Radio Białystok | Wiadomości | Radni sejmiku potępili inwazję Rosji na Ukrainę i przygotowują się na przyjęcie uchodźców

Radni sejmiku potępili inwazję Rosji na Ukrainę i przygotowują się na przyjęcie uchodźców

28.02.2022, 15:47, akt. 19:22

Radni sejmiku województwa podlaskiego stanowczo potępili inwazję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i wsparcie jakiego udziela Rosji Białoruś, zadeklarowali przy tym także pełne zaangażowanie w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Jednogłośnie przyjęli w poniedziałek (28.02) stanowisko w tej sprawie.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda


0:00
0:00
Samorząd woj. podlaskiego przygotowuje się na przyjęcie uchodźców z Ukrainy - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W obliczu bezprecedensowego od czasu zakończenia II wojny światowej ataku Rosji w Europie na suwerenne państwo, jakim jest Ukraina i bezprawnego wkroczenia na jej terytorium, my, radni sejmiku województwa podlaskiego stanowczo i z całą mocą potępiamy działania Federacji Rosyjskiej oraz jej prezydenta Władimira Putina wymierzone w sąsiada Polski (...) Jesteśmy także przeciwni wszelkim aktom pomocy w inwazji zbrojnej, jaką Federacji Rosyjskiej udziela Republika Białorusi - napisano w stanowisku, którego treść została uzgodniona z radnymi ze wszystkich klubów sejmiku.


Radni podkreślili, że wszyscy mieszkańcy województwa podlaskiego, którzy są różnych narodowości, w historii doświadczali skutków agresji "rosyjskiego i sowieckiego imperializmu", dlatego rozumieją obecną sytuację Ukrainy.

Dlatego, w tych czarnych dniach, nasze serca i myśli są z Ukraińcami, bohatersko walczącymi żołnierzami, a także cywilami – kobietami, mężczyznami, dziećmi, cierpiącymi na skutek tej niczym nieuzasadnionej agresji, gwałcącej wszelkie postanowienia i traktaty międzynarodowe - czytamy w stanowisku.

Wyrażając solidarność z Ukrainą wezwali także Rosję do zaprzestania działań wojennych, poszanowanie prawa międzynarodowego. Deklarujemy nasze pełne zaangażowanie w pomoc uchodźcom z Ukrainy, którzy przybywają do Polski w poszukiwaniu schronienia i Ukraińcom, pozostającym w swojej Ojczyźnie - napisali w stanowisku.


Radni byli jednogłośni

Przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski podziękował radnym za jednogłośnie przyjęte stanowisko.

Radni omawiają również podczas obrad sejmiku działania podjęte dotychczas przez samorząd województwa aby pomóc Ukrainie.Pomoc dla Ukrainy - miejsca w PodlaskiemMarszałek przypomniał na konferencji prasowej przed sejmikiem, że w odpowiedzi na prośbę marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla od piątku prowadzona jest zbiórka sprzętu ratunkowego na potrzeby służb ukraińskich. Można go dostarczać do siedziby spółki PKS Nova w regionie.

Artur Kosicki przypomniał, że odbyła się także w piątek narada z dyrektorami podległych samorządowi województwa placówkami medycznymi (szpitalami, stacjami pogotowia ratunkowego) w regionie w sprawie świadczenia pomocy medycznej uchodźcom z Ukrainy.


Są zapasy leków, są zapasy personelu. Zaznaczę, że jesteśmy w stanie tej pomocy udzielać bez żadnych negatywnych konsekwencji dla mieszkańców województwa podlaskiego - dodał marszałek.


Prawie 200 miejsc dla Ukraińców w podlaskich szpitalach 

Członek zarządu województwa odpowiedzialny za ochronę zdrowia Marek Malinowski poinformował, że szpitale w Podlaskiem mają obecnie przygotowanych 196 miejsc z czego 60 to miejsc zabiegowe, a 136 - niezabiegowe.


Bezpłatne przejazdy dla obywateli z Ukrainy

Marszałek poinformował także, że od poniedziałku (28.02) uchodźcy z Ukrainy, za okazaniem ukraińskiego dowodu lub paszportu, mogą bezpłatnie korzystać z autobusowej komunikacji publicznej w regionie spółki samorządu województwa PKS Nova. "Dodatkowo autobusy PKS Nova czekają w gotowości, by wyruszyć w drogę po uchodźców" - poinformował marszałek.

Ukraińcy będą mogli też za darmo podróżować do Kowna - mówi wicemarszałek Marek Olbryś.

Litwa zwróciła się do nas z propozycją wznowienia tego połączenia, aby również przyjmować ukraińskich uchodźców. Będziemy o tym na dzisiejszym sejmiku rozmawiać – przekazał podczas konferencji wicemarszałek Marek Olbryś.


Wszystkie działania będą uzgadniane z wojewodą podlaskim 

Artur Kosicki zwrócił uwagę, że organizowana pomoc, aby była skuteczna powinna być koordynowana i w regionie jest koordynowana z wojewodą podlaskim. "My czekamy na odpowiednie sygnały kiedy mamy się w to włączyć i w jakim zakresie tak, żeby nie doszło do chaosu" - dodał marszałek.Bądź na bieżąco - śledź naszą relację na żywoArtur Kosicki poinformował także, że najpóźniej we wtorek zarząd województwa będzie się zajmował wnioskiem o przyznanie organizacji pozarządowej środków na zakup leków czy innych potrzebnych materiałów do opieki nad rannymi czy też osobami, które uciekają przed wojną, niewykluczone także że zamiast pieniędzy będą z a nie kupione konkretne, potrzebne rzeczy.

70 miejsc dla uchodźców z Ukrainy przygotowano już w Wojewódzkim Ośrodku Sporu i Rekreacji Szelment na Suwalszczyźnie, który podlega samorządowi regionu. Rozważane jest także - jeśli będą takie potrzeby - doposażenie budynku szkolnego agencji Ares SA w Suwałkach w łóżka i zaplecze sanitarne, który jest wykorzystywany obecnie do celów szkoleniowych.

Marszałek podkreślał, że cała organizowana pomoc ma się wpisać w działania rządu polskiego w tym zakresie, bo by pomoc była skuteczna powinna być koordynowana.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Grupa Ratownicza "Nadzieja" będzie pomagać na polsko-ukraińskiej granicy

28.02.2022, 14:17

Członkowie Grupy Ratowniczej "Nadzieja" jadą na granicę z Ukrainą.


Obywatele Ukrainy będą mogli bezpłatnie jeździć autobusami w Białymstoku

28.02.2022, 11:57

Decyzję o tym podjęli w poniedziałek (28.02) białostoccy radni. Inicjatywa od razu spotkała się ze zrozumieniem.


Rada miasta Białystok przyjęła stanowisko ws. wojny na Ukrainie

28.02.2022, 10:27

Białostoccy radni solidaryzują się z narodem ukraińskim i deklarują wszelką możliwą pomoc m.in. takie słowa są w przyjętym przez nich stanowisku. Obrady rozpoczęły się od tego tematu.


"Wojna prawdziwa" - reportaż Adama Janczewskiego

28.02.2022, 00:01

Rosyjska agresja na Ukrainę wstrząsnęła całym światem.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

fot. Paweł Wądołowski
REGION
27.02.2024, 17:31, akt. 18:25

Powiat grajewski świętuje 25-lecieźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok