Radio Białystok | Wiadomości | Otwarto salę koncertową Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży

Otwarto salę koncertową Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży

autor: Adam Dąbrowski

20.06.2021, 18:35, akt. 21.06.2021, 07:25

Mazur z "Halki" Stanisława Moniuszki był pierwszym utworem, jaki łomżyńscy filharmonicy zagrali w swojej nowej sali koncertowej. Na ten dzień muzycy, ale także melomani i mieszkańcy Łomży czekali ponad pięć lat.

Otwarto salę koncertową Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, fot. Adam Dąbrowski
Otwarto salę koncertową Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, fot. Adam Dąbrowski

Otwarto salę koncertową Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży - relacja Adama Dąbrowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Największe wrażenie robi sala koncertowa

Zamiast sali konferencyjno-widowiskowej byłego urzędu wojewódzkiego Łomża ma wreszcie prawdziwą salę koncertową.

Adaptacja, a potem generalna przebudowa obiektu należącego obecnie do Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego kosztowała ostatecznie ok. 20 mln zł. - trzykrotnie więcej niż pierwotnie zakładano.

Za to wnętrza robią wrażenie - sala koncertowa ma obecnie własne wejścia i szatnię, a w foyer już odbyły się także pierwsze występy.

Największe wrażenie robi jednak sala koncertowa, która - jak ocenia dyrektor filharmonii Jan Miłosz Zarzycki - ma jedną z najlepszych akustyk spośród tego typu obiektów w Polsce.

Nowy obiekt chwalą także mieszkańcy miasta, doceniając zarówno jego funkcjonalność, jak i estetykę.

Uroczyste otwarcie 

Wierzę, że zmodernizowana przestrzeń będzie służyć wspólnemu dobru, dzieleniu się pięknem, szerzeniu polskiej kultury - napisał wicepremier Piotr Gliński w liście do uczestników uroczystego otwarcia sali koncertowej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

W liście, który w niedzielę odczytał szef gabinetu politycznego Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Kacper Sakowicz, prof. Gliński przypomniał, że "już od 2018 r. łomżyńska filharmonia jest instytucją prowadzoną wspólnie przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Miasto Łomża".

Polski rząd zdecydował się na to szczególne wsparcie Filharmonii Kameralnej, dostrzegając ogromny potencjał tej instytucji. Świadectwem jej ponadregionalnego znaczenia jest realizacja ważnych przedsięwzięć muzycznych. Niewątpliwie jednym z nich jest Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki "Sacrum et Musica", który corocznie przyciąga rzeszę koneserów kultury muzycznej, propagując dzieła sakralne i świeckie. Dlatego z radością i satysfakcją przyjąłem informację o zakończeniu prac modernizacyjnych Sali Koncertowej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Dysponowanie nowym obiektem do prowadzenia działalności artystycznej, wyposażonym w nowoczesne rozwiązania technologiczne, z pewnością stworzy lepsze warunki do pracy muzykom, ułatwi dostęp odbiorcom, a także zintensyfikuje działania propagujące kulturę muzyczną naszego kraju. Cieszę się, że od 2016 r. na prace związane z przebudową i rozbudową budynku filharmonii kierowany przeze mnie resort przeznaczył ponad 5 mln zł 

- napisał wicepremier  prof. Gliński.

Wicepremier wyraził uznanie "dla wszystkich, którzy swoją pracą i oddaniem przyczynili się do realizacji tej ważnej inwestycji". 

Dziękuję zarówno Panu Dyrektorowi Janowi Miłoszowi Zarzyckiemu, jaki władzom Miasta Łomży. O rozwój tej instytucji zabiegał Pan Prezydent Mariusz Chrzanowski (...) wraz ze swoją ówczesną zastępczynią Panią Agnieszką Muzyk, odpowiedzialną za sprawy kultury. Dziękuję ponadto wszystkim podlaskim parlamentarzystom Prawa i Sprawiedliwości, którzy swoim poparciem i zaangażowaniem przyczynili się do wyeksponowania potencjału instytucji i w konsekwencji do wsparcia Filharmonii przez państwo polskie - napisał szef resortu kultury.

Prof. Gliński pogratulował "wszystkim, którzy przyczyniają się do sprawnego funkcjonowania Instytucji i jej ciągłego rozwoju", a publiczności życzył "satysfakcji z doznawania piękna muzyki".

Wierzę, że zmodernizowana przestrzeń będzie służyć wspólnemu dobru, dzieleniu się pięknem, szerzeniu polskiej kultury, jak również podtrzymaniu tradycji muzycznych regionu - podkreślił wicepremier.

W zakończeniu listu szef resortu kultury zaprosił melomanów muzyki klasycznej do uczestniczenia w uroczystym otwarciu Sali Koncertowej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży oraz inauguracji jej działalności i do wysłuchania utworów wielkich polskich kompozytorów - Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego oraz patrona instytucji - Witolda Lutosławskiego.


źródło: PAP | red: maj, lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kończą się największe inwestycje w Łomży

23.03.2021, 14:05

Po oddanej do użytku w marcu Hali Kultury, także w tym roku zakończyć się mają prace przy remoncie budynku filharmonii, przebudowie ulicy Dwornej i rewitalizacji Starego Rynku.


Koncert poetycki, by uhonorować zmarłego Henryka Gałę w Filharmonii Kameralnej w Łomży

7.03.2021, 10:55

17 lutego minął rok, jak odszedł od nas "Narwiański Książę Kultury". Takim tytułem obdarowano bowiem Henryka Gałę - poetę i dramatopisarza, który kilkadziesiąt lat temu wybrał na swoją małą ojczyznę podłomżyńskie Drozdowo.


Pierwszy koncert w 2021 roku w Filharmonii Kameralnej w Łomży

17.01.2021, 09:35

Od koncertu, na który złożyły się przeboje filmowe i musicalowe rozpoczęła w tym tygodniu nowy 2021 r. Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul
DK8, wypadek w okolicach Rybnik, źródło: Kolizyjne Podlasie
WYPADEK
29.07.2021, 15:05, akt. 20:26

Seria wypadków w regionie
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok