Radio Białystok | Wiadomości | SG: Białorusini zdemontowali godło, a następnie oskarżyli Polaków o jego zniszczenie

SG: Białorusini zdemontowali godło, a następnie oskarżyli Polaków o jego zniszczenie

18.01.2022, 11:27, akt. 13:07

Białoruskie służby zarzuciły polskiej stronie zniszczenie godła na słupach granicznych. Wcześniej polscy pogranicznicy zaobserwowali, jak Białorusini demontowali tarcze ze swoim godłem państwowym.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Kolejna prowokacja białoruskich służb

"Wczoraj (poniedziałek 17.01 - przyp. red) polskie patrole na odcinku Placówki Straży Granicznej w Płaskiej zauważyły nietypowe zachowanie białoruskich służb. Ok. godziny 9 białoruscy żołnierze zdjęli z jednego ze swoich słupów granicznych tarczę z wizerunkiem godła państwowego i oddalili się z nią w głąb terytorium Białorusi. Po kilku godzinach Białorusini wrócili i zaczęli fotografować miejsce zdarzenia" – relacjonuje rzecznik SG por. Anna Michalska.

"Po południu – kontynuuje rzecznik - białoruskie służby graniczne zgłosiły do Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, że godło na ich znaku zostało uszkodzone".

Polska strona zaproponowała spotkanie w tej sprawie w celu wyjaśnienia zdarzenia. 

Białorusini odmówili, a wieczorem w mediach ukazał się komunikat informujący o uszkodzeniu białoruskiego znaku granicznego przez polską stronę – podkreśla Anna Michalska.


Polskie służby zauważyły również, że od kilku dni brakuje również białoruskich tarcz z godłem państwowym na trzech znakach granicznych na odcinku Placówki SG w Białowieży.


Powyższe zdarzenia po raz kolejny pokazują, że wyobraźnia białoruskich służby nie ma żadnych granic w kwestii wymyślania prowokacji, które mają zaognić napięcie na granicy – ocenia rzeczniczka SG.


Stanisław Żaryn: na granicy wciąż jest około 4-5 tys. uchodźców

Na Białorusi wciąż przebywa do 4 do 5 tys. cudzoziemców. To wystarczająca liczba, żeby stale destabilizować granicę Unii Europejskiej – ocenił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.


Wciąż ok. 4-5 tys. cudzoziemców jest na terenie Białorusi i to jest wystarczająca liczba, żeby stale destabilizować granicę Unii Europejskiej, by stale działać, po to, żeby ta granica z Polską, Litwą i Łotwą była granicą niespokojną i niebezpieczną" – powiedział Stanisław Żaryn.


Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych podkreślił, że "obszar objęty destabilizacją ze strony białoruskiej jest rozszerzany". 


Te ataki, które notują polscy funkcjonariusze i żołnierze są coraz bardziej agresywne i są prowadzone wspólnie od wielu tygodni, przez służby białoruskie i cudzoziemców – wskazał Stanisław Żaryn.

źródło: PAP | red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ponad 1200 ciężarówek czeka w kolejce przed przejściem granicznym w Bobrownikach

18.01.2022, 09:04

Do 67 godzin wzrósł we wtorek (18.01) rano czas oczekiwania na odprawę kierowców ciężarówek, którzy chcą wyjechać na Białoruś przez przejście graniczne w Bobrownikach - poinformowała podlaska KAS. W kolejce stoi 1 220 ciężarówek.


50 osób próbowało minionej doby przekroczyć granicę polsko-białoruską

18.01.2022, 08:48

Ostatniej doby granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 50 osób - poinformowała we wtorek (18.01) Straż Graniczna.


Policjanci zatrzymali w Podlaskiem Polaka przewożącego migrantów

16.01.2022, 08:00

Polaka przewożącego w aucie migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę, zatrzymała w Podlaskiem policja. W aucie tzw. kurier przewoził dwóch obywateli Indii. Do zdarzenia doszło w Rzędzianach - podała w niedzielę (16.01) rano podlaska policja.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok