Radio Białystok | Wiadomości | Poznajemy olimpijskie sporty - jeździectwo

Poznajemy olimpijskie sporty - jeździectwo

autor: Barbara Sokolińska

30.07.2021, 16:02, akt. 3.08.2021, 12:33

Poznajemy kolejne olimpijskie sporty w Polskim Radiu Białystok. Tym razem kolej na jeździectwo.

Maja Wyszkowska, fot. fot. Daniel Tarka Pompo Mompo Equestrian and Horse Photography
Maja Wyszkowska, fot. fot. Daniel Tarka Pompo Mompo Equestrian and Horse Photography


0:00
0:00
Jeździectwo. Z Agnieszką Szafran rozmawia Barbara Sokolińska | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W Tokio startuje troje naszych reprezentantów - Joanna Pawlak na koniu Fantastic Frieda, Małgorzata Cybulska na Chenaro 2 i Jan Kamiński na Jardzie. Niestety, w swoich piątych igrzyskach nie wystąpi Paweł Spisak. Wymienienie imion koni jest tu znaczące, bo w jeździectwie są to zawodnicy tak samo ważni jak ludzie.

Dlaczego rola konia jest taka istotna i jak będą wyglądać olimpijskie zawody jeździeckie opowiada Agnieszka Szafran z CSJ Chraboły w rozmowie z Barbarą Sokolińską.


Barbara Sokolińska: Jeździectwo to dyscyplina - można powiedzieć - klasyczna olimpijska, bo jest na igrzyskach od samego początku.

Agnieszka Szafran: Tak. Jeździectwo jest dość szeroką dyscypliną, bo mamy tutaj i ujeżdżenie, i skoki, i WKKW (wszechstronny konkurs konia wierzchowego).

Ujeżdżenie charakteryzuje się tym, że ma być pokazana harmonia, płynność we współpracy między jeźdźcem a koniem. Jest podobne do tańca, czyli umiejętność prowadzenia konia, wyjeżdżania figur na czworoboku. Tutaj jeźdźcy też muszą się wykazać dużym doświadczeniem i precyzją w prowadzeniu konia. Oceniani są tutaj tak naprawdę w duecie, w parze, czyli jeździec powinien jak najmniej widoczne polecenia wydawać zwierzęciu, a zwierzę powinno jak najszybciej, jak najprecyzyjniej reagować na te polecenia. Musi być duża harmonia, płynność, posłuszeństwo.

Natomiast skoki to dyscyplina bardzo dynamiczna, gdzie się wiele dzieje. Konie też muszą być dokładne i precyzyjne, przede wszystkim szybkie - w zasadzie te pary jeździec-koń nie mogą popełniać błędów w parkourze.

Z kolei WKKW jest traktowana jako królowa dyscyplin w jeździectwie, ponieważ łączy w sobie kilka konkurencji - ujeżdżenie, skoki i próbę terenową. Jest to niezwykle trudna dyscyplina, ponieważ wymaga dużej wszechstronności zarówno ze strony konia, jak i jeźdźca.


WKKW jest to konkurencja która najbardziej nas interesuje, ponieważ będziemy mieli tam swoich reprezentantów. Jak będą wyglądać olimpijskie zawody i jak będą punktowane?

Wygląda to w ten sposób, że najpierw przyjeżdżają zawodnicy z końmi, musi być czas na aklimatyzację. Jest przeprowadzane badanie weterynaryjne, czy konie są w dobrym stanie i kwalifikują się do startu.

Wszystkie zawody WKKW rozpoczynają się od ujeżdżenia. Później rozgrywana jest próba crossowa, terenowa i po niej również jest tzw. bramka weterynaryjna czy konie mogą kontynuować kolejną próbę. Ostatnią z nich jest próba skoków, gdzie następuje weryfikacja czy konie są nadal czyste, czy są dokładne w skokach.

Kto wygrywa? Tak naprawdę każda z tych prób jest bardzo ważna. Konie zdobywają punkty bonifikacyjne. Jeśli chodzi o ujeżdżenie to właśnie ta próba w przypadku przejechanych na czysto prób crossowej i skokowej jest decydująca o tym, kto wygra. Natomiast tak naprawdę najważniejszy jest przejazd próby terenowej, gdzie - jeżeli nie będzie jakiegoś przypadku czystego - to pary, które zdobyły najmniej punktów karnych są w lepszej sytuacji i oczywiście każda z tych prób kolejno składa się na wynik końcowy.


Jeździectwo to jedna z niewielu, o ile nie jedyna dyscyplina gdzie mężczyźni rywalizują razem z kobietami.

To prawda. Nie ma tutaj w ogóle rozdzielenia płci, bo tak naprawdę najistotniejszą rolę odgrywa właściwie para: jeździec-koń. Natomiast ogromny wpływ ma zwierzę. I to też nie do końca jego płeć, co może mieć wpływ na to w jaki sposób zwierzę się zachowuje, nie ma to jednak aż tak ogromnego wpływu by rozdzielać. Czy to kobieta, czy mężczyzna dosiada, jaka jest płeć konia - to nie ma znaczenia.

Tutaj jeżeli chodzi o WKKW to na początku została ta dyscyplina uznana jako olimpijska to brali w niej udział tylko mężczyźni. Po kilkudziesięciu latach udostępniono ją do startu również kobietom i od tej pory i kobiety, i mężczyźni zmagają się w tej samej konkurencji.


Nie mogę nie zapytać o naszych reprezentantów. Jesteśmy w czołówce światowego jeździectwa czy gdzieś jednak trochę niżej?

Daleko nam do czołówki. Tutaj mamy kilku zawodników doświadczonych, ale też takich, którzy jeszcze nie brali udziału w igrzyskach. I trudno jest domyślać się, jak sobie poradzą, podobnie jak konie. Presja, oczywiście ogromna presja, która spoczywa zarówno na jeźdźcach, jak i koniach, bo zmiana lokalizacji, aklimatyzacja, warunki klimatyczne i środowiskowe mają ogromny wpływ na to, jak się zwierzę i jeździec zachowają.

Podróż jest bardzo męcząca. Konie są zwierzętami, które z jednej strony dosyć dobrze znoszą transport, ale z drugiej strony też emocjonują się i tak naprawdę nie wiadomo, jak ich organizm się zachowa.


Zdarza się, że ten zwierzęcy instynkt czasem nawet w trakcie zawodów przeszkadza?

Zdarza się i to niestety bardzo często, dlatego selekcja wśród koni musi mieć miejsce i ma. To w znacznej mierze od zawodników zależy, czy chcą podejmować ryzyko startu na koniu, który jest podatny na hormony, zaburzenia hormonalne. Także ma to ogromny wpływ i często bywa tak, że w dyscyplinach takich jak ujeżdżanie, gdy takie zwierzę zaczyna stawiać opór i staje się nieprzewidywalne bardzo często jest eliminowane, a zawodnik nawet sam rezygnuje ze startu, bo koń stwarza niebezpieczeństwo.


Dlaczego warto włączyć telewizję, być może nawet wstać w nocy, żeby obejrzeć zawody jeździectwa?

Zdecydowanie zachęcam, ponieważ jeździectwo łączy w sobie pracę żywego zwierzęcia z człowiekiem. Ten duet ma być harmonijny, zgrany i zawsze zaskakuje. Nie ma tutaj takiej stuprocentowej pewności, powtarzalności i to właśnie daje tą iskierkę dużych emocji. Nawet pary, po których można się spodziewać, że wygrają, to w jeździectwie tej pewności nie ma. A szczególnie w WKKW, gdzie mamy trzy niezależne próby.

Więc zdecydowanie, jest to bardzo ciekawy sport, bardzo zaskakujący, pokazujący dużą siłę, jaką ma w sobie zwierzę i kruchego człowieka, który ma nad tą dużą siłą zapanować.

| red: wsz, bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przegrane mecze siatkarzy plażowych

30.07.2021, 14:36

To nie był dobry dzień dla polskiej piłki plażowej. Dwie grające w piątek pary przegrały swoje mecze grupowe.


Polska sztafeta mieszana w finale z rekordem Europy

30.07.2021, 13:29

Polska lekkoatletyczna sztafeta mieszana 4x400 m powalczy w sobotę o złoty medal w finale igrzysk olimpijskich w Tokio. Start ok. 14:35 czasu polskiego.


Klaudia Kardasz z Podlasia Białystok nie wystąpi w finale pchnięcia kulą w Tokio

30.07.2021, 13:06

Kulomiotka Klaudia Kardasz z Podlasia Białystok nie zdołała awansować do finału pchnięcia kulą na igrzyskach olimpijskich w Tokio.


Sensacja na korcie. Djoković odpadł w półfinale i stracił szansę na "Złotego Szlema"

30.07.2021, 12:08

Serb Novak Djokovi przegrał z Niemcem Alexandrem Zverevem 6:1, 3:6, 1:6 i odpadł w półfinale turnieju tenisistów w igrzyskach olimpijskich w Tokio.


Polscy siatkarze już pewni awansu do ćwierćfinału

30.07.2021, 09:11

Polscy siatkarze wygrali z Japonią 3:0 (25:22, 25:21, 26:24) w spotkaniu grupy A na igrzyskach olimpijskich w Tokio. To trzecie zwycięstwo na igrzyskach podopiecznych Vitala Heynena, którzy zapewnili sobie awans do ćwierćfinału.


Małachowski żegna się z igrzyskami. "Dałem z siebie wszystko"

30.07.2021, 08:27

Piotr Małachowski, dwukrotny srebrny medalista olimpijski w rzucie dyskiem, nie awansował do finału igrzysk w Tokio. - Dałem z siebie wszystko. Nie mam czego żałować - podkreślił lekkoatleta, który ma przed sobą już tylko jeden start przed zakończeniem kariery.


Sześcioro lekkoatletów z Podlasia rozpoczyna walkę o medale w Tokio [terminarz]

30.07.2021, 04:41

Rywalizację na igrzyskach w Tokio rozpoczynają lekkoatleci, w tym sześcioro reprezentantów województwa podlaskiego. Jako pierwsza wystąpiła kulomiotka Klaudia Kardasz z Podlasia Białystok, która odpadła w eliminacjach.


Polacy na igrzyskach - w piątek pływanie, wyścigi żeglarskie, mecz siatkarzy z gospodarzami i start lekkoatletyki

29.07.2021, 20:35

Walkę o medale rozpoczęli lekkoatleci. Siatkarze wygrali z gospodarzami. Pływacy walczyli o finały i półfinały, a w kolejnych wyścigach w klasie 470 z sukcesem rywalizowały żeglarki.


Poznajemy olimpijskie sporty - strzelectwo

29.07.2021, 18:05

W Polskim Radiu Białystok poznajemy kolejne olimpijskie sporty. Tym razem przyszła kolej na strzelectwo, w którym część konkurencji już się zakończyła, ale niektóre jeszcze przed sportowcami.


Poznajemy olimpijskie sporty - łucznictwo

29.07.2021, 07:48

W cyklu „Poznajemy olimpijskie sporty” czas na dyscyplinę dość w Polsce niszową. Łucznictwo jest jednak obecne na igrzyskach od prawie samego początku, choć był też okres, że wypadło z olimpijskiego programu na ponad 50 lat.


Poznajemy olimpijskie sporty - szermierka

26.07.2021, 14:41

W cyklu "Poznajemy olimpijskie sporty" przyglądamy się bliżej szermierce. Czas jest nieprzypadkowy, ponieważ we wtorek (27.07) nad ranem polska drużyna szpadzistek ma dużą szansę na zdobycie medalu w Tokio.


Poznajemy olimpijskie sporty - koszykówka 3x3

26.07.2021, 07:49

Igrzyska olimpijskie to wyjątkowy czas nie tylko dla kibiców. Wiele osób, które na co dzień nie interesuje się sportem, włącza telewizor i dopinguje reprezentantów Polski we wszystkich dyscyplinach – także tych mniej popularnych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


fot. Paweł Wądołowski
21.05.2024, 19:41, akt. 22.05.2024, 19:45

Do skansenu w Nowogrodzie trafił ponad stuletni strój


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok