Radio Białystok | Wiadomości | Międzynarodowy Tydzień Kultury Białoruskiej w Białymstoku

Międzynarodowy Tydzień Kultury Białoruskiej w Białymstoku

autor: Jarosław Iwaniuk

7.07.2021, 08:16, akt. 08:29

Spektakl teatralny on-line, wycieczka po białoruskich miejscach stolicy regionu czy wspólne śpiewanie białoruskich pieśni na Rynku Kościuszki — to tylko niektóre wydarzenia, które od środy (07.07) będą się odbywały w Białymstoku w ramach Międzynarodowego Tygodnia Kultury Białoruskiej. 

Białystok solidarny z białoruskim teatrem, fot. Sylwia Krassowska
Białystok solidarny z białoruskim teatrem, fot. Sylwia Krassowska

"Białorusini to nie tylko naród walczący o wolność, ale także tworzący piękną i bogatą kulturę" — mówi prezes Fundacji Tutaka Paweł Stankiewicz. Dlatego też Fundacja włączyła się w organizację imprez, które mają przybliżyć białoruską kulturę mieszkańcom Białegostoku i regionu.   


Przez taki Międzynarodowy Tydzień Kultury Białoruskiej chcemy nie skupiać się na polityce a właśnie na tej stronie kulturalnej, zarówno na tej kulturze, która jest naszym dziedzictwem, jak i też na kulturze, którą obecnie jako Białorusini stwarzamy - tłumaczy Paweł Stankiewicz.


Prezes Fundacji Tutaka przyznaje, że obecnie kiedy na Białorusi prześladowane jest praktycznie wszystko, co białoruskie, trudno jest oddzielić kulturę od polityki.   


To, że oni w tym momencie pokazują swoją kulturę, a my wraz z nimi to, że w tym momencie rozpoczęli niesamowitą walkę o swój język, który wcześniej nie cieszył się wielkim poważaniem i uznaniem, to pokazuje, że kultura może być taką bronią, którą ja, jako pacyfista, chcę używać - dodaje Paweł Stankiewicz.


Imprezy promujące białoruską kulturę w ramach trwającego od poniedziałku Międzynarodowego Tygodnia Kultury Białoruskiej będą się odbywały w 15 krajach. Szczegółowy program wydarzeń na facebookowym profilu Fundacji Tutaka.| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Protest w obronie Wiktora Babaryki przed białoruskim konsulatem w Białymstoku

6.07.2021, 19:20

Około 20 osób protestowało przed białoruskim konsulatem w Białymstoku przeciwko wyrokowi sądu w Mińsku, który skazał Wiktora Babarykę na 14 lat kolonii karnej.


W Białymstoku otwarto Centrum Pomocy Polakom z Białorusi i Białorusinom uciekającym przed reżimem

28.06.2021, 07:12

Centrum Pomocy Polakom z Białorusi i Białorusinom uciekającym przed reżimem w swoim kraju otwarto oficjalnie w poniedziałek (28.06) w Białymstoku.


W Hajnówce odbyły się eliminacje centralne 28. ogólnopolskiego festiwalu "Piosenka białoruska"

26.06.2021, 14:32

Kilkuset wykonawców - soliści, zespoły wokalno-instrumentalne i członkowie chórów - uczestniczyło w eliminacjach centralnych 28. ogólnopolskiego festiwalu "Piosenka białoruska", które w sobotę (26.06) odbyły się w Hajnówce. Laureaci wystąpią w koncercie galowym planowanym na jesień w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok