Radio Białystok | Wiadomości | Helpers' Generation - akcja rejestracji dawców szpiku na białostockich uczelniach

Helpers' Generation - akcja rejestracji dawców szpiku na białostockich uczelniach

autor: Marcin Mazewski

6.12.2021, 13:10, akt. 13:22

Studenci pomagają osobom chorym znaleźć potencjalnych dawców szpiku.

źródło: mat. org.
źródło: mat. org.

 Po przerwie wymuszonej pandemią, na uczelnie wraca akcja Helpers' Generation. Stanowiska rejestracyjne Fundacji DKMS, na tydzień, zagościły także na korytarzach białostockich akademii. 

- Jest to akcja zajmująca się rejestracją potencjalnych dawców szpiku w bazie Fundacji DKMS. Jest to już 13. edycja akcji, która działa na wszystkich uniwersytetach w całej Polsce. W tym roku w Białymstoku akcja będzie się odbywać na trzech uniwersytetach: dokładnie na 6 wydziałach Politechniki Białostockiej w czterech budynkach Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz na dwóch wydziałach Uniwersytetu w Białymstoku - mówi jedna z koordynatorek akcji Patrycja Niczyporuk.

Potencjalnym dawcą komórek macierzystych może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 55 lat. Dlatego oprócz studentów, zarejestrować się mogą także pracownicy uczelni.

- Im większa będzie baza potencjalnych dawców szpiku, tym większe prawdopodobieństwo, że osoby chore na nieuleczalne choroby, takie jak nowotwory szpiku, w tym na przykład białaczka, będą miały większe szanse na przeżycie poprzez przeszczep, który w wielu przypadkach jest jedynym ratunkiem. Bycie dawcą nic nie kosztuje, a ratuje życie. Dlatego warto jest się zarejestrować i namawiam do tego każdego, kto tylko może - zacheca Patrycja Niczyporuk.

W akcji bierze udział 65 uczelni z całej Polski. Od 2013 roku podczas poprzednich edycji zrekrutowano ponad 130 tysięcy potencjalnych dawców szpiku. Szczegóły można znaleźć na wydarzeniu na Facebooku - Zostań Dawcą Szpiku w Białymstoku!

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


13 października obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku

13.10.2021, 07:09

Są cichymi bohaterami, którzy swoje święto obchodzą 13 października. Tego dnia przypada Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku.


"Smak pomidorów" - reportaż Marcina Mazewskiego

3.09.2021, 00:01

Przeszczep szpiku to często jedyna szansa na wyleczenie z wielu chorób, w tym białaczki. Jednak chory na loterii życia musi mieć wiele szczęścia, aby znaleźć swojego genetycznego bliźniaka.


Przy okazji 8. PKO Nocnego Białystok Półmaratonu można zapisać się do bazy dawców szpiku

18.06.2021, 13:59

Każdy nowy wpis do tego rejestru może być na wagę ludzkiego życia. Przy okazji Nocnego Białystok Półmaratonu można dołączyć także do bazy potencjalnych dawców szpiku.


Mikołajkowe Dni Dawcy Szpiku rozpoczęły się w jednym z centrów handlowych w Białymstoku

4.12.2020, 14:46

Przy okazji świątecznych zakupów można dać komuś szansę na zdrowie i życie. Mikołajkowe Dni Dawcy Szpiku rozpoczęły się w centrach handlowych Auchan w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok