Radio Białystok | Wiadomości | MON: białoruskie służby zabierają migrantom pieniądze i dokumenty oraz zmuszają do przekraczania granicy

MON: białoruskie służby zabierają migrantom pieniądze i dokumenty oraz zmuszają do przekraczania granicy

14.10.2021, 15:20, akt. 16:44

Białoruskie służby zabierają migrantom pieniądze i dokumenty oraz zmuszają ich do nielegalnego przekraczania polskiej granicy - poinformowało w czwartek (14.10) na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej, publikując film, na którym mówi o tym migrant, stojący po białoruskiej stronie granicy z Polską.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Na swoim profilu na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało w czwartek post, w którym poinformowano, że "białoruskie służby zabierają migrantom pieniądze i dokumenty oraz zmuszają ich do nielegalnego przekraczania polskiej granicy".Do wpisu załączono film, na którym widać m.in. zgromadzoną za płotem granicznym po białoruskiej stronie grupę migrantów. 

W tej chwili nie mamy paszportu, policja zabrała nasze paszporty, oni przechwycili nasze paszporty - mówi na filmie jeden z mężczyzn.

Na pytanie polskiego funkcjonariusza "zatem oni je zabrali?" migrant odpowiedział, że "tak".My nie idziemy inną drogą, my chcemy wrócić, np. ja nie mogę pojechać do Iranu, on nie może pojechać do Iranu. Musimy wrócić drogą powrotną do Iranu, nie mamy paszportów. Nie mamy pieniędzy - tłumaczył obcokrajowiec.

Migrant powiedział również, że "Białoruś zamknęła nas w tym obszarze". Natomiast na pytanie polskiego funkcjonariusza, czy białoruskie służby "twierdzą, że powinniście przekroczyć granicę?" odpowiedział również twierdząco.

My zaświadczamy o tym. Jeśli chcesz, my zaświadczymy o tym dla telewizji. Możemy to wyjaśnić w telewizji - dodał.

Od początku roku Straż Graniczna udaremniła 18,3 tysięcy prób nielegalnego sforsowania granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. miało miejsce w październiku.Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 1 października prezydent podpisał rozporządzenie o przedłużeniu stanu wyjątkowego o 60 dni.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ciało mężczyzny znaleziono na polu w okolicach Kuźnicy - dokumenty wskazują, że jest to 24-letni Syryjczyk

14.10.2021, 13:41

W okolicach miejscowości Klimówka, na terenie objętym stanem wyjątkowym, znaleziono na polu ciało młodego mężczyzny. Dokumenty wskazują, że jest to 24-letni Syryjczyk, wcześniej przebywający na Białorusi - podał w czwartek (14.10) rzecznik podlaskiej policji podinspektor Tomasz Krupa.


Grajewscy policjanci zatrzymali 30 nielegalnych imigrantów

14.10.2021, 13:18

Ponad trzydziestu nielegalnych imigrantów zatrzymali w czwartek (14.10) przed 12:00 policjanci w Grajewie.


12 obywateli Syrii zatrzymanych przy polsko-litewskiej granicy

14.10.2021, 11:20

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki w Sejnach zatrzymali 12 cudzoziemców za przekroczenie polsko-litewskiej granicy. Zatrzymano też 4 osoby, które pomagały im w nielegalnym przekroczeniu granicy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok