Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy naukowcy chcą wspólnie ratować katakumby w pobliżu monasteru w Supraślu

Białostoccy naukowcy chcą wspólnie ratować katakumby w pobliżu monasteru w Supraślu

autor: Katarzyna Kozłowska

14.02.2022, 13:25, akt. 13:49

Trzy białostockie uczelnie oraz Chrześcijańska Akademia Teologiczna chcą uratować historyczne katakumby w pobliżu supraskiego monasteru. Priorytetem ich wspólnych działań ma być konserwacja reliktów. Dlatego w poniedziałek (14.02) rozmawiali o tym z archimandrytą monasteru biskupem Andrzejem Borkowskim.

źródło: pb.edu.pl
źródło: pb.edu.pl


0:00
0:00
Białostoccy naukowcy chcą wspólnie ratować katakumby w pobliżu monasteru w Supraślu - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Supraskie katakumby to miejsce pochówku elity Rzeczpospolitej szlacheckiej - mówi prof. Maciej Karczewski z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku.


Tam leżały i leżą szczątki naprawdę wybitnych postaci: matki Aleksandra Chodkiewicza, samego Aleksandra Chodkiewicza, innych przedstawicieli rodu Chodkiewiczów, ale też mamy obok Chodkiewiczów Czartoryskich, Sanguszków, Sapiehów. Są Siemaszkowie, Słuccy, Tyszkiewiczowie, Massalscy, Olelkowicze, Wiśniowieccy. To są nazwiska, które znamy wszyscy ze szkoły podstawowej i średniej z lekcji historii. Szczątki tych osób obok mnichów z klasztoru były grzebane w tychże katakumbach. Celem priorytetowym jest konserwacja zachowawcza reliktów supraskich katakumb w formie tak zwanej trwałej ruiny - informuje Maciej Karczewski.


Ratowanie katakumb będzie poprzedzone szczegółowymi badaniami - mówi rektor Politechniki Białostockiej prof. Marta Kosior-Kazberuk


Wykorzystamy zostanie potencjał wszystkich uczelni. Dzięki temu dowiemy się sporo o historii, o zmianach które zaszły w tym obiekcie, ale też i poznamy własny potencjał i rozwiniemy się naukowo - podkreśla Marta Kosior-Kazberuk.


Cerkiew prawosławna doskonale rozumie znaczenie zabytku dla światowego dziedzictwa - mówi archimandryta Monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu, biskup Andrzej Borkowski


Katakumby to obiekt, który w pewnym sensie nie ma sobie równych w naszym kraju. Może na zewnątrz nie widać tego, co kryje wewnątrz ziemia, ale tę strukturę chcielibyśmy uratować. Bez tej klasy specjalistów sami tego byśmy nie byli w stanie uczynić. Białystok i nasze uczelnie mają tak renomowanej klasy naukowców i specjalistów, że nie będziemy musieli ich szukać daleko i wspólnie będziemy w stanie przygotować się do jakiegoś większego grantu, który pozwoli nam na zabezpieczenie tej struktury archeologicznej, którą mamy niedaleko Białegostoku w Supraślu i która będzie mogła być również wizytówką naszego Podlasia - mówi Andrzej Borkowski.


Wokół katakumb znajdował się cmentarz grzebalny. W 2011 roku w czasie badań wydobyto szczątki ponad 50 osób.

Dwa lata później z inicjatywy klasztoru podjęto pracę odgruzowania katakumb.


źródło: PB | red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Naukowcy z Politechniki Białostockiej zdobyli patent na protezę kończyny dla zwierząt

31.01.2022, 18:45

Projekt naukowców Politechniki Białostockiej na protezę kończyny dla zwierząt, dostosowaną przede wszystkim do potrzeb psów i kotów, otrzymał patent.


PB i UMB podpisały porozumienie o współpracy

21.01.2022, 13:39

Politechnika Białostocka stworzy wirtualny kampus, a Uniwersytet Medyczny w Białymstoku uruchomi nowy kierunek – bioinformatykę.


Naukowcy z kilku uczelni będą współpracować przy pracach konserwatorskich w katakumbach monasteru w Supraślu

20.12.2021, 09:01

To inicjatywa na rzecz uratowania jednego z najcenniejszych zabytków Podlasia. Naukowcy z czterech uczelni będą współpracować przy pracach konserwatorskich w zabytkowych katakumbach monasteru Zwiastowania Bogurodzicy w Supraślu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATRfot. Marta Sołtys
AUGUSTÓW
10.08.2022, 12:55, akt. 13:10

W Augustowie powstał kolejny mural

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok