Radio Białystok | Wiadomości | Białostoczanka myślała, że pomaga szwedzkiemu lekarzowi i straciła 100 tys. zł

Białostoczanka myślała, że pomaga szwedzkiemu lekarzowi i straciła 100 tys. zł

autor: Grzegorz Pilat

30.03.2022, 14:39, akt. 31.03.2022, 15:10

Myślała, że pomaga szwedzkiemu lekarzowi, a padła ofiarą oszustwa. 67-letnia białostoczanka straciła 100 tys. zł, które w kilku przelewach przekazała poznanemu w internecie mężczyźnie.

źródło: pixabay.com/pl
źródło: pixabay.com/pl


Oszust przedstawił się jako lekarz szwedzkiego pochodzenia pracujący w Kaszmirze. Szybko zdobył zaufanie białostoczanki.

- Oszust z 67-latką pisał po polsku, tłumaczył jej, że używa translatora. W trakcie rozmów okazało się, że mają wiele wspólnych marzeń i pasji. Obiecywał kobiecie wspólne zagraniczne podróże. Pod koniec listopada poinformował 67-latkę, że wysłał jej paczkę z ważnymi dokumentami i złotem. Twierdził, że nikomu nie ufa tak, jak jej - mówi asp. Katarzyna Molska-Zarzecka z białostockiej policji.

Po kilku tygodniach od rzekomej wysyłki kobieta dostała wiadomość, że nadana do niej paczka utonęła w morzu w okolicach Turcji. Oszust pisał, że potrzebne są pieniądze, żeby ją wyłowić. Kobieta kilka razy przelała pieniądze.

Asp. Katarzyna Molska-Zarzecka dodaje, że aby jeszcze bardziej wzbudzić w niej litość dostała informację, że jej znajomy był postrzelony przez terrorystów.

- Napisał jej też, że próbowano go porwać, ale został uratowany przez żołnierzy sił pokojowych. Wysłał nawet kobiecie zdjęcia ran postrzałowych. Chwilę później pojawiła sie prośba o kolejne pieniądze z uwagi na zablokowane konto mężczyzny w Kaszmirze. 67-latka słysząc obietnicę, że jej znajomy przyjedzie do Polski w styczniu i wszystko jej zwróci, dokonała kilku przelewów. Podczas prowadzonych rozmów białostoczanka była zapewniana o wielomilionowych oszczędnościach zgromadzonych na koncie w warszawskim banku. Kiedy padła kolejna prośba o pieniądze okazało się, że nie ma już ona oszczędności - opisuje policjantka.

Kobieta wzięła nawet kredyt, żeby przelewać dalej pieniądze. Po kilku tygodniach, kiedy seniorka usłyszała kolejne prośby o pieniądze, zaczęła podejrzewać, że padła ofiara oszustwa i zgłosiła sprawę policji.

Funkcjonariusze po raz kolejny apelują, żeby nie przelewać pieniędzy nieznanym osobom.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Jesus Imaz, 1.08.2021, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
14.08.2022, 20:23, akt. 20:57

Jesus Imaz: Wracamy do gry
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok