Radio Białystok | Wiadomości | Uchylone uniewinnienie w procesie kierowcy za śmiertelne potrącenie pieszego

Uchylone uniewinnienie w procesie kierowcy za śmiertelne potrącenie pieszego

7.10.2021, 07:23, akt. 12:55

Sąd Okręgowy w Białymstoku uchylił w czwartek (07.10) uniewinnienie i przekazał do ponownego rozpoznania w pierwszej instancji sprawę 70-letniego kierowcy, oskarżonego o spowodowanie wypadku, w którym zginął pieszy potrącony na przejściu.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Uchylone uniewinnienie w procesie kierowcy za śmiertelne potrącenie pieszego - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Do wypadku doszło w lutym 2018 roku na skrzyżowaniu ulic Bohaterów Getta i Żabiej, czyli w ścisłym centrum Białegostoku. Wskutek potrącenia przez auto na przejściu dla pieszych, 59-letni mężczyzna doznał bardzo poważnych obrażeń i zmarł w szpitalu.

Po wypadku policja podawała na podstawie wstępnych ustaleń, że pieszy mógł wbiec na jezdnię tuż przed nadjeżdżający samochód. Prokuratura ostatecznie oskarżyła kierowcę o to, że umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym w ten sposób, że - zbliżając się do przejścia dla pieszych - nie zachował szczególnej ostrożności i spóźnił się z reakcją na wejście pieszego na jezdnię, na skutek czego doszło do potrącenia i obrażeń skutkujących śmiercią.

W sumie w sprawie były trzy opinie biegłych, ale brakowało innych dowodów (przede wszystkim naocznych świadków), które pozwoliłyby ustalić, jak zachowywał się pieszy. Ostatecznie sąd rejonowy ocenił, biorąc pod uwagę jedną z opinii z zakresu ruchu drogowego, którą uznał za najpełniejszą, najbardziej wszechstronną i opartą o wszelkie eksperckie ustalenia, iż pieszy nie zachował należytej ostrożności i wbiegł na przejście, nie dając kierowcy szans na właściwą reakcję.

Oskarżonego kierowcę uniewinnił. W czwartek białostocki sąd okręgowy wyrok ten uchylił, uwzględniając apelacje złożone przez prokuraturę i pełnomocnika oskarżyciela posiłkowego, czyli żony zmarłego. Sprawa trafi do ponownego rozpoznania przez Sąd Rejonowy w Białymstoku.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Były policjant prawomocnie skazany w sprawie związanej z granicami obrony koniecznej

7.10.2021, 07:14

Pół roku więzienia w zawieszeniu, częściowo sprawa przekazana do pierwszej instancji - taki wyrok zapadł w czwartek w procesie b. już białostockiego policjanta oskarżonego m.in. o spowodowanie obrażeń i zniszczenie mienia.


Kary w zawieszeniu za spowodowanie wybuchu w pasażu handlowym w Białymstoku

6.10.2021, 07:26

Na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata skazał w środę (06.10) białostocki sąd rejonowy dwóch mężczyzn, oskarżonych w związku z podłożeniem i eksplozją urządzenia wybuchowego w jednym z pasaży handlowych w mieście.


Białostocki sąd utrzymał karę 1,5 roku więzienia dla kierowcy, który znieważał policjantów

30.09.2021, 16:15

Na 1,5 roku więzienia skazał w czwartek (20.09) Sąd Okręgowy w Białymstoku kierowcę m.in. za znieważenie policjantów i groźby pod ich adresem w czasie kontroli drogowej. Prokuratura stawiała mężczyźnie zarzut czynnej napaści na funkcjonariuszy. Wyrok jest prawomocny.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP DYPTYK

REKLAMA
OiFP GEORGIA BALLET

fot. Marek Zabrocki
REGION
29.01.2023, 17:52, akt. 17:58

77. rocznica zbrodni w Zaleszanachźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok