Radio Białystok | Wiadomości | Białoruskie władze odmówiły przyjęcia polskiej pomocy humanitarnej dla imigrantów

Białoruskie władze odmówiły przyjęcia polskiej pomocy humanitarnej dla imigrantów

25.08.2021, 06:58, akt. 07:35

Władze Białorusi nie chcą przyjąć polskiego konwoju z pomocą humanitarną dla migrantów, którzy przybyli na terytorium tego państwa z Bliskiego Wschodu - informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

fot. Michał Buraczewski (zdjęcie arch. z sierpnia 2021 r.)
fot. Michał Buraczewski (zdjęcie arch. z sierpnia 2021 r.)

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz przekazał, że w nocie dyplomatycznej Białoruś nie tylko odpowiedziała negatywnie na możliwość przyjęcia pomocy, ale także zmieniła swoje stanowisko wobec sytuacji migrantów.

Mińsk podaje odmienną od prawdziwej liczbę migrantów, którzy - jak mówił wiceminister Przydacz - co jakiś czas się zmieniają. Białoruś informuje również o innej niż wcześniej narodowości migrantów.


- Fakty się nie zmieniają, zmienia się tylko retoryka strony białoruskiej. Strona białoruska tym samym wskazuje, że nie jest zainteresowana rozwiązaniem tej sprawy, a jedynie zaostrzaniem debaty - mówił wiceminister spraw zagranicznych.


Na granicy polsko-białoruskiej w pobliżu podlaskiej wsi Usnarz Górny, po białoruskiej stronie, od kilkunastu dni koczują cudzoziemcy. Z białoruskiej strony przed ewentualnym odwrotem zagradzają im drogę białoruskie służby. Przejścia na polską stronę pilnują żołnierze i funkcjonariusze SG.

W niedzielę polskie MSZ skierowało do strony białoruskiej notę dyplomatyczną, oferując pomoc humanitarną dla migrantów. Transport czekał na przekroczenie granicy w Bobrownikach.

Marcin Przydacz zaznaczył, że imigranci przybyli od strony białoruskiej w stronę Unii Europejskiej i "są niejako celowo importowani, przywożeni imigranci z krajów dalekich, z Bliskiego Wschodu po to, ażeby przedostać się następnie nielegalnie w kierunku Unii Europejskiej".


- Na to zgody nie ma. Nie tylko Polski jako państwa odpowiedzialnego za wschodnią granicę UE, ale jak wiemy także z oświadczenia Komisji Europejskiej, KE również nie zgadza się na podżeganie i celowe sprowadzanie imigrantów, a następnie transportowanie ich i podżeganie imigrantów do przekraczania w sposób nielegalny granic - podkreślił Przydacz.


- Sytuacja jest dosyć jasna. To po stronie białoruskiej leży obowiązek rozwiązania tej sprawy - powiedział wiceszef MSZ. - Nasza oferta, jeśli chodzi o konwój humanitarny, w oczywisty sposób jest ciągle aktualna - zapewnił Przydacz.


źródło: IAR, PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prezydium sejmowej komisji AiSW: Bezpieczeństwo granic najważniejsze, należałoby doposażyć SG

24.08.2021, 15:55

Bezpieczeństwo granic Polski jest najważniejsze, dlatego należałoby np. doposażyć Straż Graniczną - oceniło obradujące we wtorek (24.08) w Białymstoku prezydium sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz przedstawiciele podkomisji stałej ds. migracji i spraw obywatelskich cudzoziemców. Propozycje tego wsparcia ma przygotować MSWiA.


Transport z pomocą humanitarną dla imigrantów na Białorusi czeka na granicy przed przejściem w Bobrownikach

24.08.2021, 11:58

Wciąż nie ma decyzji białoruskich władz w sprawie przyjęcia polskiej pomocy humanitarnej dla imigrantów, koczujących w pobliżu podlaskiej wsi Usnarz Górny. Konwój z namiotami, kocami, łóżkami polowymi i środkami higieny stoi przed przejściem granicznym w Bobrownikach.


Po białoruskiej stronie granicy wciąż koczują 24 osoby - informuje straż graniczna

24.08.2021, 11:14

Po białoruskiej stronie na wysokości Usnarza Górnego wciąż koczują 24 osoby – poinformowała we wtorek (24.08) rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.


Premier Mateusz Morawiecki z wizytą na granicy polsko-białoruskiej [zdjęcia, wideo]

24.08.2021, 09:08

Reżim Łukaszenki wybrał niewłaściwą granicę, bo granica Polski jest i będzie dobrze strzeżona - powiedział we wtorek (24.08) w Kuźnicy premier Mateusz Morawiecki. Jak ocenił, sytuacja jest bez precedensu, gdyż białoruski reżim wybrał granicę z Polską "do dokonania prowokacji".


Jeszcze w tym tygodniu rozpoczną się prace nad budową płotu na granicy polsko-białoruskiej [zdjęcia, wideo]

23.08.2021, 16:53

Jeszcze w tym tygodniu rozpoczną się prace nad budową płotu na granicy polsko-białoruskiej; płot zbudowany będzie z zasieków i będzie miał 2,5 m wysokości. Informacje o tym przekazał w poniedziałek (23.08) minister Mariusz Błaszczak na polsko-białoruskiej granicy w okolicach miejscowości Kopczany w powiecie augustowskim.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


11. Targi Książki w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
20.04.2024, 07:41, akt. 21.04.2024, 00:38

Drugi dzień 11. Targów Książki w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok