Radio Białystok | Wiadomości | Liczne kontrole policji w pobliżu Usnarza Górnego

Liczne kontrole policji w pobliżu Usnarza Górnego

11.09.2021, 09:12, akt. 10:00

Mieszkańcy jadący przygraniczną drogą łączącą Krynki z Sokółką kontrolowani są przez policję nawet cztery razy, zaś z drogi widać budowę ogrodzenia na granicy - wynika z relacji mieszkańców strefy objętej stanem wyjątkowym. W pobliżu Krynek i Usnarza G. są też znaczne siły wojska.

fot. PRB
fot. PRB

Krynki objęte są stanem wyjątkowym

Ruch na drodze wojewódzkiej nr 676 łączącej Białystok z Krynkami odbywa się normalnie niemal do samej strefy objętej stanem wyjątkowym. Jeszcze do Supraśla, na trasie widać wiele aut na numerach spoza województwa podlaskiego. Sytuacja zmienia się kilkanaście kilometrów od Krynek, które od ponad tygodnia są objęte stanem wyjątkowym.

Kilkadziesiąt metrów za tablicą z nazwą miejscowości stoi policyjny patrol. Kontrolowani są zarówno wjeżdżający, jak i wyjeżdżający z Krynek. W pobliżu strefy raz na jakiś czas widać przejeżdżającą wojskową ciężarówkę.

Takich kontroli, jak ta przed wjazdem do Krynek jest więcej, także w głębi strefy objętej stanem wyjątkowym. Z relacji mieszkańców wynika, że na trasie do oddalonej o ok. 30 km Sokółki kierowcy są kontrolowani nawet cztery razy.

Droga główna do Sokółki jest w tej chwili w remoncie, więc mieszkańcy wybierają drogę biegnącą przy pasie granicznym, przez Grzybowszczyznę, ale też przez Usnarz Górny. W drodze do miasta są cztery kontrole; jeden z takich punktów kontrolnych jest przed wjazdem do Usnarza

- opowiada mieszkanka Krynek.

Jak mówi, policjanci sprawdzają dokumenty.


Trwa budowa ogrodzenia

Z przygranicznej trasy do Sokółki, która w jednym z miejsc niemal styka się z granicą, mieszkańcy widzą też budowę ogrodzenia granicznego. Dodają, że żołnierzy w okolicach można liczyć w tysiącach. "Uchodźców nie widzimy, ale wcześniej też ich nie widywaliśmy" - mówią.


"Poza tym życie toczy się normalnie. Czasami czytamy artykuły, w których informują, że z granicy dobiegają jakieś krzyki, jęki. To nieprawda, tutaj nic nie słychać" - zaznacza mieszkanka Krynek. I dodaje, że widać dużo wojska, ale lęku u ludzi to nie wzbudza. "W ogóle nie ma turystów i to jest widoczne, bo wcześniej na ulicach widać było dużo rejestracji z Warszawy, czy z Dolnego Śląska" - dodaje.

Dobrze o stanie wyjątkowym wypowiadają się mieszkający poza strefą, która została nim objęta. "Od kiedy jest stan wyjątkowy nie ma tutaj warszawiaków, prawie nie ma dziennikarzy. Jest cisza i spokój" - mówi z kolei właścicielka jednego z przydrożnych sklepów na trasie z Krynek do Supraśla.

Od 2 września w przygranicznym pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Według rozporządzenia na obszarze objętym stanem wyjątkowym - poza nielicznymi wyjątkami - obowiązuje zakaz przebywania przez całą dobę osób, które tam nie mieszkają.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


SG: ostatniej doby niemal 300 prób nielegalnego przekroczenia granicy

10.09.2021, 10:15

Ostatniej doby funkcjonariusze Straży Granicznej odnotowali blisko 300 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej - poinformowała ppor. Anna Michalska ze Straży Granicznej.


MON podnosi gotowość WOT w związku z sytuacją przy granicy z Białorusią

10.09.2021, 08:02

W związku z sytuacją przy granicy z Białorusią minister obrony Mariusz Błaszczak zarządził podniesienie gotowości WOT. Ochotnicy mają być gotowi do stawienia się w jednostkach w ciągu sześciu godzin - poinformował szef MON na Twitterze.


Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią 12.09.2021

12.09.2021, 00:09

Jakie są nastroje wśród mieszkańców wsi Klukowicze (gm. Nurzec - Stacja) i Wilanowo (gm. Mielnik), które są w strefie stanu wyjątkowego?


Prawie 200 prób nielegalnego przekroczenia granicy - zatrzymano trzech obywateli Afganistanu

9.09.2021, 10:19

W środę (8.09) funkcjonariusze Straży Granicznej odnotowali niemal 200 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej; od początku miesiąca to już niemal 1,3 tys. prób - poinformowała ppor. Anna Michalska ze Straży Granicznej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: Kolizyjne Podlasie
BIAŁYSTOK
22.09.2021, 18:45, akt. 19:00

Policyjny pościg za oplem


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok