Radio Białystok | Wiadomości | Policjanci zatrzymali w Podlaskiem Polaka przewożącego migrantów

Policjanci zatrzymali w Podlaskiem Polaka przewożącego migrantów

16.01.2022, 08:00, akt. 10:43

Polaka przewożącego w aucie migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę, zatrzymała w Podlaskiem policja. W aucie tzw. kurier przewoził dwóch obywateli Indii. Do zdarzenia doszło w Rzędzianach - podała w niedzielę (16.01) rano podlaska policja.

Fotolia.com
Fotolia.com

Dwóch obywateli Indii przekroczyło nielegalnie granicę

Policjanci ze Szczecina zatrzymali do kontroli citroena, którym kierował Polak. W aucie - jak informuje policja - było dwóch obywateli Indii, którzy wcześniej nielegalnie przekroczyli granicę. "Kierowca został zatrzymany, a imigranci przekazani Straży Granicznej" - poinformowała policja.

Podlaska policja podaje, że od początku kryzysu migracyjnego policjanci zatrzymali 347 tzw. kurierów nielegalnych imigrantów, czyli osób podejrzanych o ich transport z obszaru przygranicznego w głąb Polski lub za zachodnią granicę. Osobom tym stawiane są zarzuty pomocnictwa przy nielegalnym przekraczaniu granicy z Białorusią.


Minionej doby granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 47 osób

Ostatniej doby granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 47 osób - poinformowała w niedzielę Straż Graniczna.

"W sobotę 15 stycznia granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 47 osób. Grupa 18 cudzoziemców, wspierana przez służby Białorusi, siłowo forsowała granicę na odcinku Placówki Straży Granicznej w Mielniku. Osoby rozrywały ogrodzenie, wyrywały metalowe słupki, w stronę służb Polski rzucały kamieniami i konarami drzew" - poinformowała w niedzielę na Twitterze Straż Graniczna.Por. Anna Michalska: Służby białoruskie rzucały w nas czym się dało

W sobotę na granicy było niespokojnie zwłaszcza k. Mielnika, gdzie 18-osobowa grupa wyrywała metalowe słupki, którymi mogła zaatakować polskie patrole - przekazała w niedzielę rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Dodała, że w tym czasie białoruskie służby rzucały w Polaków "czym się dało".

Podsumowując sobotę na granicy Polski z Białorusią, rzeczniczka SG oceniła, że nie był to spokojny dzień dla polskich służb, zwłaszcza w okolicach Mielnika na Wysoczyźnie Drohiczyńskiej, w woj. podlaskim, gdzie ok. godz. 20:00 "białoruskie służby zaczęły rzucać kamieniami i konarami drzew w stronę polskich patroli".

"W czasie tego ataku grupa osiemnastu cudzoziemców zaczęła rozdzielać ogrodzenie, wyrywać metalowe słupki z ogrodzenia. Grupa ta przekroczyła linię granicy, ale wszyscy zostali zatrzymani i zawróceni do linii granicy. W czasie tego ataku nikt nie doznał obrażeń" - relacjonowała oficer.

W ataku na granicę uczestniczyli obywatele Iraku, Egiptu i Syrii, a niektórzy z nich próbowali przekroczyć granicę po raz kolejny - wyjaśniła. Dodała, że białoruskie służby rzucają w Polaków "czym się da". Przyznała, że na szczęście tym razem nie rzucano w polskie patrole szklanymi butelkami, co miało miejsce w piątek.

W sobotę na granicy z Białorusią odnotowano jeszcze kilka przypadków niszczenia ogrodzenia z concertiny przez żołnierzy Białorusi. Por. Michalska poinformowała, że było tak na obszarze chronionym przez strażnicę SG w Płaskiej w powiecie augustowskim oraz placówki SG w Szudziałowie w powiecie sokólskim i Mielniku, gdzie - jak poinformowała oficer - "kilkukrotnie stwierdzono uszkodzenia concertiny".

"Widzieliśmy na tych odcinkach białoruskich żołnierzy, którzy cięli concertinę, a gdy podchodziliśmy, to oni oddalali się w głąb Białorusi" - dodała. Niespokojnie było w okolicach Mielnika także ok. godz. 22:30, kiedy - jak relacjonowała por. Michalska - "służby białoruskie wiele razy strzelały z rac w stronę obszaru Polski".

W styczniu doszło już do ponad pięciuset prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu odnotowano ponad 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Policja zatrzymała kolejnego kuriera przewożącego migrantów

15.01.2022, 09:44

Obywatela Ukrainy przewożącego osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę, zatrzymali w sobotę nad ranem policjanci w Podlaskiem. W aucie kuriera było pięciu pasażerów.


Zatrzymano grupę przestępczą zajmującą się organizacją nielegalnego przekraczania granicy

14.01.2022, 09:50

Dziewięć osób zatrzymała Straż Graniczna w śledztwie Prokuratury Okręgowej w Zamościu dotyczącym nielegalnej migracji z Białorusi. Według śledczych, grupa miała organizować transport migrantów z terenów przygranicznych do Niemiec.


Nielegalni migranci wciąż próbują przekroczyć granicę, policja zatrzymała kuriera

14.01.2022, 09:12

Ostatniej doby granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 16 osób - poinformowała w piątek (14.01) Straż Graniczna. Cudzoziemcy podchodzili pod linię granicy w rejonie działania placówek SG w Narewce i Michałowie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok