Radio Białystok | Wiadomości | Sejm nie uchylił rozporządzenia prezydenta dot. wprowadzenia stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym z Białorusią

Sejm nie uchylił rozporządzenia prezydenta dot. wprowadzenia stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym z Białorusią

autor: Adam Janczewski

6.09.2021, 19:10, akt. 7.09.2021, 08:13

Sejm w poniedziałek (06.09) wieczorem nie uchylił rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym z Białorusią.

fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu
fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Za uchyleniem rozporządzenia głosowało 168 posłów, przeciw było 247 posłów

Za uchyleniem rozporządzenia głosowało 168 posłów, przeciw było 247 posłów, a 20 wstrzymało się od głosu.

Sprawdziliśmy jak głosowali podlascy parlamentarzyści. Wszyscy z obozu Zjednoczonej Prawicy - byli przeciwni uchyleniu rozporządzenia: czyli Dariusz Piontkowski, Jarosław Zieliński, Adam Andruszkiewicz, Kazimierz Gwiazdowski, Lech Kołakowski Aleksandra Szczudło, Mieczysław Baszko i Jacek Żalek.

Za uchyleniem rozporządzenia w sprawie stanu wyjątkowego byli posłowie Koalicji Obywatelskiej: Robert Tyszkiewicz, Krzysztof Truskolaski i Eugeniusz Czykwin, a także poseł Lewicy Paweł Krutul. Poseł Koalicji Polskiej Stefan Krajewski wstrzymał się od głosu, a parlamentarzysta Konfederacji, który startował z naszego regionu - Robert Winnicki nie głosował.


Stan wyjątkowy w części dwóch województw

Od czwartku (02.09) w pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, zaczął obowiązywać stan wyjątkowy. Obejmuje on 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Rząd argumentował to sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Łukaszenki prowadzi "wojnę hybrydową", używając do tego migrantów.

Zgodnie z konstytucją stan wyjątkowy można wprowadzić, gdy w sytuacjach szczególnych zagrożeń środki konstytucyjne są niewystarczające.

Projekt uchwały ws. uchylenia prezydenckiego rozporządzenia złożył w piątek do marszałek Sejm Elżbiety Witek szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. W uzasadnieniu do projektu uchwały znoszącej stan wyjątkowy podkreślono, że rząd we wniosku do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego ani "w późniejszych komunikatach" nie uzasadnił "w sposób wyczerpujący powodów, dla których miałby zostać wprowadzony stan wyjątkowy".

Sejm może uchylić rozporządzenia prezydenta bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prawie 370 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

6.09.2021, 14:14

W weekend (4-5.06) Straż Graniczna odnotowała prawie 370 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.


Zapytaliśmy mieszkańców podlaskich miejscowości, co sądzą o obowiązującym stanie wyjątkowym

6.09.2021, 13:39

Niektórzy przyznają, że mają pewne obawy, inni - że teraz czują się nawet bezpieczniej. Mieszkańcy miejscowości, w których obowiązuje stan wyjątkowy podkreślają jednak, że za dużo się nie zmieniło.


Stan wyjątkowy, służba zdrowia, ćwiczenia wojskowe

6.09.2021, 13:59

Jak zagłosują podlascy posłowie w sprawie stanu wyjątkowego, co mówią o protestach w ochronie zdrowia, jak oceniają ćwiczenia wojskowe na Białorusi i w Polsce.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
fot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowisku
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok