Radio Białystok | Wiadomości | Politechnika Białostocka będzie współpracować z podlaskimi parkami narodowymi

Politechnika Białostocka będzie współpracować z podlaskimi parkami narodowymi

autor: Ryszard Minko

5.10.2021, 12:43, akt. 13:00

Politechnika Białostocka rozpoczęła stałą współpracę z czterema parkami narodowymi z województwa podlaskiego. Białowieski Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy, Narwiański Park Narodowy i Wigierski Park Narodowy będą korzystać z nowoczesnych opracowań naukowców i studentów politechniki.

Źródło fot.: Gabriela Kościuk/Politechnika Białostocka
Źródło fot.: Gabriela Kościuk/Politechnika Białostocka

Pierwszym projektem ma być stworzenie półautonomicznej kosiarki. Taki sprzęt może pomóc w bezpiecznym i ekologicznym koszeniu terenów podmokłych Biebrzańsku Parku Narodowego - mówi jego dyrektor Artur Wiatr. 


W tej chwili zdobywamy Marsa, a okazuje się, że nad Biebrzą potrzebujemy sprzętu, który usprawni bezpieczne koszenie podmokłych terenów, tak by lepiej pielęgnować unikatowe w skali świata siedliska - mówi dyrektor BbPN.


Projekt takiej kosiarki ma bazować na dotychczasowym doświadczeniu uczelni w projektach związanych ze zdalnym nawigowaniem okrętami. Te rozwiązania mogą być wykorzystane w Parku - mówi prorektor Politechniki Białostockiej profesor Jarosław Szusta. Wyjaśnia też, że projekt zakłada współpracę specjalistycznego ratraka z dronem monitorującym otoczenie maszyny, by w porę ostrzegać o zagrożeniach takich jak np. lęgowisko ptaków czy bagno. Po wykryciu niebezpieczeństwa ratrak automatycznie zmieniałby kurs. Docelowo do maszyna miałaby być w pełni autonomiczna - bez kierowania przez operatora.

Politechnika ma też współpracować z Wigierskim Parkiem Narodowym w obszarze architektury, czy z Białowieskim Parkiem Narodowym w przypadku dbania o populację żubra. Z kolei parki narodowe udostępnią szerzej swoje tereny i zasoby dla opracowań naukowych.


| red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Zwierzęta nocy" w Biebrzańskim Parku Narodowym

25.09.2021, 18:54

Przygotowano m.in. wykłady, spacer po Parku, a także nasłuchiwanie sów i nietoperzy. Biebrzański Park Narodowy po raz kolejny zorganizował wydarzenie "Zwierzęta nocy".


Nadwigierskie sanatorium dla zwierząt

21.09.2021, 20:14

Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Maćkowej Rudzie, działający przy Wigierskim Parku Narodowym, od lat pomaga ptakom i ssakom w powrocie do zdrowia i natury.


Więcej pieniędzy na inwestycje i wynagrodzenia dla pracowników parków narodowych

14.09.2021, 09:42

Parki narodowe dostaną w przyszłym roku znacznie więcej pieniędzy z budżetu państwa. Zakłada to pakiet zmian przygotowany przez Ministerstwo Środowiska i Klimatu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatramenic181 - Fotolia.com
REGION
14.01.2022, 16:36, akt. 16:41

W Sejnach będzie fabryka leków

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok