Radio Białystok | Wiadomości | Narodowe Czytanie: "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej w regionie [zdjęcia]

Narodowe Czytanie: "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej w regionie [zdjęcia]

autor: Dorota Sokołowska

4.09.2021, 08:12, akt. 5.09.2021, 09:54

To tragifarsa, w której przeplatają się ludzka głupota, pazerność, skąpstwo oraz zakłamanie. "Moralność Pani Dulskiej" zabrzmiała w sobotę (4.09) w całej Polsce w ramach 10. jubileuszowej edycji Narodowego Czytania.

Narodowe Czytanie w Łomży, fot. Adam Dąbrowski
Narodowe Czytanie w Łomży, fot. Adam Dąbrowski


0:00
0:00
Narodowe Czytanie: "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Narodowe Czytanie "Moralności pani Dulskiej" w Białymstoku - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Czytanie polskiej literatury to akcja społeczna organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. W Białymstoku tekst Gabrieli Zapolskiej brzmiał od 14:00 na dziedzińcu Pałacu Branickich. 

W programie było m.in.: czytanie performatywne fragmentów "Moralności Pani Dulskiej" przez gości oraz uczestników wydarzenia, wycieczki autobusowe pod hasłem "Białystok w czasach Dulskich" oraz internetowy namiot Narodowego Czytania. Wiele instytucji kulturalnych przedstawiło swoje propozycje, Książnica Podlaska przygotowała zajęcia plastyczne dla dzieci z wykorzystaniem robotów Photon.

Podlaski Instytut Kultury zachęcał do własnoręcznego wykonania oryginalnych zakładek do książek. Opera i Filharmonia Podlaska zaprezentowała koncert zespołu "Zimne Dranie", który wykonał piosenki z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku razem z widzami sprawdziło, czy da się zbudować Ratusz na pałacowym dziedzińcu i stworzyć obraz bez użycia farb i pędzli, a Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej przygotowało warsztaty dla dzieci – m.in. ucieranie pieprzu ziołowego. 

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku pokazał teatralne drobiazgi, a Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu wydawnictwa związane z życiem instytucji. Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku zaprezentowało książki i gry dydaktyczne dla dzieci ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej CEN.

Na Warszawskiej 19 w Centrum im. L. Zamenhofa można było posłuchać dzieła Gabrieli Zapolskiej w esperanto i zdobyć egzemplarz książki w tym języku. 

Fragmenty dzieła można usłyszeć także na antenie Polskiego Radia Białystok.

Łomża

W Łomży czytanie fragmentów sztuki Gabrieli Zapolskiej rozpoczęło się o 10:00 przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Długiej 13. Wzięli w nim udział m.in. aktorzy Teatru Lalki i Aktora w Łomży, przedstawiciele władz miasta, osoby znane i zwykli miłośnicy książek. 

Każdy, kto przyniósł własny egzemplarz sztuki, mógł go ostemplować okolicznościową pieczęcią, a narodowemu czytaniu w Łomży towarzyszyło oficjalne odsłonięcie „Zaczytanej ławeczki”, która stanęła na ul. Długiej w sąsiedztwie biblioteki.

Suwałki

Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach zaprosiła na czytanie „Moralności Pani Dulskiej” w ekologicznej oazie Gaj w Centrum. W tej okolicy powstanie nowa biblioteka.

Wybrane fragmenty „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej czytali suwalscy bibliotekarze. Chętni, którzy zgłosili się w trakcie akcji ze swoją książką, mogli przybić na niej okolicznościową pieczęć.

| red: maj, mak


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zbliża się dziesiąta odsłona Narodowego Czytania

29.08.2021, 11:24

Przed nami dziesiąta odsłona Narodowego Czytania - tym razem w najbliższą sobotę (04.08) spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.


"Balladyna”: Narodowe Czytanie z udziałem samorządowców i przedstawicieli instytucji kultury

5.09.2020, 06:56

W sobotę, 5 września, już po raz dziewiąty, w całej Polsce, odbyła się akcja Narodowe Czytanie. Tym razem czytaliśmy „Balladynę” Juliusza Słowackiego, a główne czytanie - z udziałem władz samorządowych i przedstawicieli instytucji kultury odbyło się o 16:00, w centrum Supraśla.
ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok