Radio Białystok | Wiadomości | Trwa nabór funkcjonariuszy do Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej

Trwa nabór funkcjonariuszy do Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej

autor: Renata Reda

8.08.2021, 10:01, akt. 10:09

W tym roku Podlaski Oddział Straży Granicznej przyjął już 50 nowych funkcjonariuszy, ale planuje zatrudnić kolejnych. Do października chce przyjąć 35 osób, a do końca roku w sumie około 70.

źródło: Podlaski Oddział Straży Granicznej
źródło: Podlaski Oddział Straży Granicznej

Do służby w straży granicznej mogą zgłaszać się osoby z co najmniej średnim wykształceniem, które nie ukończyły 35 lat. Muszą mieć też predyspozycje psychofizyczne.

Postępowanie kwalifikacyjne do służby w Straży Granicznej składa się z dwóch etapów. W I etapie postępowania kwalifikacyjnego sprawdzane są dokumenty złożone przez kandydata. Osoba, która uzyska akceptację komendanta oddziału, kierowana jest na wstępną rozmowę kwalifikacyjną i badanie psychologiczne. Ponadto, kandydat zostaje poddany postępowaniu sprawdzającemu, którego celem jest ustalenie, czy daje rękojmię zachowania tajemnicy. I etap postępowania kwalifikacyjnego do służby kończy się oceną kandydata i wydaniem opinii w zakresie dopuszczenia go do II etapu postępowania kwalifikacyjnego.

Dodatkowo w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej w każdy wtorek o godz. 12:00 przeprowadzany jest próbny test sprawności fizycznej dla kandydatów do służby w Straży Granicznej. Udział w teście nie jest obowiązkowy. Jeżeli kandydat ma już jednak wyznaczony termin egzaminów II etapu postępowania kwalifikacyjnego, do próbnego testu najpóźniej może przystąpić na 7 dni przed egzaminami.

II etap postępowania kwalifikacyjnego do służby w Straży Granicznej przeprowadzany jest w jednym z ośrodków szkolenia SG, jak również w Oddziale prowadzącym postępowanie kwalifikacyjne. Składa się z pisemnych testów obejmujących wiedzę ogólną i znajomość języka obcego. Są też testy sprawności fizycznej.

Po pozytywnym ukończeniu II etapu postępowania kwalifikacyjnego (uzyskaniu co najmniej 12 pkt. z egzaminów), kandydat kierowany jest do komisji lekarskiej celem ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Straży Granicznej.

W Podlaskim Oddziale Straży Granicznej pracuje 2300 osób, w tym 2 tys. funkcjonariuszy.


| red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Największa w tym roku grupa imigrantów zatrzymana na granicy z Białorusią

6.08.2021, 11:35

To największa w tym roku grupa nielegalnych imigrantów, która próbowała dostać się z Białorusi do Polski. Zaledwie dzień po zatrzymaniu ponad 60-osobowej grupy uchodźców straż graniczna z Nowego Dworu zatrzymała kolejną, jeszcze większą.


Na granicy z Białorusią podlascy funkcjonariusze SG zatrzymali 62 nielegalnych imigrantów

5.08.2021, 15:18

62 osoby - obywateli Iraku, Iranu i Kamerunu - którzy nielegalnie dostali się do Polski z Białorusi, zatrzymali we wspólnej akcji funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej z placówek w Krynkach, Szudziałowie i Kuźnicy, wspierani przez policję z Sokółki.


płk Andrzej Jakubaszek

4.08.2021, 16:39

"Wzmacniamy wszystkie nasze odcinki granicy zewnętrznej z Republiką Białoruś, odnotowujemy wzrosty ilości przekroczeń granicy w sposób nielegalny, natomiast to nie są wzrosty porównywalne ze wzrostami litewskimi" - mówi płk Andrzej Jakubaszek.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
WEST SIDE STORY kino plenerowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok