniuk

właściciel jednego z białostockich biur podróży
19.05.2021

"Jeśli wylatujemy do któregoś z krajów Unii Europejskiej, ten paszport covidowy będzie nam bardzo pomocny przy przekraczaniu granicy. Nie będziemy musieli posiadać przy sobie aktualnego testu PCR bądź zaświadczenia o przejściu choroby. Szczepienie gwarantuje nam swobodne poruszanie się po całej Unii Europejskiej".

Urszula Siłkowska, fot. Marcin Mazewski

Urszula Siłkowska

z Archiwum Państwowego w Białymstoku
18.05.2021

- Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile skarbów możemy odkryć w piwnicach, na strychach, w komodach, u dziadków na wsi.


prof. Anna Wasilewska, fot. Joanna Szubzda

prof. Anna Wasilewska

wojewódzka konsultant w dziedzinie pediatrii, dyrektor UDSK w Białymstoku
18.05.2021

- Nie mamy żadnych wątpliwości, że należy szczepić młodzież. Wszystkie grupy wiekowe, które mogą być zaszczepione, powinny być zaszczepione. (...) Jestem za tym, żebyśmy sami zadbali o swoje bezpieczeństwo.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
17.05.2021

"Wszyscy dyskutują o tych kwestiach podatkowych i składkowych, bo to dotyczy nas wszystkich i to w sposób bezpośredni - każdy zauważy ten plus albo minus w portfelu, w zależności, w jakiej grupie pracowniczej się znajduje".

Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka

Dominik Sołowiej

twórca filmów z cyklu "Podlasie dobrze zna się"
16.05.2021

Ile karczm było w XVI wieku w Drohiczynie, jakie zabytki znajdują się na Cmentarzu Katedralnym w Łomży, z czym związana jest nazwa rzeki Rudawka w Augustowie? Tego wszystkiego dowiemy się z filmów Dominika Sołowieja w cyklu "Podlasie dobrze zna się". Możemy obejrzeć je w Internecie.


Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin

wicepremier, minister rozwoju pracy i technologii
14.05.2021

"Na koniec tego roku polska gospodarka będzie się rozwijała w tempie być może najszybszym w Europie (...) nasz rozwój gospodarczy jest zdrowy, stabilny. Oparty nie o tych wielkich inwestorów, którzy raz się pojawiają, a potem znikają, tylko przede wszystkim oparty o produkcję przemysłową."

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda, (archiwum)

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
14.05.2021

"Powrót nawet na kilka tygodni do szkół jest zdecydowanie lepszy ze względów psychologicznych, społecznych. Potrzebne jest odnowienie kontaktów rówieśniczych, nawiązanie ponownych relacji z nauczycielem. To także szansa na powtórzenie materiału, który był trudniejszy" - mówi Dariusz Piontkowski.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

koordynator punktu szczepień powszechnych w hali sportowej przy ulicy Broniewskiego w Białymstoku
13.05.2021

"Ludzie, którzy biegali maratony, w tym momencie nie są w stanie wejść na pierwsze piętro. Niestety pacjenci, którzy przeszli intensywną terapię, na nowo muszą się nauczyć chodzić, jeść, pić, funkcjonować w życiu codziennym, nie są zdolni w tym momencie do całkowitego powrotu do zdrowia, do społeczeństwa. To będzie bardzo długotrwały proces rehabilitacji pocovidowej".
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok