Radio Białystok | Wiadomości | Nielegalni imigranci koczujący koło wsi Usnarz Górny nie chcieli opuścić tego miejsca - informuje Straż Graniczna

Nielegalni imigranci koczujący koło wsi Usnarz Górny nie chcieli opuścić tego miejsca - informuje Straż Graniczna

autor: Iza Serafin

22.08.2021, 11:06, akt. 23.08.2021, 11:49

Grupa nielegalnych imigrantów, koczujących od kilkunastu dni koło podlaskiej wsi Usnarz Górny, nie chciała opuścić tego miejsca.

fot. Adam Janczewski
fot. Adam Janczewski

Jak powiedziała Polskiemu Radiu Białystok rzeczniczka Komendanta Głównego Straży Granicznej podporucznik Anna Michalska, po interwencjach polskich funkcjonariuszy strona białoruska chciała ich stamtąd zabrać, ale imigranci się nie zgodzili.

Straż graniczna kilkakrotnie zwracała się do strony białoruskiej z prośbą o podjęcie działań wobec grupy koczującej po stronie białoruskiej. Zaobserwowaliśmy, że Białorusini takie działania podjęli. Chcieli zabrać całą koczującą grupę w miejscowości Usnarz Górny. Część z tych osób zdecydowała się opuścić to miejsce, a osoby, które wciąż tam koczują, nie chciały tego miejsca opuścić 

- informuje ppor. Anna Michalska.
Jak dodaje Anna Michalska, na opuszczenie koczowiska zdecydowały się m.in kobiety z dziećmi.

Strona białoruska najpierw zabrała kobiety i dzieci, a potem jeszcze dwukrotnie wracała, by zabrać pozostałe osoby. Nie chciały one jednak opuścić koczowiska

- dodaje ppor. Anna Michalska.

Podkreśla, że wszystko wskazuje na ingerencję białoruskich służb przy próbach forsowania polsko-białoruskiej granicy. Wielu migrantów mówi bowiem, że zniszczono część ich dokumentów.

| red: bsd, mag, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szef MON: uszkodzenie ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej to efekt działalności białoruskich służb

21.08.2021, 07:55

Problem na granicy polsko-białoruskiej to brudna gra Łukaszenki i Kremla; uszkodzenie ogrodzenia to także efekt działalności białoruskich służb, co widać na zdjęciach - podkreślił w sobotę na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak, zamieszczając również zdjęcia uszkodzonego ogrodzenia na granicy.


Wiceszef MSWiA o sytuacji na granicy: jeśli ulegniemy, "obozowisk" będzie więcej

20.08.2021, 18:56

Cudzoziemcy koczujący w Usnarzu Górnym legalnie trafili na Białoruś, a w sposób nielegalny chcą wjechać do UE - powiedział wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki. To w pewnym sensie wojna nerwów; jeśli jej ulegniemy, takich "obozowisk" będzie więcej, a do tego nie można dopuścić - dodał.


SG o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej: na razie nie jest nam potrzebna żadna pomoc, w tym Frontexu

20.08.2021, 07:48

Na razie nie jest nam potrzebna żadna pomoc, w tym Frontexu, czy innych państw – oświadczyła podpor. Anna Michalska, rzecznik Straży Granicznej, odnosząc się do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.


Wśród osób koczujących na granicy z Białorusią nie ma już kobiet z dziećmi

19.08.2021, 15:38

W okolicy miejscowości i Usnarz Górny k. Krynek, gdzie od 10 dni przebywa grupa uchodźców, nie ma już kobiet i dzieci; na miejscu wciąż zostało kilkudziesięciu mężczyzn - przekazał w rozmowie z PAP jeden z okolicznych mieszkańców.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok