Radio Białystok | Wiadomości | Caritas Polska zebrała ponad 100 mln zł na pomoc dla Ukrainy

Caritas Polska zebrała ponad 100 mln zł na pomoc dla Ukrainy

13.04.2022, 15:40, akt. 15:50

Caritas Polska zebrała ponad 100 mln zł na pomoc dla Ukrainy, z czego 50,8 mln zł jest już w diecezjalnych Caritas - powiedział w środę (13.04) dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki. Poinformował, że opieką i wsparciem edukacyjnym objęto 2,5 tys. najmłodszych. W ośrodkach Caritas przyjęto już ok. 700 z sierot z ukraińskich domów dziecka.

źródło: Caritas Polska
źródło: Caritas Polska

W czasie konferencji prasowej w Warszawie dyrektor Caritas Polska podsumował działania organizacji w zakresie pomocy Ukraińcom od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę.


Od posiłków, po transport i wsparcie psychologiczne 

"Pierwszą i najpilniejszą potrzebą, z jaką przyszło się zmierzyć, było przyjęcie ogromnej liczby uchodźców z Ukrainy i udzielenie im doraźnego wsparcia" - powiedział ks. Iżycki. Poinformował, że "łącznie Caritas zapewniła uchodźcom ponad 1,5 mln posiłków, zaś w zakresie transportu skorzystało 19,5 tys. osób, a ponad 8300 rodzinom udzielono wsparcia w ośrodkach Caritas".

Zaznaczył, że "z pomocy prawnej skorzystało 2 tys. osób, a z psychologicznej blisko 5 tys. uchodźców". "Caritas diecezjalne zapewniły miejsca pracy dla 300 osób z Ukrainy" - dodał.

Dyrektor Caritas Polska powiedział, że pomoc organizacji ma już charakter systemowy. "Kompleksową pomocą zajmują się Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Podobne placówki, jak funkcjonująca w Warszawie, otwarto ostatnio w Białymstoku, Częstochowie, Katowicach, Wrocławiu i Zamościu. W sumie działa ich 20." - powiedział ks. Iżycki.Caritas Archidiecezji Białostockiej utworzyła Centrum Pomocy Migrantom i UchodźcomPodkreślił, że "organizacja opieką i wsparciem edukacyjnym objęła blisko 2,5 tys., przy czym ośrodki Caritas przyjęły już ok. 700 dzieci i opiekunów z ewakuowanych ukraińskich domów dziecka i zakładów rehabilitacyjnych". "Część dzieci z chorobami i z różnego rodzaju niepełnosprawnościami została relokowana do specjalistycznych placówek w Polsce i za granicą, a wiele innych znalazło bezpieczny tymczasowy dom" - powiedział dyrektor Caritas Polska.

Podkreślił, że organizowane są także transporty humanitarne, które docierają na Ukrainę. "Szacunkowa wartość wsparcia przekazanego w postaci darów rzeczowych przekroczyła 136 mln zł. Wśród nich jest m.in. żywność i środki higieniczne, zaopatrzenie medyczne, w tym leki, wózki inwalidzkie, jak też generatory prądu" - wymieniał ks. Iżycki.


Ponad 13 tys. "Paczek dla Ukrainy"

Powiedział, że ramach akcji "Paczka dla Ukrainy" do Lwowa, Kijowa, Czernichowa, Buczy, Winnicy czy Iwano-Frankwoska "dotarło 13,3 tys. paczek, których łączna waga to 213 ton o wartości 5,3 mln zł". "Caritas Spes i Caritas Ukraina wsparto kwotą 615 tys. zł do rozdysponowania na miejscu" - dodał ks. Iżycki.Powiedział, że w pomoc świadczoną uchodźcom zaangażowało się blisko 20 tys. wolontariuszy Caritas diecezjalnych.

Natomiast z raportu Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. Witolda Zdaniewicza opublikowanego w środę wynika, że - niezależnie od działań Caritas Polska - parafie i zakony w Polsce na pomoc uchodźcom z Ukrainy przebywającym na terytorium naszego kraju przekazały łącznie 242,3 mln. zł. Noclegi zapewniono 319 tys. osobom. Opiekę otrzymało 145,4 tys. dzieci.

Badanie dotyczyło pomocy udzielanej uchodźcom z Ukrainy, przebywającym na terytorium Polski w okresie od 24 lutego do 31 marca 2022 roku (nie badano wsparcia kierowanego na teren Ukrainy). Badanie było prowadzone od 23 marca do 2 kwietnia 2022 r. Wzięło w nim udział 1338 polskich parafii katolickich i greckokatolickich (12,9 proc. wszystkich parafii w Polsce) z 32 diecezji (spośród 45 diecezji i eparchii).Elektroniczny formularz został przygotowany na podstawie wzoru przekazanego przez Główny Urząd Statystyczny. 


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Po pandemicznej przerwie znów odbędzie się wielkanocne śniadanie dla ubogich i samotnych

16.04.2022, 11:55

Będą tradycyjne potrawy takie jak bigos czy żurek, a świąteczną atmosferę zapewnią uczniowie. W niedzielę (17.04) w Zespole Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku po pandemicznej przerwie znów odbędzie się wielkanocne śniadanie dla ubogich i samotnych.


"Przy wspólnym stole" - polsko-ukraińskie spotkanie w "Spodkach" [zdjęcia]

10.04.2022, 14:10

Uchodźcy z Ukrainy oraz mieszkańcy Białegostoku i regionu tłumnie przybyli w niedzielę (10.04) do Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku, by porozmawiać, pośpiewać i pobawić się "Przy wspólnym stole".


Podlaska Solidarność zbiera produkty, które przekaże mieszkańcom Ukrainy

13.04.2022, 07:21

Potrzebna jest długoterminowa żywność, środki czystości oraz niektóre leki. Podlaska Solidarność opublikowała listę 35 produktów, które zbiera by w najbliższym czasie przekazać je mieszkańcom Ukrainy.


Caritas Archidiecezji Białostockiej utworzyła Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom

30.03.2022, 15:23

Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom utworzyła Caritas Archidiecezji Białostockiej. Powstało w budynku na tyłach katedry przy ul. Kościelnej w Białymstoku z myślą o pomocy uchodźcom z Ukrainy - podała w środę (30.03) w komunikacie archidiecezjalna Caritas.

ZNAJDŹ NAS

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok