Radio Białystok | Wiadomości | Nie pomagają policyjne apele - mieszkanka Suwałk uwierzyła telefonicznym oszustom i straciła 50 tys. zł

Nie pomagają policyjne apele - mieszkanka Suwałk uwierzyła telefonicznym oszustom i straciła 50 tys. zł

autor: Grzegorz Pilat

30.09.2021, 15:56, akt. 16:00

Nie pomagają policyjne apele - są kolejne przypadki oszukanych osób. Ponad 50 tys. złotych straciła mieszkanka Suwałk, która uwierzyła telefonicznym oszustom, że jej pieniądze są zagrożone.

Fotolia.com
Fotolia.com

Przestępcy wykorzystali kody BLIK, dzięki którym 34-latka wpłaciła wszystkie swoje oszczędności na wskazane przez nich konto. Oszuści dzwonili do kobiety przez dwa dni podając się za pracowników banku i policjantów.

Kobieta odebrała telefon z numeru swojego banku. Podczas rozmowy z rzekomym pracownikiem banku, dowiedziała się, że ktoś chciał zmienić jej numer kontaktowy do konta i wziąć na nią pożyczkę. Dalej fałszywy konsultant poinstruował kobietę, aby zalogowała się na swoje konto i sprawdziła, czy nie było na nim niepożądanych transakcji. Kiedy okazało się, że wszystko jest w porządku polecił jej czekać na telefon od policjanta, któremu przekaże jej sprawę. Następnego dnia rano zadzwonił do niej mężczyzna podający się za policjanta z wydziału do walki z cyberprzestępczością i poinformował 34-latkę, że zna jej sprawę i teraz skieruje ją do sądu

- mówi mł. asp. Elzbieta Zaborowska z zespołu prasowego podlaskiej policji.

Po telefonie od fałszywego policjanta ponownie zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku, który zaproponował 34-latce atrakcyjną ofertę.

Rzekomy pracownik banku poinformował ją, że bank w ramach przeprosin oferuje jej 1500 złotych i specjalnie zabezpieczone konto, na którym jej pieniądze będą bezpieczne. Suwalczanka, chcąc zabezpieczyć swoje oszczędności, uwierzyła oszustom i wykonywała ich polecenia. Zwiększyła limit wypłat i pobrała pieniądze ze swojego konta. Następnie wpłaciła we wpłatomacie na konto przestępców ponad 50 tysięcy złotych, używając przy tym kodów BLIK podanych przez oszustów

- dodaje mł. asp. Elżbieta Zaborowska.

Podlascy policjanci kolejny raz apelują o ostrożność przy podejmowaniu decyzji finansowych przez telefon lub internet. Proszą, aby w razie wątpliwości kontaktować się z bankiem osobiście lub dzwoniąc na infolinię.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


57-latek chciał zainwestować w kryptowaluty - oszuści ukradli mu blisko 30 tys. zł

29.09.2021, 13:20

Nie pomagają policyjne apele i ostrzeżenia. Kolejny mieszkaniec woj. podlaskiego padł ofiarą oszustów, którzy oferowali zakup kryptowalut w internecie. 


Oszuści mają nową metodę wyłudzania danych osobowych

27.09.2021, 06:15

Wysyłają SMS-y o nałożeniu kwarantanny, żeby wyłudzić dane osobowe. To nowa metoda oszustów, którzy działają na terenie całej Polski, również w naszym regionie.


Podał się za pracownika gazowni i wyłudził od seniorki kilkaset złotych

24.09.2021, 11:32

Suwalscy policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy działają metodą "na gazownika" . Przychodzą oni do mieszkań przede wszystkim starszych mieszkańców miasta i pod pretekstem sprawdzenia lub wymiany czujników proszą o zapłatę za usługę.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP NAVARRO | STRAUSS

REKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA


fot. Sylwia Krassowska
UWAGA!
28.03.2023, 19:33, akt. 29.03.2023, 07:37

Mroźna noc i poranek w Podlaskiem


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok