Radio Białystok | Wiadomości | Pół miliona zdigitalizowanych poloników z Mińska i Lwowa przekazali historycy UwB do Archiwum Państwowego

Pół miliona zdigitalizowanych poloników z Mińska i Lwowa przekazali historycy UwB do Archiwum Państwowego

autor: Edyta Wołosik

28.09.2021, 15:07, akt. 15:33

Ponad pół miliona archiwaliów zasili zbiory archiwów państwowych. W Mińsku i we Lwowie pozyskali je historycy związani z Uniwersytetem w Białymstoku. W poniedziałek (28.09) odbyło się przekazanie dokumentów, co też poprzedziło rozpoczynający się w środę (29.09) V Międzynarodowy Kongres Naukowy "Stan badań nad wielokulturowym dziedzictwem dawnej Rzeczypospolitej".

fot. Agnieszka Czarkowska
fot. Agnieszka Czarkowska


0:00
0:00
Historycy z UwB pozyskali cenne archiwalia z Mińska i Lwowa - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ponad 435 tys. skanów archiwaliów – poloników z Państwowego Archiwum we Lwowie z zespołu "księgi miejskie przemyskie" trafi do Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie, a część z około 77 tys. stron ksiąg ziemskich podlaskich z Archiwum Państwowego w Mińsku pozostanie w pracowni naukowej Archiwum Państwowego w Białymstoku. "W zdecydowanej większości z tych dokumentów korzystać będą historycy, ale nie tylko" -  mówi prezes Instytutu Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Europy dr Wojciech Walczak z Uniwersytetu w Białymstoku: "bardzo dużo ludzi zajmuje się badaniami genealogicznymi, także to są również te materiały, które posłużą tym poszukiwaniom". 

Jak mówią historycy z UwB: "w wyniku II wojny światowej zniszczonych zostało ok. 60-70 % archiwaliów znajdujących na terenie Warszawy. Tym ważniejsza jest możliwość odczytywania i analizowania historii Rzeczypospolitej w oparciu o ocalałe dokumenty, które znalazły się poza granicami kraju (m.in. Białoruś, Ukraina, Litwa, Szwecja, Łotwa). W wielu krajach przechowywane są polskie dokumenty i należy przeprowadzić intensywne działania by je digitalizować i udostępniać". 

Jak podkreśla naczelny dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk: "każda taka inicjatywa, jak ta ze strony UwB, czyli pozyskanie i przekazanie dokumentów powoduje, że dostęp do nich jest łatwiejszy". 

Przy okazji przekazania dokumentów podpisano też list intencyjny o współpracy przy organizacji 21. Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich, który za trzy lata odbędzie się w Białymstoku. 

A już jutro rozpocznie się V Międzynarodowy Kongres Naukowy "Stan badań nad wielokulturowym dziedzictwem dawnej Rzeczypospolitej". 

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Żydowski cmentarz w Orli ze specjalnym oznakowaniem Narodowego Instytutu Dziedzictwa

23.09.2021, 16:26

XIX-wieczny żydowski cmentarz w Orli został oznakowany w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa. W ten sposób mają zostać upamiętnione wszystkie żydowskie nekropolie w kraju.


Po kilkunastu miesiącach oczekiwań ukazał się Suwalski Słownik Biograficzny

3.09.2021, 12:27

Publikacja zawiera 459 biogramów osób, które zapisały się w historii miasta.


Archiwalne księgi pacjentów z Choroszczy trafiły do Archiwum Państwowego w Białymstoku

12.08.2021, 16:31

Pracownicy Archiwum Państwowego w Białymstoku udostępniają od czwartku (12.08) archiwalne księgi pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok