Radio Białystok | Wiadomości | Zatrzymano grupę przestępczą zajmującą się organizacją nielegalnego przekraczania granicy

Zatrzymano grupę przestępczą zajmującą się organizacją nielegalnego przekraczania granicy

14.01.2022, 09:50, akt. 10:08

Dziewięć osób zatrzymała Straż Graniczna w śledztwie Prokuratury Okręgowej w Zamościu dotyczącym nielegalnej migracji z Białorusi. Według śledczych, grupa miała organizować transport migrantów z terenów przygranicznych do Niemiec.

Fotolia.com
Fotolia.com

Przestępcy werbowali kurierów m.in. na Podlasiu

Według ustaleń grupa przestępcza działała od września 2021 roku do stycznia 2022 roku na terenie województwa podlaskiego oraz między innymi w Białymstoku, Łodzi, Warszawie i Wrocławiu.

Członkowie grupy nielegalnie organizowali przekraczanie granicy państwowej z Białorusią obcokrajowcom, którzy nie posiadali dokumentów uprawniających do legalnego wjazdu do Unii Europejskiej.

Prokuratura zarzuca dwóm osobom, że werbowały za pośrednictwem jednego z komunikatorów internetowych osoby mieszkające w strefie przygranicznej z Białorusią, ale też w Białymstoku i Warszawie.

Kurierzy mieli zarobić kilka milionów euro

Zwerbowani mieli przewozić swoimi samochodami nielegalnych migrantów z obszaru przygranicznego do Niemiec. Z informacji śledczych wynika, że kasjer grupy przekazał na działalność grupy ponad 8,7 mln euro. Tak zwani kurierzy migrantów otrzymali ponad 4,3 mln euro.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono łącznie ponad 475 tysięcy euro i 30 tysięcy dolarów w gotówce.Prokuratura postawiła zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i łamania przepisów o nielegalnym przekraczaniu granicy. Cztery osoby zostały tymczasowo aresztowane, pozostali podejrzani pozostają pod dozorze policji.

Wcześniej zatrzymano siedem innych osób podejrzanych o udział w tej zorganizowanej grupie przestępczej. Wśród nich dwie osoby miały przekazywać pieniądze kurierom. Prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

źródło: IAR | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nielegalni migranci wciąż próbują przekroczyć granicę, policja zatrzymała kuriera

14.01.2022, 09:12

Ostatniej doby granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 16 osób - poinformowała w piątek (14.01) Straż Graniczna. Cudzoziemcy podchodzili pod linię granicy w rejonie działania placówek SG w Narewce i Michałowie.


W Zalesianach policjanci zatrzymali "kuriera" przewożącego migrantów

30.12.2021, 06:42

To kolejny zatrzymany kierowca w województwie podlaskim, który próbował przewieźć osoby nielegalnie przebywające w Polsce. Tzw. "kuriera" przewożącego migrantów zatrzymali funkcjonariusze w Zalesianach.


Kolejnych 69 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

25.12.2021, 09:11

W ciągu minionej doby 69 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską. W Podlaskiem policjanci zatrzymali także jednego tzw. "kuriera".


Granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 26 osób, zatrzymano jednego kuriera

24.12.2021, 08:55

Ostatniej doby granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 26 osób; w tym miesiącu to już 1,5 tys. takich prób - poinformowała w piątek Straż Graniczna.


Policja zatrzymała kolejnych dwóch "kurierów" - to obywatele Ukrainy

20.12.2021, 07:40

Dwóch kolejnych tzw. "kurierów" zatrzymała podlaska policja w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy. To dwaj obywatele Ukrainy - poinformował w poniedziałek (20.12) rano rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa.


Policjanci zatrzymali kolejnego tzw. kuriera

19.12.2021, 12:26

Policja zatrzymała Ukraińca podejrzanego o pomocnictwo przy nielegalnym przekraczaniu granicy. Czekało na niego pięciu obywateli Iraku, którzy przeszli przez granicę z Białorusią - podał w niedzielę (19.12) zespół prasowy podlaskiej policji.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok