Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczął się 18. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki [zdjęcia]

Rozpoczął się 18. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki [zdjęcia]

7.05.2022, 15:03, akt. 8.05.2022, 13:21

Pod hasłem "Przyszłość należy do wyobraźni" zainaugurowano w sobotę (07.05) po południu w Białymstoku 18. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa, festiwal odbywać się będzie w wielu miejscach w regionie.

Rodzinny Piknik Naukowy na Stadionie Miejskim w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
Rodzinny Piknik Naukowy na Stadionie Miejskim w Białymstoku, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
18. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki w Białymstoku - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


0:00
0:00
Rozpoczął się 18. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Imprezę współorganizuje 12 uczelni wyższych z całego województwa podlaskiego

Koordynatorem tej edycji festiwalu jest Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Imprezę współorganizuje 12 uczelni wyższych z całego regionu i Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Zaplanowano ponad 500 różnych wydarzeń, najwięcej w dotychczasowej historii podlaskiego festiwalu.

Festiwal zainaugurowano z udziałem m.in. wiceministra edukacji i nauki Dariusza Piontkowskiego, wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego, rektorów, prorektorów, przedstawicieli uczelni z regionu.

"Cieszę się, że podlaskie uczelnie mogą zaprezentować swój dorobek, zaprezentować ciekawe badania" - powiedział obecny na inauguracji wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Dodał, że festiwal nauki jest doskonałą okazją do tego, by uczelnie pokazały wszystkim najnowsze trendy w nauce, do których na co dzień większość z nas nie ma dostępu. Podkreślał, że uczelnie w Podlaskiem mają swoje sukcesy, mają się czym chwalić, dlatego festiwal jest okazją do prezentacji tych osiągnięć, prowadzonych badań.

Organizatorzy festiwalu kierują imprezy do szerokiego grona odbiorców, uczniów, przyszłych studentów. Koordynator festiwalu prof. Ludmiła Marcinowicz z UMB powiedziała na inauguracji, że 18. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki jest największą w regionie plenerową imprezą naukową.

Prorektor ds. nauki i rozwoju UMB prof. Marcin Moniuszko mówił w kwietniu na konferencji prasowej zapowiadającej festiwal, że nawet w tak trudnych czasach (wojna w Ukrainie, trudna sytuacja na wschodniej granicy Polski) jednym z obowiązków uczelni jest popularyzacja osiągnięć nauki.

Upowszechnianie wyników badań, upowszechnianie idei wychodzenia nauki naprzeciw potrzebom społeczeństwa jest absolutnie naszym obowiązkiem może właśnie szczególnie w takich trudnych czasach, obowiązkiem, który powinniśmy spełniać z jeszcze większą intensywnością, z jeszcze większym niemalże poświęceniem

- mówił Moniuszko.

O festiwalowym haśle powiedział, że np. UMB w swoich działaniach w pozytywnym znaczeniu "ucieka bardzo daleko w przyszłość, pokazuje, że to podejście często właśnie przekracza granice wyobraźni, prowadzone badania naukowe wybiegają daleko w przyszłość wykorzystując techniki wielkoskalowe na najniższych poziomach np. genomiki, metabolomiki, szukając - dzięki technikom BIG DATA - algorytmów, które są w stanie prognozować, jak dana choroba może się rozwijać u konkretnej osoby, jak dany pacjent zareaguje na konkretny lek.


Będzie ponad 60 wydarzeń

UMB przygotowało na festiwal ponad 60 wydarzeń. Podczas nich będzie można zobaczyć, jak prowadzi się badania naukowe, posłuchać wykładów z najnowszych osiągnięć medycyny.

Ponad 190 festiwalowych wydarzeń przygotował Uniwersytet w Białystoku - informowała wcześniej prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej tej uczelni prof. Izabela Święcicka. Np. 13 maja uczelnia zaprasza do swojego centrum astronomicznego i planetarium oraz do Uniwersyteckiego Centrum Kultury. Przygotowano także np. spacery po lesie, zajęcia w laboratoriach biologicznych, chemicznych, fizycznych.

Ponad 100 przedsięwzięć przygotowała także Politechnika Białostocka. Przygotowano np. zajęcia z chińskiej kaligrafii, konkursy matematyczno-plastyczne, matematyczno-fotograficzne, w studium wychowania fizycznego będzie promowane judo - poinformował prorektor ds. studenckich PS prof. PB dr hab. Jarosław Szusta.

W sobotę podczas inauguracji festiwalu mówiono o historii i współczesności transplantologii. W niedzielę na stadionie miejskim, w ramach festiwalu odbędzie się rodzinny piknik naukowy.

Festiwal potrwa do 13 maja. Impreza jest kwotą prawie 160 tys. zł dofinansowana przez ministerstwo edukacji i nauki z puli na popularyzację nauki.

źródło: PAP | red: mag, mak


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


prof. Marcin Moniuszko

6.05.2022, 08:20

"Nie może się znudzić coś, co jest tak różnorodne, tak niesamowite i co pokazuje potęgę intelektualną, potęgę naukową, potęgę artystyczną naszego miasta i regionu" - prof. Marcin Moniuszko zachęca do udziału w Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki.


Festiwal Ekologiczny EKO WIZJA 2

4.06.2022, 12:17

Już wkrótce suwalski Park Konstytucji 3 Maja zamieni się w miasteczko festiwalowe. Stoiska firm oferujących ekologiczne rozwiązania oraz te ze zdrową żywnością, wykłady i prelekcje, konkursy z nagrodami i mnóstwo niespodzianek dla dzieci i dorosłych – to wszystko pojawi się podczas drugiej edycji Festiwalu Ekologicznego EKO WIZJA.


Noc Innowacji w Białymstoku - można było m.in. zobaczyć obserwatorium astronomiczne [zdjęcia]

9.10.2021, 09:04

Można było m.in. zajrzeć do niedostępnych na co dzień laboratoriów Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku, a także przedpremierowo zobaczyć tamtejsze obserwatorium astronomiczne. To tylko niektóre z atrakcji sobotniej (9.10) Nocy Innowacji w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP DYPTYK
fot. Sylwia Krassowska
BIAŁYSTOK
7.02.2023, 17:55, akt. 19:32

Troje nowych profesorów na UwBźródło: Podlaska Policja
SUWAŁKI
7.02.2023, 14:48, akt. 15:02

Sprawca pobicia wykryty po latachźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok