Radio Białystok | Wiadomości | Warszawska firma Frizo będzie współpracować z Politechniką Białostocką - chce stworzyć innowacyjną pompę ciepła

Warszawska firma Frizo będzie współpracować z Politechniką Białostocką - chce stworzyć innowacyjną pompę ciepła

autor: Ryszard Minko

14.01.2022, 14:54, akt. 15:07

Warszawska spółka z branży chłodnictwa i ogrzewania we współpracy z Politechniką Białostocką chce stworzyć innowacyjną w skali świata ekologiczną pompę ciepła dla przemysłu.

Źródło: Biuro Prasowe Politechniki Białostockiej
Źródło: Biuro Prasowe Politechniki Białostockiej


Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało firmie Frizo 9,5 miliona złotych grantu na opracowanie nowatorskiego urządzenia.

Oczekujemy tego, że uda nam się osiągnąć innowacje w skali świata w zakresie amoniakalnych pomp ciepła, dzięki czemu będziemy mogli zminimalizować ślad węglowy w zakładach przemysłowych, ograniczać zużycie energii. Takie działania nie tylko sprzyjają naszej planecie, ale mają też ogromne przełożenie biznesowe, które może postawić polskie chłodnictwo w czołówce wyścigu transformacji energetycznej. Udział kadry Politechniki Białostockiej to gwarancja tego, że badania będą prowadzone na najwyższym poziomie – mówi prezes spółki Sławomir Kubiczek.

Zespół Politechniki Białostockiej odpowiedzialny będzie za zaprojektowanie urządzenia i wykonanie badań eksperymentalnych produktu. - Obecne pompy ciepła nie są w stanie sprostać wymaganiom przemysłu – mówi kierownik zespołu badawczego prof. Dariusz Butrymowicz z Politechniki Białostockiej.

- Wyzwaniem technologicznym jest uzyskanie dostatecznie wysokich temperatur grzewczych, które są wymagane w wielu zastosowaniach przemysłowych, w tym zwłaszcza w przemyśle spożywczym bądź chemicznym. Dostępne technologie pomp ciepła posiadają ograniczenia w zakresie temperatur dostarczanej mocy grzewczej. W projekcie zaproponowano rozwiązanie stanowiące przełomową innowację w zakresie techniki pomp ciepła. Polega ona na zastosowaniu w wysokotemperaturowej części pompy ciepła strumienicowego układu naprężającego  umożliwiającego efektywne podniesienie temperatur wraz z uzyskaniem wysokiej efektywności energetycznej - mówi prof. Dariusz Butrymowicz.

Profesor Dariusz Butrymowicz dodaje, że w urządzeniu ma być wykorzystywany amoniak, który jest czynnikiem ekologicznym i w odróżnieniu do obecnie wykorzystywanych substancji nie ma żadnego wpływu na emisję gazów cieplarnianych. 

Przebadany projekt urządzenia ma być gotowy do końca przyszłego roku.

źródło: Biuro Prasowe Politechniki Białostockiej | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Naukowcy z kilku uczelni będą współpracować przy pracach konserwatorskich w katakumbach monasteru w Supraślu

20.12.2021, 09:01

To inicjatywa na rzecz uratowania jednego z najcenniejszych zabytków Podlasia. Naukowcy z czterech uczelni będą współpracować przy pracach konserwatorskich w zabytkowych katakumbach monasteru Zwiastowania Bogurodzicy w Supraślu.


Politechnika Białostocka zaczyna współpracę ze spółką Enea Ciepło

29.10.2021, 14:39

W piątek (29.10) podpisano umowę o współpracy. Zgodnie z umową, spółka będzie wykorzystywała wiedzę naukowców uczelni m.in. do zmiany technologii w produkcji ciepła.


Politechnika Białostocka rozpoczęła współpracę ze spółką Orlen Serwis

27.10.2021, 14:30

Politechnika Białostocka rozpoczęła współpracę z jedną z największych grup kapitałowych w Polsce - spółką Orlen Serwis. Na początek będą płatne staże i praktyki dla najlepszych studentów wydziału mechanicznego
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów
vasia111, Fotolia.com
REGION
6.07.2022, 07:12, akt. 07:46

61-letni mężczyzna utonął w Narwi
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok