Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku otwarto Centrum Pomocy Polakom z Białorusi i Białorusinom uciekającym przed reżimem

W Białymstoku otwarto Centrum Pomocy Polakom z Białorusi i Białorusinom uciekającym przed reżimem

28.06.2021, 07:12, akt. 19:39

Centrum Pomocy Polakom z Białorusi i Białorusinom uciekającym przed reżimem w swoim kraju otwarto oficjalnie w poniedziałek (28.06) w Białymstoku.

fot. Joanna Sikora
fot. Joanna Sikora


0:00
0:00
"Wspólnota Polska" zainaugurowała w Białymstoku projekt SOS Białoruś - Centrum Pomocy Humanitarnej - relacja Joanny Sikory | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Centrum mieści się w siedzibie podlaskiego oddziału stowarzyszenia Wspólnota Polska

Dofinansowane przez polski rząd centrum mieści się w siedzibie podlaskiego oddziału stowarzyszenia Wspólnota Polska przy ul. Kilińskiego 13.

Prezes podlaskiej Wspólnoty Polskiej Anna Kietlińska i pełnomocnik polskiego rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak podkreślili, że jest to adres od wielu lat znany Polakom z Białorusi, miejsce przez nich często odwiedzane, rozpoznawalne, miejsce współpracy i pomocy, kontaktu, teraz będzie jeszcze pełnić dodatkowe funkcje wobec tych, którzy z Białorusi uciekają do Polski przed reżimem białoruskich władz.


Białystok to pierwsze duże miasto w Polsce, gdzie zatrzymują się Polacy z Białorusi

Centrum prowadzi Wspólnota Polska we współpracy z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie i Fundacją Wolność i Demokracja. Białystok to pierwsze duże miasto w Polsce, gdzie zatrzymują się Polacy z Białorusi.

Podczas otwarcia centrum podkreślano, że w związku z wydarzeniami na Białorusi jest "moment sprawdzianu ludzkiego i obywatelskiego".

Jesteśmy w momencie próby, w momencie próby dla naszych rodaków na  Białorusi, w momencie próby - również to dodam - dla całego narodu  białoruskiego, dla społeczności demokratycznej w Europie i na świecie.  Dla nas Polaków to jest ważny moment dlatego, że krzywdzeni są nasi  rodacy. Krzywdzeni są za to, że są Polakami. I my nie jesteśmy bierni w  tej sytuacji, chcemy pomóc naszym rodakom

- mówił Jan Dziedziczak.

Zapewniał, że pomoc dostanie każdy Polak, który przybędzie z Białorusi. "I stąd ten punkt, stąd to miejsce, gdzie Polak z Białorusi  może dowiedzieć się w jaki sposób pomoc może mu być udzielona, jakie są propozycje państwa polskiego, jakie są propozycje polskiego samorządu" -  powiedział Jan Dziedziczak.

Podkreślano, że centrum powstało ponad podziałami politycznymi.  "Rywalizujemy na co dzień, natomiast chcemy pokazać i naszym rodakom na  Białorusi i reżimowi na Białorusi, że w sprawach decydujących jesteśmy razem i się nie damy podzielić reżimowi żadnemu" - powiedział Jan Dziedziczak.

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski powiedział, że "na szczęście sprawa Białorusi, sprawa Polaków na Białorusi, jest tym elementem, który nas łączy" i udało się podjąć działanie ponad podziałami.

Poseł KO Robert Tyszkiewicz, przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą, szef zespołu parlamentarnego ds. Białorusi podkreślił, że centrum to konkret, a Polacy z Białorusi potrzebują właśnie konkretnej pomocy i niestety należy się spodziewać tego, że uchodźców z Białorusi będzie więcej: Polaków i Białorusinów. Dodał, że dobrze, że pomoc w centrum będą dostawać wszyscy, bo reżimowi zależy na skłóceniu jednych i drugich.


Wojewoda podlaski deklaruje pomoc w kwestiach administracyjnych

"Wszyscy łączymy się w trosce o los naszych rodaków w republice Białoruś" - powiedział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Deklarował pomoc w kwestiach administracyjnych.

Centrum SOS Białorusi Centrum Pomocy Humanitarnej jest kwotą prawie 1 mln zł dofinansowane przez polski rząd (kancelarię premiera) w ramach projektu Centrum Pomocy Polakom z Białorusi. Ma nieść Polakom z Białorusi, ale też Białorusinom wszelką praktyczną pomoc w załatwianiu  formalnych spraw związanych z pobytem w Polsce, wypełnianiem dokumentów, znalezieniem pracy, mieszkania, miejsc dla dzieci w placówkach  edukacyjnych, dawać zapomogi finansowe (doraźna pomoc), uczyć języka  polskiego. Powstanie też strona internetowa dedykowana tej pomocy, informacjom o niej. W centrum znajdą się tzw. asystenci emigranta  pomagający we wszystkich tych sprawach, chodząc po urzędach, szkołach, instytucjach.

Centrum mieści się w budynku należącym do miasta Białystok. Wiceprezydent Rafał Rudnicki powiedział, że wkrótce będą zaprezentowane informacje o pomocy miasta dla uciekających z Białorusi.

Projekt formalnie rozpoczął się 1 czerwca, już obsłużono ok. 30 osób. Anna Kietlińska poinformowała, że centrum będzie zbierać wszelkie potrzebne informacje od zgłaszających się po pomoc, tworzyć bazę danych, zbierać informacje o represjach.

Centrum będzie też prowadzić pomoc dla aresztowanych liderów Związku Polaków na Białorusi. Przypomniano, że w więzieniu na Białorusi przetrzymywani są prezes związku Andżelika Borys i Andrzej Poczobut

źródło: PAP | red: sk, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nasi dziennikarze z nagrodą Ministra Kultury w konkursie Grand PiK

25.06.2021, 19:28

Nagrodę Ministra Kultury w konkursie Grand PiK 2021 otrzymali nasi radiowi dziennikarze Alicja Pietruczuk i Źmicier Kościn za reportaż "Pieśni Przebudzenia".


Białystok: marsz w rocznicę pierwszego protestu przeciwko represjom na Białorusi

25.06.2021, 12:38

To był kolejny protest przeciwko represjom na Białorusi.


Święto Kultury Białoruskiej w białostockim Parku Planty

20.06.2021, 12:59

To największa impreza plenerowa z udziałem białoruskich zespołów ludowych w Białymstoku. Święto Kultury Białoruskiej zorganizował Zarząd Główny Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego.


Zakończyła się tygodniowa akcja protestacyjna na polsko-białoruskich przejściach granicznych

12.06.2021, 15:01

Kończy się w sobotę (12.06) tygodniowy protest zorganizowany przed przejściami granicznymi przez Białorusinów mieszkających w Polsce, którzy w ramach akcji "Dla wolnej Białorusi" domagają się od UE realnych sankcji wobec białoruskich władz. Akcję zorganizował Narodowy Zarząd Kryzysowy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Family Musical Jam Live - interaktywny koncert familijny z okazji Dnia Dziecka

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok