Radio Białystok | Wiadomości | W bibliotece Uniwersytetu w Białymstoku otwarto gabinet ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie

W bibliotece Uniwersytetu w Białymstoku otwarto gabinet ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie

autor: Edyta Wołosik

11.04.2022, 14:45, akt. 14:49

To już trzecie miejsce - tym razem ma być docelowe. Gabinet ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego otwarto w bibliotece Uniwersytetu w Białymstoku. Początkowo mieścił się on przy ul. Skłodowskiej, a później w kampusie, czyli tam gdzie teraz, ale w innym budynku.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
W bibliotece Uniwersytetu w Białymstoku otwarto gabinet ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

- Ten gabinet teraz tu przywędrował i nie jest jeszcze w związku z tym dopięty na ostatni guzik, a w planach mamy również wyeksponowanie kącika poświęconego Karolinie Kaczorowskiej - mówi przyjaciel rodziny Kaczorowskich, historyk, profesor Adam Czesław Dobroński.

Ale już teraz - jak dodaje dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej  Piotr Chomik - każdy zainteresowany może odwiedzić to miejsce, bo oprócz oryginalnych mebli, jest też wiele pamiątek, dokumentów i książek.

Jak mówi rektor Uniwersytetu w Białymstoku profesor Robert Ciborowski: "mamy jeszcze mnóstwo rzeczy, które są w Anglii, wiele z nich pewnie nie zmieści się w gabinecie, ale zakładamy, że znajdziemy jeszcze inne miejsca, które pozwolą pokazywać to wszystko mieszkańcom, bo to jest nasza historia."

Gabinet Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku można zwiedzać codziennie od 9:00 do 15:00. Osoby indywidualne nie muszą wcześniej się umawiać, ale proszone są o to grupy zorganizowane.

Nieprzypadkowo spotkanie połączone z otwarciem gabinetu zorganizowano teraz, bo wspominano ofiary katastrofy samolotu pod Smoleńskiem. Wczoraj (10.04) minęło 12 lat od tragedii, w której zginęło 96 osób, a wśród nich ostatni prezydent RP na uchodźstwie - Ryszard Kaczorowski.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Łomży uczczono pamięć ofiar Katynia i katastrofy smoleńskiej [zdjęcia]

10.04.2022, 15:05

- Musimy pamiętać o tym, co wydarzyło się w Katyniu, zwłaszcza w obliczu wojny, która toczy się za naszymi granicami - tak mówili w Łomży uczestnicy uroczystości upamiętniających Zbrodnię Katyńską, masową wywózkę na Sybir i katastrofę smoleńską.


Białystok: Uroczystości w 12. rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem [zdjęcia]

10.04.2022, 08:47

Mszą świętą i złożeniem kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej uczczono w niedzielę (10.04) rano w Białymstoku 12. rocznicę tej katastrofy.


Ryszard Kaczorowski

23.11.2021, 18:32

Zbliża się 102. rocznica urodzin Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie. O tym honorowym obywatelu Białegostoku w rozmowie z profesorem Adamem Dobrońskim.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok