Radio Białystok | Wiadomości | Rok więzienia w zawieszeniu za śmiertelne potrącenie rowerzysty - wyrok nieprawomocny

Rok więzienia w zawieszeniu za śmiertelne potrącenie rowerzysty - wyrok nieprawomocny

14.09.2021, 12:48, akt. 13:11

Na rok więzienia w zawieszeniu skazał we wtorek białostocki sąd rejonowy kobietę, która śmiertelnie potrąciła autem rowerzystę przejeżdżającego przez przejazd dla rowerów. Skazana ma też zapłacić 11 tys. zł nawiązki bratu zmarłego. Wyrok zapadł bez przeprowadzania rozprawy. Nie jest prawomocny.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Rok więzienia w zawieszeniu za śmiertelne potrącenie rowerzysty - wyrok nieprawomocny - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Do wypadku doszło prawie dokładnie rok temu w rejonie ronda im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Białymstoku i skrzyżowania ulic Generała Stanisława Maczka i Świętokrzyskiej. Według ustaleń śledztwa, zjeżdżając z ronda w kierunku Warszawy, kierująca bmw 45-letnia kobieta potrąciła rowerzystę, który znajdował się na przejeździe dla rowerów, czyli przejeżdżał w poprzek ulicy. Mimo reanimacji, 52-letni mężczyzna zmarł wskutek poważnych obrażeń głowy.

Prokuratura Rejonowa Białystok-Północ zarzuciła kierującej bmw, że umyślnie naruszyła zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, bo - zbliżając się do oznakowanego przejazdu dla rowerów - nie zachowała szczególnej ostrożności, jechała zbyt szybko, nieuważnie obserwowała drogę i nie zauważyła rowerzysty, który wjechał na jezdnię z jej lewej strony i doprowadziła do nieumyślnego potrącenia, skutkującego zgonem.

Prokuratura przyjęła jednak w akcie oskarżenia, że rowerzysta również nie zachował należytej ostrożności.

Wyrok zapadł we wtorek bez postępowania dowodowego, na wniosek obrony zaakceptowany zarówno przez prokuraturę, jak i przez oskarżyciela posiłkowego - brata zmarłego rowerzysty.

Choć w śledztwie nie przyznawała się, przed sądem oskarżona przyznała się, ale odmówiła składania wyjaśnień. Mówiła, że przemyślała całą sprawę i chce ją mieć już za sobą. Sąd skazał ją na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata; ma też ona zapłacić 11 tys. zł nawiązki oskarżycielowi posiłkowemu, 3,7 tys. zł za jego zastępstwo procesowe oraz ponad 5 tys. zł kosztów sądowych.

Wina potwierdzona, okoliczności sprawy nie budzą żadnych wątpliwości - uzasadniała ten wyrok sędzia Aneta Kamieńska. Przywołując opinię ze śledztwa biegłego z zakresu ruchu drogowego zwracała uwagę, że oboje uczestnicy ruchu drogowego, zbliżając się do miejsca, gdzie doszło do przecięcia się ich dróg jazdy, nie zachowali szczególnej ostrożności. 

"Kierująca bmw, reagując na moment wjazdu rowerzysty na jezdnię nie miała możliwości uniknięcia zderzenia, ale zbliżając się do przejazdu dla rowerów, była zobowiązana zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście, którego powinna dostrzec" - mówiła sędzia.

Zaznaczyła jednak, że i rowerzysta był zobowiązany zachować w tym miejscu szczególną ostrożność. 

"I przed wjazdem na jezdnię ocenić, czy może w sposób bezpieczny przez nią przejechać. Powinien był dostrzec nadjeżdżający samochód, właściwie ocenić odległość i prędkość, co winno go również skłonić do powstrzymania się z wjazdem na jezdnię" - dodała sędzia Kamieńska.

Mówiła, że gdy rower znalazł się na jezdni, auto był już tuż przed nim.

"Oczywiście winną czynu opisanego w zarzucie jest niewątpliwie oskarżona, ale również mamy do czynienia z działaniem rowerzysty, które nie polegało na zachowaniu szczególnej ostrożności" - powiedziała sędzia.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mężczyzna z okolic Bielska Podlaskiego śmiertelnie potrącił rowerzystkę, a potem uciekł

22.03.2021, 12:22

Prokuratura Rejonowa w Bielsku Podlaskim skierowała do miejscowego sądu akt oskarżenia wobec kierowcy, któremu zarzuca, że będąc w stanie po spożyciu alkoholu, na drodze powiatowej Strabla - Mulawicze, śmiertelnie potrącił rowerzystkę i uciekł z miejsca tego wypadku.


Potrącił rowerzystę i uciekł z miejsca wypadku. Teraz grozi mu do 12 lat więzienia

23.12.2020, 06:46

Sejneńska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie zdarzenia, jakie miało miejsce we wsi Pomorze, gmina Giby, w lipcu.


Sąd aresztował mężczyznę podejrzanego o śmiertelne potrącenie rowerzystki i ucieczkę z miejsca wypadku

15.10.2020, 15:39

Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim uwzględnił wniosek miejscowej prokuratury i aresztował w czwartek (15.10) na trzy miesiące mężczyznę podejrzanego o spowodowanie po pijanemu wypadku, w którym kilka dni temu zginęła rowerzystka i ucieczkę z tego miejsca bez udzielenia jej pomocy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP DYPTYK

REKLAMA
OiFP GEORGIA BALLET

fot. Marek Zabrocki
REGION
29.01.2023, 17:52, akt. 17:58

77. rocznica zbrodni w Zaleszanachźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok