Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie służby zatrzymały kolejne grupy nielegalnych imigrantów

Podlaskie służby zatrzymały kolejne grupy nielegalnych imigrantów

autor: Grzegorz Pilat

18.10.2021, 07:06, akt. 13:37

Zatrzymano kolejne grupy imigrantów, którzy prawdopodobnie nielegalnie przekroczyli granicę polsko-białoruską. Funkcjonariusze wykryli w poniedziałek (18.10) rano dwie grupy, które przedostały się do naszego kraju i poruszały autami po drogach w Podlaskiem.

Zatrzymanie samochodu z nielegalnymi migrantami w Siemiatyczach, fot. KPP w Siemiatyczach
Zatrzymanie samochodu z nielegalnymi migrantami w Siemiatyczach, fot. KPP w Siemiatyczach

Z Tomaszem Krupą rozmawia Grzegorz Pilat

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W Rzędzianach policja zatrzymała kierowcę z Gruzji przewożącego 15 osób

Do pierwszego zatrzymania po pościgu doszło w Rzędzianach na trasie S8 Białystok-Warszawa. Kierowca citroena jumpera początkowo nie zatrzymał się do kontroli w Grabówce i uciekał przez cały Białystok w kierunku stolicy. Funkcjonariusze zatrzymali go właśnie dopiero przed Jeżewem. 

Okazało się, że Gruzin przewoził 15 osób nielegalnie przebywających w Polsce. Na trasie do Warszawy w tym miejscu mogą być kłopoty z przejechaniem, bo policjanci czekają na straż graniczną, która przejmie migrantów i w związku z tym zablokowany jest częściowo prawy pas jezdni. 

Do drugiego zdarzenia doszło o poranku na drodze między Michałowem a Nową Wolą. Tam zatrzymany palestyński kierowca przewoził w samochodzie osobowym sześciu migrantów. Obaj prowadzący trafią teraz do policyjnego aresztu, a migranci w ręce straży granicznej.


W niedzielę doszło do kilku podobnych zdarzeń

Do podobnych sytuacji dochodziło także w niedzielę (18.10). Obywatel Szwecji nie zatrzymał się do kontroli straży granicznej w Michałowie. Funkcjonariusze ruszyli za nim w pościg. Pojazd Szweda udało się unieruchomić dopiero na ulicy Andersa w Białymstoku. Cudzoziemiec przewoził w swoim samochodzie sześciu obywateli Iraku, za co usłyszy teraz zarzut pomocy w nielegalnym przekroczeniu granicy.

Rzecznik Komendy Wojewódzkiej w Białymstoku podinsp. Tomasz Krupa podkreśla, że pościgi za samochodami przewożącymi osoby nielegalnie przebywające w Polsce są coraz bardziej niebezpieczne:


Pościg za tym samochodem policjanci rozpoczęli w Grabówce pod Białymstokiem. Kierowca nie reagował na sygnały do zatrzymania i uciekał Trasą Generalską w kierunku Warszawy. Podczas ucieczki wielokrotnie łamał przepisy ruchu drogowego. Jadąc z prędkością 200 km/h przejechał skrzyżowanie na czerwonym świetle, w chwili gdy na przejściu byli piesi. Po kilkunastokilometrowym pościgu kierowca skręcił na parkingi przy ulicy Andersa w Białymstoku. Kontynuując ucieczkę jechał chodnikami, a zaparkowane pojazdy omijał w ryzykowny sposób. Ostatecznie drogę ucieczki odcięli mu policjanci z białostockiej patrolówki. 22-letni obywatel Iraku, który na stałe mieszka w Szwecji został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. W jego w samochodzie było 6 obywateli Iraku, którzy nielegalnie przebywali na terenie Polski. Dwóch z nich siedziało w bagażniku - dodaje podinsp. Tomasz Krupa.
Także w Siemiatyczach kierowca peugeota nie zatrzymał się najpierw do kontroli straży granicznej, a później zignorował patrol policji. Jak udało się nam się ustalić, auto prowadził Albańczyk, który przewoził siedmioro nielegalnych imigrantów. Podczas próby ucieczki zderzył się z nieoznakowanym radiowozem i próbował staranować inny policyjny samochód.

Tego samego dnia funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali w okolicach miejscowości Radziwiłłówka nieopodal Mielnika obywatela Ukrainy, który samochodem dostawczym przewoził 27 imigrantów z Iraku. Osoby nielegalnie przebywające na terenie Polski podróżowały na podłodze w części bagażowej pojazdu. Byli wśród byli mężczyźni i kobiety.

Od początku roku straż graniczna udaremniła ponad 18 tysięcy prób nielegalnego sforsowania granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 7 tysięcy miało miejsce w październiku.

| red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ponad pół tysiąca kolejnych prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy

17.10.2021, 09:10

524 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią i 10 zatrzymanych cudzoziemców - to najnowszy raport polskich służb o sytuacji w strefie stanu wyjątkowego.


SG: 70-osobowa grupa cudzoziemców próbowała forsować granicę polsko-białoruską

16.10.2021, 16:38

70-osobowa grupa cudzoziemców próbowała w piątek forsować granicę polsko-białoruską na odcinku ochranianym przez Placówkę Straży Granicznej w Mielniku - poinformowała w sobotę (16.10) Straż Graniczna.


Obywatelka Iraku apeluje do swoich rodaków, aby nie wierzyli obietnicom służb białoruskich

14.10.2021, 17:12

Straż Graniczna opublikowała film, na którym obywatelka Iraku apeluje do swoich rodaków, aby nie wierzyli obietnicom służb białoruskich. "Kobieta obecnie przebywa w ośrodku dla cudzoziemców" - przekazała SG.


MON: białoruskie służby zabierają migrantom pieniądze i dokumenty oraz zmuszają do przekraczania granicy

14.10.2021, 15:20

Białoruskie służby zabierają migrantom pieniądze i dokumenty oraz zmuszają ich do nielegalnego przekraczania polskiej granicy - poinformowało w czwartek (14.10) na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej, publikując film, na którym mówi o tym migrant, stojący po białoruskiej stronie granicy z Polską.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
30.11.2021, 13:54, akt. 15:24

Kończy się ósmy sezon BiKeRaźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok