Radio Białystok | Wiadomości | Politechnika Białostocka będzie współpracować z Lafarge Polska i Centrum Badawczym Łukasiewicz

Politechnika Białostocka będzie współpracować z Lafarge Polska i Centrum Badawczym Łukasiewicz

autor: Ryszard Minko

19.01.2022, 13:51, akt. 14:42

Politechnika Białostocka, Lafarge Polska i Centrum Badawcze Łukasiewicz zawiązują współpracę przy realizowaniu innowacyjnych projektów w dziedzinie budownictwa.

Źródło: Politechnika Białostocka / fot. Gabriela Kościuk
Źródło: Politechnika Białostocka / fot. Gabriela Kościuk

- W tym przypadku mamy z jednej strony mocnego przedstawiciela biznesu, które oczekuje na konkretne rozwiązania, z drugiej strony instytuty badawcze, które mogą pomóc w ich przygotowaniu, także liczymy na ciekawe wyzwania badawcze, które zakończą się wdrożeniami - mów rektor Politechniki Białostockiej profesor Marta Kosior-Kazberuk.

Wraz z naukowcami Politechniki Białostockiej, badaniami rozwojowymi mają się zajmować pracownicy Sieci Badawczej Łukasiewicz. - Jednym z najbardziej przyszłościowych projektów jest rozwój budownictwa modułowego. Politechnika Białostocka ma w tym zakresie spore osiągnięcia, dlatego chcemy pomóc w ich wdrażaniu do gospodarki - mówi lider programu badawczego budownictwa modułowego sieci Łukasiewicz Marcin Kruk.

- Przyszłością jest też poszukiwanie materiałów budowlanych, które w możliwie minimalnym stopniu zanieczyszczałyby środowisko. Dążymy do technologii zero emisyjnych i w tym mogą pomóc osiągnięcia badaczy z Politechniki i Centrum Łukasiewicz – mówi Łukasz Marcinkiewicz z Lafarge.

Politechnika Białostocka to największa uczelnia techniczna w regionie. Sieć Badawcza Łukasiewicz, to trzecia co do wielkości taka sieć w Europie, natomiast spółka Lafarge to jeden z największych producentów cementu.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Warszawska firma Frizo będzie współpracować z Politechniką Białostocką - chce stworzyć innowacyjną pompę ciepła

14.01.2022, 14:54

Warszawska spółka z branży chłodnictwa i ogrzewania we współpracy z Politechniką Białostocką chce stworzyć innowacyjną w skali świata ekologiczną pompę ciepła dla przemysłu.


Podlascy przedsiębiorcy dyskutowali na temat automatyzacji i robotyzacji produkcji

8.12.2021, 17:06

Choć daleko nam do światowej czołówki, podlascy przedsiębiorcy starają się gonić najlepszych. Właściciele firm z regionu spotkali się we wtorek (8.12) w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej, by wymienić się doświadczeniami na temat automatyzacji i robotyzacji produkcji.


Na Politechnice Białostockiej powstało Centrum Historii

1.12.2021, 16:25

Są tam różne maszyny, dziś już nieużywane, ale też bardzo nowoczesne przedmioty, a nawet pianino. Na Politechnice Białostockiej otwarto Centrum Historii.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok