Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy maturzyści najlepsi w Polsce

Podlascy maturzyści najlepsi w Polsce

autor: Paweł Wądołowski

5.07.2021, 13:32, akt. 6.07.2021, 19:59

Według danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, w województwie podlaskim najwięcej uczniów zdało egzamin dojrzałości - mówi dyrektor OKE w Łomży Agnieszka Muzyk.

Maturzyści z I LO im. Adama Mickiewicza w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
Maturzyści z I LO im. Adama Mickiewicza w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Absolwenci IV Liceum w Białymstoku są zadowoleni z wyników, choć niektórzy przyznają, że mogło być lepiej - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

- Po raz pierwszy województwo podlaskie zajęło, można powiedzieć, pierwsze miejsce jeśli chodzi o wyniki egzaminu maturalnego. W latach poprzednich zawsze województwo podlaskie było w ścisłej czołówce, obok województwa mazowieckiego i małopolskiego jeśli chodzi o poziom osiąganych wyników. Mówimy tutaj o poziomie zdawalności. Ta wzrosła jednak o kilka punktów procentowych: w ubiegłym roku zdawalność wyniosła prawie 76 proc., w tym roku 81,5 proc. - mówi dyrektor OKE w Łomży Agnieszka Muzyk.

Tegoroczni maturzyści osiągnęli też lepsze wyniki z większości egzaminów.


- Z języka polskiego na poziomie podstawowym w roku 2021 wynik średni to 59 proc., w ubiegłym roku było to 51 proc. Z matematyki w roku 2021 mamy średnio 62 proc., podczas gdy w roku ubiegłym było to 54 proc. Język angielski w tym roku 75 proc., podczas gdy w roku 2020 70 proc. - mówi dyrektor OKE w Łomży Agnieszka Muzyk.


Podlascy maturzyści gorzej niż przed rokiem napisali za to egzaminy na poziomie rozszerzonym z biologii i chemii.

Maturzyści mogą już prosić o dostęp do swoich egzaminów dojrzałości. Zgodnie z przepisami muszą zwrócić się w tej sprawie do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Trzeba w tym celu wypełnić kilka dokumentów.


- Na stronie internetowej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej jest cały pakiet dokumentów - przede wszystkim wniosek z prośbą o wgląd do pracy egzaminacyjnej. Termin wglądu jest niezwłocznie ustalany przez pracowników OKE. Uczeń po zobaczeniu swojej pracy, jeśli nie zgadza się z wynikiem, może złożyć wniosek o jego weryfikację - tłumaczy Agnieszka Muzyk.


Co  ważne, w podaniu trzeba zaznaczyć, które części egzaminu są według ucznia niewłaściwie ocenione. Tylko wtedy praca jest ponownie sprawdzana.


- Praca jest kierowana do egzaminatorów do ponownego sprawdzenia. I oczywiście egzaminatorzy mogą przychylić się do wniosku ucznia lub mogą ten wniosek oddalić. Wtedy przysługuje jeszcze uczniowi odwołanie do kolegium arbitrażu - wyjasnia dyrektor OKE.


Szczegółowe informacje są na stronie www.oke.lomza.pl.


| red: mag, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W tym roku był "Pan Tadeusz" - ósmoklasiści mają za sobą egzamin z języka polskiego [arkusz]

25.05.2021, 07:07

Egzamin rozpoczął się o godz. 9:00 i w całej Polsce przystąpiło do niego nieco ponad 360 tysięcy uczniów, z czego ponad 10 tysięcy z naszego regionu. We wtorek (25.05) rozwiązywali zadania z języka polskiego, w środę podejdą do egzaminu z matematyki, a w czwartek z języka obcego nowożytnego.


Matura po latach - skąd dorośli czerpią motywację, by wrócić do nauki?

5.05.2021, 15:46

Co prawda stanowią niewielką część wszystkich zdających, ale w naszym regionie są osoby po 30., 40., a nawet 50. roku życia, które zdecydowały się podejść do egzaminu dojrzałości.


"Maturalne Niezapominajki" z UwB - seria filmów przygotowujących do egzaminu dojrzałości

20.04.2021, 11:24

Z powodu trwającej pandemii wciąż trudno o bezpośrednie spotkania z ekspertami - dlatego Uniwersytet w Białymstoku przygotował przyszłym maturzystom serię filmów z poradami dotyczącymi nadchodzącego egzaminu dojrzałości.

ZNAJDŹ NAS

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok