Radio Białystok | Wiadomości | PB i UMB podpisały porozumienie o współpracy

PB i UMB podpisały porozumienie o współpracy

autor: Ryszard Minko

21.01.2022, 13:39, akt. 16:00

Politechnika Białostocka stworzy wirtualny kampus, a Uniwersytet Medyczny w Białymstoku uruchomi nowy kierunek – bioinformatykę.

lenetsnikolai, Fotolia.com
lenetsnikolai, Fotolia.com


0:00
0:00
PB i UMB podpisały porozumienie o współpracy - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Obie uczenie podpisały umowę o bezterminowej współpracy, dzięki której wspólnie będą mogły kształcić nowych specjalistów. By się rozwijać, potrzebujemy interdyscyplinarnego podejścia – mówi rektor Politechniki Białostockiej profesor Marta Kosior-Kazberuk. Dodaje, że nauki inżynieryjno-techniczne potrzebują szerokiego podejścia, między innymi medycznego, bo wtedy powstają przełomowe innowacje.

Dlatego w ciągu najbliższych trzech lat na Politechnice Białostockiej powstanie wirtualny kampus, czyli platforma wymiany wiedzy z dziedzin technicznych i medycyny. W ten sposób studenci bioinżynierii na PB zyskają dostęp do wirtualnych procedur medycznych, bo obecnie z powodów prawnych nie mogą mieć kontaktu z rzeczywistymi pacjentami.

Z kolei Uniwersytet Medyczny w Białymstoku przymierza się do uruchomienia nowego kierunku kształcenia – bioinformatyki. Poszukujemy zapaleńców, którzy odnajdują się w dziedzinach technicznych i w medycynie, bo bioinformatyka to bardziej programowanie, które później zaowocuje stworzeniem lepszych, bardziej dopasowanych metod leczenia – mówi prorektor do spraw kształcenia UMB profesor Adrian Chabowski.

Prorektor do spraw rozwoju UMB, profesor Marcin Moniuszko dodaje, że kolejnym celem współpracy jest stworzenie w regionie centrum sztucznej inteligencji w medycynie. Pracujemy nad medycyną spersonalizowaną – mówi prof. Moniuszko.

Obie uczelnie już od dawna doraźnie współpracują przy różnych projektach. Jednym z najbardziej znanych jest wspólne badanie nad wykorzystaniem właściwości leczniczych grzybów w medycynie. Podpisane w Białymstoku porozumienie o współpracy, ma jeszcze bardziej uprościć wymianę naukową.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku zainaugurowano projekt, w którym najlepsze pomysły naukowców będą miały szansę na komercjalizację

19.03.2021, 14:49

Komercjalizacji najlepszych pomysłów naukowych z białostockich uczelni, nawiązaniu współpracy między naukowcami a przedsiębiorcami, a także stworzeniu bazy danych o potencjale naukowym i badawczym uczelni - będzie służył projekt Politechniki Białostockiej, który zainaugurowano w piątek (19.03).


UMB nawiązał współpracę z kanadyjską uczelnią

6.01.2021, 10:10

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku będzie współpracował z kanadyjskim instytutem badawczym zajmującym się m.in. rekonstrukcją twarzy.


UMB i białostocka policja będą współpracować przy identyfikacji ciał

6.08.2020, 16:48

Ma to zapewnić lepsze i szybsze wyniki ważnych badań.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASFotolia.com
26.05.2022, 07:09, akt. 07:18

26 maja - świętujemy Dzień Matki

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok