Radio Białystok | Wiadomości | Naukowcy z Politechniki Białostockiej zdobyli patent na protezę kończyny dla zwierząt

Naukowcy z Politechniki Białostockiej zdobyli patent na protezę kończyny dla zwierząt

31.01.2022, 18:45, akt. 1.02.2022, 07:35

Projekt naukowców Politechniki Białostockiej na protezę kończyny dla zwierząt, dostosowaną przede wszystkim do potrzeb psów i kotów, otrzymał patent.

fot. Paweł Jankowski, źródło: Politechnika Białostocka
fot. Paweł Jankowski, źródło: Politechnika Białostocka

Twórcami wynalazku są pracownicy Instytutu Inżynierii Biomedycznej Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej - dr inż. Piotr Prochor i dr inż. Piotr Borkowski wraz ze studentkami - Kamilą Dominiką Borowską, Barbarą Fiedoruk i Moniką Izabelą Grykin.

Pomysł - jak mówią młodzi naukowcy w materiale opublikowanym na stronie białostockiej uczelni - powstał na studenckich zajęciach dotyczących stworzenia projektu urządzenia, które wykorzystywałoby konstrukcje biomedyczne. Studenci chcieli znaleźć rozwiązanie, które poprawiałoby komfort życia zwierząt. Postawiono na innowacyjną protezę, która byłaby bardziej uniwersalna od dostępnych na rynku i miała regulowany rozmiar. 


Jak wyjaśnił współtwórca wynalazku dr inż. Piotr Prochor z Instytutu Inżynierii Biomedycznej PB, pomysł protezy kończyny dla zwierząt opracowano po analizie materiałów na temat problemów związanych z amputacją kończyn u zwierząt, a także po rozmowach z weterynarzami.


- Zwierzęta, w szczególności aktywne jak psy czy koty, podlegają często dużym uszkodzeniom mechanicznym w wyniku wypadków komunikacyjnych czy też innych uderzeń, które mogą powodować konieczność przeprowadzenia operacji amputacji. Ta konieczność może również wynikać z powodu zmian nowotworowych, które często występują w obszarze układu kostnego  zwierzęcia - mówił dr inż. Piotr Prochor.


Jedna ze współtwórczyń protezy Monika Grykin podkreśliła, że protezy dla mniejszych zwierząt są większym wyzwaniem projektowym. - Głównie chodzi o dostosowanie masy i gabarytów takiego urządzenia do konkretnego zwierzęcia i o to, że mamy do czynienia z takim zwierzęciem, u którego ruchliwość jest czymś naturalnym. Ciężko jest zakazać mu ruszać się zaraz po operacji - wyjaśniła.

Młodzi innowatorzy stworzyli rozwiązanie, które protezę z kością łączy za pomocą implantu, ale zaprojektowano też specjalną obudowę, dzięki której kończyna ma nie być obciążana w pełni po operacji, jest zakładana tymczasowo, na okres rekonwalescencji. Proteza ma regulowaną wysokość, a zastosowane w niej komponenty pozwalają zwierzęciu na wykonywanie wszystkich ruchów, które jest w stanie wykonać.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


PB i UMB podpisały porozumienie o współpracy

21.01.2022, 13:39

Politechnika Białostocka stworzy wirtualny kampus, a Uniwersytet Medyczny w Białymstoku uruchomi nowy kierunek – bioinformatykę.


Politechnika Białostocka będzie współpracować z Lafarge Polska i Centrum Badawczym Łukasiewicz

19.01.2022, 13:51

Politechnika Białostocka, Lafarge Polska i Centrum Badawcze Łukasiewicz zawiązują współpracę przy realizowaniu innowacyjnych projektów w dziedzinie budownictwa.


Warszawska firma Frizo będzie współpracować z Politechniką Białostocką - chce stworzyć innowacyjną pompę ciepła

14.01.2022, 14:54

Warszawska spółka z branży chłodnictwa i ogrzewania we współpracy z Politechniką Białostocką chce stworzyć innowacyjną w skali świata ekologiczną pompę ciepła dla przemysłu.


Naukowcy z kilku uczelni będą współpracować przy pracach konserwatorskich w katakumbach monasteru w Supraślu

20.12.2021, 09:01

To inicjatywa na rzecz uratowania jednego z najcenniejszych zabytków Podlasia. Naukowcy z czterech uczelni będą współpracować przy pracach konserwatorskich w zabytkowych katakumbach monasteru Zwiastowania Bogurodzicy w Supraślu.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok