Radio Białystok | Wiadomości | Wakacyjne propozycje na weekend

Wakacyjne propozycje na weekend

autor: Olga Gordiejew

28.08.2021, 10:39, akt. 12:28

"Dziś w kulturze" - to zbiór aktualnych, najbardziej atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych na dany dzień, ale nie tylko. Olga Gordiejew i Dorota Sokołowska wybiegają także w niedaleką przyszłość, tak, by żadna wystawa, koncert, spotkanie autorskie, czy festiwal nie uszły państwa uwadze.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica w Łomży

Koncertem w łomżyńskiej katedrze (28.08) zainaugurowany będzie po raz siedemnasty Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica.

Solistom - Iwonie Sosze (sopran) i Tomaszowi Krzysicy (tenor) towarzyszyć będzie orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego.

Wstęp – podobnie jak na wszystkie koncerty festiwalu jest bezpłatny, a w programie znajdzie się muzyka m.in. Jana Sebastiana Bacha, Jerzego Fryderyka Haendla i Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Początek o godz. 19:00.


Piosenki Witolda Lutosławskiego w Muzeum Przyrody w Drozdowie

A już w niedzielę (29.08) mniej znaną twórczość Witolda Lutosławskiego, czyli piosenki, które pisał pod pseudonimem Derwid, można będzie usłyszeć w Muzeum Przyrody - Dworze Lutosławskich w Drozdowie.

Utwory estradowe, które latach 50. i 60. XX w. wykonywały m.in. Kalina Jędrusik, Rena Rolska czy Sława Przybylska, tym razem można będzie usłyszeć w interpretacji Małgorzaty Trojanowskiej, której akompaniować będzie na fortepianie Krzysztof Kulikowski.

Początek koncertu o 14:00, wstęp jest bezpłatny.


Koncert "Przepustka do życia"

To będzie wydarzenia w ramach obchodów Roku Grupy Ładosia. Opera i Filharmonia Podlaska oraz białostocki oddział IPN zapraszają w niedzielę na koncert "Przepustka do życia".

W tym roku mija 80 rocznica rozpoczęcia akcji ratowania Żydów z Zagłady przez polską ambasadę w szwajcarskim Bernie. 

Historycy oceniają, że dzieki działaniu grupy dyplomatów ma której czele stał Aleksander Ładoś udało się ocalić około 10 tysięcy osób - obywateli Polski, Holandii, Niemiec i kilkunastu innych państw okupowanej Europy.

Podczas koncertu na dużej scenie białostockiej Opery przy Odeskiej orkiestra pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka wykona Serenadę E-dur Antonina Dvorzáka oraz Concerino na tematy hebrajskie Maksa Brucha. Koncertowi towarzyszyć będzie pokaz filmu dokumentalnego „Paszporty Paragwaju” w reż. Roberta Kaczmarka.

Koncert rozpocznie się o 29 sierpnia o 18:00, a godzinę później prezentacja filmu.


Trialog w Krynkach

Będą dyskusje o kulturze białoruskiej, o sztuce i polityce. W Krynkach odbywa się Trialog, czyli coroczne spotkanie intelektualistów z Europy Środkowej i Wschodniej. 

Prelegentki to same kobiety - artystki, poetki, działaczki. Tegoroczne motto spotkania w Krynkach to: „Białoruś to kobieta. Przebudzenie niebieskookiej cierpiętnicy”. Większość stereotypów i mitów dotyczących narodowego charakteru Białorusinów nosi kobiece zabarwienie: kochająca, czuła, łagodna, życzliwa, pracowita, ale także skrzywdzona, poniżona, czy ciężko doświadczona. By zaistnieć i być usłyszaną, niemal każda z kobiet musiała być więc dwa razy mądrzejsza, śmielsza i bardziej uzdolniona niż mężczyźni.

Trialog otworzyła wystawa w Galerii Krynki „Kiedy formy stają się podstawą”, a w sobotę w siedzibie Fundacji Villa Sokrates odbędą się dyskusje o literaturze, kulturze i polityce. Trialog zakończy koncert Karoliny Cichej i Spółki a także zespołu Shuma.


Festiwal "Dzikie jest piękne" w Puszczy Białowieskiej

To okazja, by spędzić czas na świeżym powietrzu, blisko natury. W Puszczy Białowieskiej trwa festiwil "Dzikie jest piękne" - w tym roku pod hasłem "Kultura i natura". To m.in. warsztaty, koncerty, spacery przyrodnicze, spotkanie z Adamem Wajrakiem, spektakle i dyskusje.

To wszystko do 18:00 w niedzielę. Festiwal będzie się odbywał w trzech miejscach: w Teremiskach, Białowieży i Budach. Przygotowują go wolontariusze działający na co dzień na rzecz Puszczy Białowieskiej. Na miejscu będą zbierać pieniądze puszek, a cały dochód przeznaczony będzie na wsparcie działań dla dzikiej przyrody.


Festiwal Tkactwa - "Podlaskie Sploty"

Wystawy, koncerty, pokazy tkackie, kiermasz i animacje w przestrzeni to już w ten weekend, od 28 do 29 sierpnia, Podlaski Instytut Kultury zaprasza na Podlaskie Sploty – II Festiwal Tkactwa.

Na sobotę zaplanowano otwarcie dwóch wystaw tematycznych: pereborów (wystawy ze zbiorów Krzysztofa Bielickiego oraz prac pochodzących z Pracowni Tkackiej w Hrudzie ze zbiorów Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej) – wernisaż o godz. 16:00 w foyer Opery i Filharmonii Podlaskiej (ul. Podleśna 2) oraz tkanin dwuosnowowych (wystawy Dominiki Bujnowskiej ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Łukowie) – wernisaż o godz. 18.00 w siedzibie Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku (ul. św. Rocha 14). 

Pierwszy dzień festiwalu zakończy się akcentem muzycznym, na scenie w Spodkach zaprezentuje się grupa „Sploty” – trio śpiewających multiinstrumentalistek: Ania Broda, Małgorzata Makowska, Mary Rumi (Maria Rumińska) bazujące na melodiach, tańcach i piosenkach tradycyjnych z regionów takich jak: Suwalszczyzna, Warmia, Mazury, Mazowsze, Wielkopolska i Wileńszczyzna. 

A już w niedzielę (29 sierpnia) w białostockim parku Konstytucji 3 Maja czeka nas Piknik Tkacki. W programie znajdą się pokazy, warsztaty i kiermasz, podczas których uczestnicy będą mogli zapoznać się z techniką wytwarzania wyrobów tkackich i spróbować własnych sił w tkaniu. Zaplanowane są też zabawy i działania animacyjne dla dzieci w przestrzeni oraz stoiska z wyrobami rękodzielniczymi, na których będzie można kupić m.in. nici, wełnę, akcesoria tkackie, chodniki, makramy, filc, małe formy tkackie. Podczas imprezy wystąpi grupa wokalna Zespołu Pieśni Tańca „Kurpie Zielone” oraz kapela Miód na Serce.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. 

Pełny program festiwalu można znaleźć na stronie pikpodlaskie.pl.


Kulturalne obchody 75. rocznicy śmierci "Inki"

Stowarzyszenie Historyczne im. Danuty Siedzikówny ps. Inka przygotowało uroczyste obchody 75. rocznicy śmierci bohaterskiej sanitariuszki.

W Narewce w sobotę o 14 poświęcenie tablicy na symbolicznej mogile Eugenii i Wacława Siedzików na cmentarzu rzymsko–katolickim.

A na polanie Nadleśnictwa Browsk na terenie gminy Narewka o 17:30 rozpocznie się okolicznościowy koncert słowno-muzyczny "Perły", w którym wystąpią: Przemysław Tejkowski, Aleksandra Posielężna, Dariusz Kowalski, Marcin Pospieszalski z zespołem (Nikodem Pospieszalski - perkusja, Darek Bafeltowski - gitara, Piotr Cudzich - piano i Mikołaj Pospieszalski - bas). Zaśpiewają: Lidia Pospieszalska, Andrzej Kołakowski, Natalia Kawalec i Agnieszka Cudzich.

Zaprezentuje się także Teatr muzyczny od czapy, Smooth quartet w składzie: Alicja Baranowska (I skrzypce), Paulina Kardas (II skrzypce), Magdalena Krawczyk (altówka) i Zuzanna Falkowska (wiolonczela), oraz Chór Jednego Serca Jednego Ducha.


Seanse filmowe, koncerty i potańcówka miejska

A w ramach Lata w Mieście w sobotę seans filmu "Ostatni Komers". 

Ostatni tydzień szkoły w gimnazjum w małym polskim miasteczku. W oczekiwaniu na imprezę (komers) grupa uczniów spędza czas na miejskim basenie. W ciągu kilku dni zasmakują zauroczeń, odrzucenia i pierwszych zawiedzionych nadziei. Zapis ich doświadczeń jest zwieńczeniem okresu gimnazjalnego i portretem współczesnej młodzieży poszukującej tożsamości, przynależności i więzi.

Początek seansu o 21:00 na Placu przy BOK-u.

W niedzielę (29.08) koncert zespołu Czereśnie w Parku Planty na zakończenie Cyklu "Lato w Mieście".

Wyobraźcie sobie piosenki opowiadające o sprawach najważniejszych: ochronie przyrody, dbaniu o własne zdrowie, miłości do najbliższych, szanowaniu różnorodności. Skierowane do najmłodszych, lecz unikające infantylizacji. Wykonywane w żywiołowej formie, pełnej wspólnych zabaw i interakcji z publicznością.

Występy Czereśni to okazja do poznania całej palety instrumentów i ich brzmień: perkusji, bandżo, mandoliny, gitary basowej, a nawet tuby czy klarnetu. 

Początek koncertu o 18:00 w Parku Planty przy Fontannie.

A w ramach Podlaskiej Akademii Kultury w niedzielę dwa filmy "Autor Solaris" w reż. Borysa Lankosza i "Przekładaniec" w reż. Andrzeja Wajdy z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema. Początek o godz. 15:00 w Kinie Forum.

W niedzielę czeka nas też "Potańcówka pod parasolami". Ulica Kilińskiego zamieni się w prawdziwą salę taneczną z muzyką graną na żywo. To będzie okazja do wspólnego pożegnania wakacji.

Miejska potańcówka rozpocznie się w niedzielę o 18:00 i potrwa do 21:30. Wystąpi Live Orkiestra. W repertuarze znajdą się piosenki popowe, rockowe, ale także te z dwudziestolecia międzywojennego.

| red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wakacyjne propozycje na piątek

27.08.2021, 14:03

To będzie muzyczne zakończenie wakacji!


XXI Trialog w Krynkach - dyskusje o feminizmie, kulturze, sztuce i polityce

28.08.2021, 07:38

Były dyskusje o feminizmie, kulturze białoruskiej, ale też sztuce i polityce. W Krynkach odbył się XXI Trialog, coroczne spotkanie intelektualistów z Europy Środkowej i Wschodniej.


Festiwal "Dzikie jest piękne" w Puszczy Białowieskiej

27.08.2021, 07:23

To okazja, by spędzić czas na świeżym powietrzu, blisko natury. W Puszczy Białowieskiej rozpoczyna się festiwal "Dzikie jest piękne".ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok