Radio Białystok | Wiadomości | Burze w województwie podlaskim

Burze w województwie podlaskim

23.06.2021, 12:14, akt. 19:05

Synoptycy ostrzegają w środę (23.06) przed burzami we wschodniej części kraju, również w Podlaskiem. W regionie termometry wskażą 31 stopni Celsjusza. Prognozowane są także "tropikalne noce".

© pictureguy32 - fotolia.com
© pictureguy32 - fotolia.com

Jak informuje Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, burze wystąpią w drugiej połowie dnia i będą im towarzyszyć gwałtowne zjawiska atmosferyczne.

W czasie burzy może spaść do 40 litrów deszczu na metr kwadratowy, grad o średnicy do 2 centymetrów, także będzie wiał silny wiatr, w porywach do 90 kilometrów na godzinę - mówi Grzegorz Walijewski.

Rzecznik IMGW dodaje, że we wschodniej części kraju obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. 

Dalej mamy do czynienia z wysokimi temperaturami, zarówno w dzień, jak i w nocy. Najcieplej będzie we wschodniej części Mazowsza, tam prognozowane są 32 stopnie, natomiast na Podlasiu, Lubelszczyźnie, Ziemi Świętokrzyskiej, na Podkarpaciu i w  Małopolsce termometry wskażą 31 stopni

- mówi Grzegorz Walijewski. 

W pozostałej części kraju temperatura wyniesie od 21 do 24 stopni C. Na wschodzie prognozowane są także "tropikalne noce". - W wielu regionach w tej części kraju temperatura minimalna nie spadnie poniżej 20 stopni - zapowiada Grzegorz Walijewski.

W czwartek (24.06) na wschodzie także będzie upalnie.


Strażacy w Podlaskiem musieli kilka razy interweniować

Już kilka razy interweniowali strażacy w Podlaskiem w związku z burzami i intensywnymi opadami deszczu. Do akcji wyjeżdżają w zachodniej części regionu - w okolicach Łomży i Zambrowa. Sześć zastępów gasi pożar stodoły we wsi Zambrzyce Kapusty. 


Wiatr zerwał blaszany dach byłej szkoły w Kalinowie-Czosnowie

Porywisty wiatr zerwał blaszany dach razem z drewnianymi krokwiami z części budynku byłej szkoły w Kalinowie-Czosnowie (gm. Wysokie Mazowieckie). Od kilku lat pusty budynek dzierżawi od gminy z przeznaczeniem na schronisko Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu MAR-KOT.


Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale została nam do wykorzystania tylko nowsza część całego budynku – mówi kierownik schroniska Grzegorz Stanulewicz.


Budynek pomagają zabezpieczyć plandekami przed opadami deszczu strażacy z KPSP w Wysokiem Mazowieckiem. Straty na miejscu oceniał także wójt Wysokiego Mazowieckiego Krzysztof Krajewski.


Według umowy stowarzyszenie, które ma umowę dzierżawy na dziesięć lat, ma nam zwrócić  ten obiekt w stanie nie gorszym niż przejmowało, ale sprawdzę jutro jak wygląda sprawa ubezpieczenia tego obiektu i czy możemy im jakoś pomóc - zapowiada Krzysztof Krajewski.


Kierownik schroniska już zapowiada, że stowarzyszenie będzie starało się też zorganizować zbiórkę na pomoc w odtworzeniu przykrycia uszkodzonej części budynku.

| red: mag, bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejny dzień afrykańskich upałów w regionie

22.06.2021, 08:56

Synoptycy ostrzegają przed gwałtownymi burzami i przedłużają ostrzeżenie dotyczące upałów. Jeszcze do czwartku w Podlaskiem termometry będą wskazywać powyżej 30 stopni C.


Synoptycy ostrzegają przed burzami z gradem i silnym wiatrem w całym regionie

11.06.2021, 08:46

Zagrzmieć może w całym regionie. W Podlaskiem w piątek (11.06) występować będą burze z silnym, porywistym wiatrem i opadami gradu. Ostrzeżenie synoptyków dotyczy wszystkich powiatów województwa podlaskiego.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 07:14

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta CupDzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok