Radio Białystok | Wiadomości | Teatr Wierszalin w Supraślu ma już 30 lat

Teatr Wierszalin w Supraślu ma już 30 lat

16.10.2021, 06:58, akt. 17.10.2021, 08:11

30-lecie działalności obchodził w piątek (15.10) Teatr Wierszalin, którego siedziba znajduje się w Supraślu k. Białegostoku. To teatr podążający własną ścieżką, który zapisał wyjątkowy rozdział w historii polskiego teatru - napisał w okolicznościowym liście minister kultury Piotr Gliński.

Teatr Wierszalin w Supraślu, fot. Joanna Szubzda
Teatr Wierszalin w Supraślu, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Premiera spektaklu "Nie-Boska komedia" - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Teatr Wierszalin w Supraślu ma już 30 lat - relacja Andrzeja Bajguza | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uroczystości w siedzibie teatru

Uroczystości odbyły się w siedzibie teatru - wzięli w nich udział m.in. przedstawiciele ministerstwa kultury, władz samorządowych, a także przyjaciele teatru.

Prezentując lalkę "Turlajgroszka" - dyrektor Teatru Wierszalin Piotr Tomaszuk przypomniał, że 30 lat temu, w połowie października, na festiwalu w Szwajcarii wystąpiła ona "jako lalka zespołu Teatr Wierszalin". "Dlatego tę datę traktujemy symbolicznie, jako datę narodzin naszego teatru" - wyjaśnił.

Ocenił, że jubileusz to spotkanie w gronie ludzi, "którzy coś czują szczególnego w tym miejscu, jakim jest nasz teatr". Podkreślił, że teatr jest ważny, bo można w nim tworzyć, a to daje człowiekowi "wolność ducha". "Dlaczego wolność jest ważna? Myślę, że dzisiaj, tutaj, w Supraślu, w miejscu, które niedawno pan prezydent Łukaszenka zaliczył do Białorusi, jest bardzo ważne, żeby takie instytucje jak nasza, działały i świadczyły o tym, że w tym miejscu zawsze była Polska, zawsze była polska kultura" - powiedział Tomaszuk.

"Na przestrzeni 30 lat działalności Teatr Wierszalin zapisał wyjątkowy rozdział w historii polskiej sztuki teatralnej, budując bogaty dorobek artystyczny, zyskując międzynarodową renomę, a także uznanie publiczności" - napisał w odczytanym podczas uroczystości liście wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, prof. Piotr Gliński.

Przypomniał, że od początku istnienia teatru jego twórcom przyświecała idea "podążania nieznanymi dotąd szlakami twórczości teatralnej". "Wizja Piotra Tomaszuka, założyciela i dyrektora teatru, od trzech dekad nadaje mu autorski, niepowtarzalny styl, który pozwala określić Wierszalin mianem samodzielnego zjawiska artystycznego" - ocenił Gliński.

Dodał, że spektakle Teatru Wierszalin odwołują się do kultury tradycyjnej, a zarazem nacechowane są mistycyzmem. Takie spektakle jak m.in. "Wierszalin. Reportaż o końcu świata" czy "Dziady" przenoszą widza w "rzeczywistość tajemniczą, a jednocześnie bliską dzięki aktualności przekazu" - ocenił.

"Życzę niegasnącego zapału do pracy a także wielu dalszych sukcesów oraz satysfakcji z realizowanych projektów" - zakończył list Gliński.

"Pamiętam jak rodził się pomysł" - wspominała wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka, obecna na uroczystości. "Pamiętam długą drogę ewolucji tego teatru, różne poszukiwania artystyczne aż po ten ostatni okres fascynacji Mickiewiczem, czyli powrotu do samych źródeł" - mówiła. Dodała, że "zawsze był to niezwykły teatr, napędzany pasją tworzenia oryginalnej sztuki".

"Mam nadzieję, że ta twórcza droga równie oryginalna, równie własna, osobiście "wyrąbana" w gąszczu świata, nadal będzie równie świetnie kontynuowana" - podkreśliła Zwinogrodzka.

Jubileuszowe nagrody otrzymali aktorzy: Rafał Gąsowski i Dariusz Matys, scenograf Mateusz Kasprzak oraz oświetleniowiec Grzegorz Zaręba.


Odbyła się premiera najnowszego spektaklu pt. "Nie-Boska komedia"

Po uroczystości odbyła się oficjalna premiera najnowszego spektaklu pt. "Nie-Boska komedia" w reżyserii Piotra Tomaszuka.

"Teraz, kiedy wygraliśmy tyle, ile było do wygrania, i kiedy przegraliśmy tyle ile można było przegrać przez trzydzieści lat polskiej wolność… "Nie-Boska komedia" wyłania się przede mną jak monumentalny obraz, wielki fresk, którego Zygmuntowi Krasińskiemu pozazdrościł sam Adam Mickiewicz" - wyjaśnił Piotr Tomaszuk powody zajęcia się sztuką Krasińskiego. Przypomniał, że jest kilka wykładów Mickiewicza poświęconych tylko temu dramatowi.

"Zanurzyliśmy się w świecie "Nie-Boskiej komedii" tropiąc myśli i przeczucia wieszcza Adama. Jakież było nasze zaskoczenie, kiedy zobaczyliśmy świat przerażający, szalony, rozdarty na strzępy. Świat dzisiejszy…" - podsumował.

Teatr Wierszalin założony w 1991 r., przez Piotra Tomaszuka i Tadeusza Słobodzianka, 1 lutego 2006 roku stał się jednostką kultury podległą samorządowi województwa podlaskiego - obecnie jest współprowadzony przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

źródło: PAP | red: mag, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rafał Gąsowski z Teatru Wierszalin nagrodzony na Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu

26.09.2021, 09:35

Jedną z głównych ról w "Dniu gniewu" gra Rafał Gąsowski z Teatru Wierszalin, również nagradzany i doceniany.


"Szekspirowskie kobiety" gościnnie w Teatrze Wierszalin [zdjęcia]

30.07.2021, 15:41

To widowisko teatralno-muzyczne z elementami tańca. W piątek (30.07) na scenie Teatru Wierszalin w Supraślu premierowy pokaz spektaklu "Szekspirowskie kobiety" w opracowaniu Magdaleny Dąbrowskiej.


"Nie-Boska Komedia" w Wierszalinie

25.07.2021, 10:20

Teatr Wierszalin przygotował premierę - tym razem Piotr Tomaszuk sięgnął po "Nie-Boską Komedię" Zygmunta Krasińskiego.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok