Radio Białystok | Gość | prof. Marcin Moniuszko - z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

prof. Marcin Moniuszko

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

6.05.2022, 08:20, akt. 09:09

"Nie może się znudzić coś, co jest tak różnorodne, tak niesamowite i co pokazuje potęgę intelektualną, potęgę naukową, potęgę artystyczną naszego miasta i regionu" - prof. Marcin Moniuszko zachęca do udziału w Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki.

Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka
Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z prof. Marcinem Moniuszką rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Po dwóch latach przerwy spowodowanej epidemią znów będzie można uczestniczyć w wydarzeniach Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Ten rozpocznie się już w sobotę i potrwa tydzień. Koordynatorem tegorocznej edycji jest Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Z jego prorektorem do spraw nauki i rozwoju prof. Marcinem Moniuszką rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: 18 edycja jest rekordowa pod względem liczby wydarzeń.


prof. Marcin Moniuszko: Naprawdę jest ich bardzo dużo i gorąco państwa serdecznie zapraszamy. To cały przyszły tydzień i ten weekend będzie wypełniony Festiwalem Nauki i Sztuki. To prawdziwe święto. 

Tych imprez jest kilkaset, sporo już jest rejestracji na to, co będzie działo się w przyszłym tygodniu, ale w weekend jest jeszcze cały nasz. Sprawdzałem właśnie przed chwilą prognozę pogody - ma być pięknie. 

W niedzielę wspaniały piknik na Stadionie Miejskim, można przyjść całą rodziną. Będą kulinaria, nie trzeba troszczyć się o niedzielny obiad, będą niesamowitości jeżeli chodzi o odkrycia i o możliwości skorzystania z odkryć medycznych. Będzie można dowiedzieć się na przykład czy ma się cukrzycę, czy ma się miażdżycę, ocenić swoją sprawność, ukształtować swoją dietę, sprawdzić swój stan zdrowia. 

Ale będzie cała masa również innych atrakcji informatycznych, gry komputerowe, wystawy zwierząt, wirtualna rzeczywistość, będzie można pokierować, poobserwować roboty, które będą przygotowywane. 

Ale nic dziwnego - skoro najważniejsze podlaskie uczelnie biorą w tym udział, pokazują wszystko to, co mają najciekawsze, co najlepsze, to nie tylko Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, który jest w tym roku liderem na Festiwalu i mamy ten zaszczyt razem z panią prof. Ludmiłą Marcinowicz, która koordynuje Festiwal, ale też wszystkie inne uczelnie - Uniwersytet w Białymstoku, Politechnika Białostocka - te atrakcje, o których państwu wspomniałem, właśnie są przez nie przygotowane. Ale to inne uczelnie również z naszego miasta, ale także z regionu - z Łomży, Suwałk i Białostocki Park Naukowo-Technologiczny - tam się będzie działo coś niesamowitego. 

W tę niedzielę trzeba być na stadionie. Gorąco państwa zapraszamy od 10:00 do 16:00, a w sobotę rozpoczęcie oficjalne na auli Pałacu Branickich i tam opowiemy o tym, jak kształtuje się transplantologia, czy narządy mogą powstać od nowa, powiemy historię ludzi, którzy mieli przeszczepione narządy, posłuchamy historii transplantologii - naprawdę jestem niesłychanie podekscytowany tym, co nas czeka. Gorąco zapraszamy.


Ile w sumie instytucji zaangażowało się w organizację imprez podczas siedmiu festiwalowych dni?


Któż to policzy? Wszystkie możliwe uczelnie oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, wspaniała pomoc ze strony instytucji samorządowych i publicznych, które są razem z nami. Każdy pokaże to, co będzie miał najlepszego. Na stronie podlaskifestiwal.pl można odnaleźć również te wydarzenia, które będą miały miejsce w kolejnych dniach i każda uczelnia będzie miała swój dzień, trzeba się zarejestrować, wybrać wydarzenie, są to świetne propozycje.


Dlaczego festiwal już tyle lat jest kontynuowany? Czy to się nie znudzi?


Nie, bo ludzie naprawdę z tego korzystają i on jest przypomnijmy - on jest dla wszystkich, tam każdy znajdzie coś dla siebie. Wracając do tego pikniku, który będziemy mieli na Stadionie Miejskim w Białymstoku w niedzielę od 10:00 do 16:00 - tam będzie coś dla każdego - dla najmłodszych, bo będą zabawy, będzie można poskakać na tak zwanych dmuchańcach, ale będą też zabawy intelektualne, bardziej ambitne, będą wystawy dla tych młodszych, dla starszych, nie tylko dla uczniów i studentów, ale i dla tych bardzo małych dzieci również oraz dla seniorów. 

Nie może się znudzić coś, co jest tak różnorodne, tak niesamowite i co pokazuje naprawdę nie waham się użyć tego słowa - potęgę intelektualną, potęgę naukową, potęgę artystyczną również naszego miasta i regionu.


Nauka to pasja, ale też sporo da się na niej zarobić, jeśli wie się, jak to robić, a Uniwersytet Medyczny wie. 


Z tym zarabianiem to bywa oczywiście bardzo różnie, to jest zawsze wtórna niestety rzecz. My przede wszystkim jesteśmy stworzeni po to, żeby szukać nowych rozwiązań, by tworzyć takie nowe rozwiązania, rzadko niestety udaje się stworzyć takie rozwiązania, które rzeczywiście się opłacają. Nie jest to celem samym w sobie dla nas, ale rzeczywiście staramy się ukształtować to myślenie również w tym kierunku, by te pieniądze, które można uzyskać dzięki wprowadzeniu nowych technologii, które się wymyśli, które się stworzy - mogły zostać w Polsce, bo to o to chodzi. 

To nawet nie chodzi o to, żeby uniwersytet ten czy inny zarabiał, ale o to, że jeżeli coś wymyślimy tu na miejscu, to później jako państwo, jako pacjenci, czy generalnie jako osoby indywidualne nie będziemy musieli kupować tego z zewnątrz, z zagranicy za o wiele wyższą cenę. 

Opłaca się inwestować w naukę dlatego, że później wszystkie te osiągnięcia, jeżeli będą skonsumowane tu na miejscu, to z pewnością będą tańsze, bardziej dopasowane do mieszkańców naszego regionu, naszego kraju niż coś, co sprowadzimy, a tak naprawdę kupimy z zagranicy.


Naukowcy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku starają się, by ich osiągnięcia były przydatne w tej  chwili, by były praktyczne. 


To jest naszym tak naprawdę najbardziej ambitnym celem, naszym oczekiwaniem. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze wszystko od razu da się przełożyć na język praktycznego zastosowania, tym niemniej pozostaje to naszym bardzo ważnym celem. 

Większość naszych rzeczy, które w dziedzinie medycyny badamy bardzo wnikliwie, ma olbrzymi potencjał praktycznego wykorzystania. Nasze największe kohortowe badanie populacyjne w Polsce - badanie "Białystok plus" kierowane przez prof. Karola Kamińskiego służy nie tylko aspektom naukowym, ale również temu, by wypracować konkretne wskazówki i rozwiązania profilaktyczne dla populacji owszem Białegostoku, Podlasia, ale w rezultacie całej Polski. 

Nasze rozwiązanie w dziedzinie sztucznej inteligencji w dziedzinie badań genomowych, z których jesteśmy znani w tej części Europy, również nie służą li tylko powielaniu publikacji naukowych, ale przede wszystkim służą temu, by przynieść konkretne rozwiązania. Tak się stało w czasie COVID-19. Rozwiązanie, nad którym pracowaliśmy, które dotyczyło poznania relacji pomiędzy czynnikami takimi jak wiek, jak płeć, jak masa ciała a czynnikami genetycznymi sprawiło, że możliwe stało się stworzenie aplikacji, która również w swojej uproszczonej formie jest w tej chwili dostępna dla każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej na platformie pacjent.gov.pl. Każdy może z tego skorzystać w tej chwili, by przekonać się, jak ciężko będzie przechodził COVID-19. 

I to są tylko przykłady takich rozwiązań, które mamy również w cukrzycy, w chorobach nowotworowych, w chorobach sercowo-naczyniowych. Wszystko, co robimy, choć jest rzeczywiście niesłychanie pracochłonne i zabiera bardzo wiele energii, ale jest wspaniałe również dlatego, bo jest w stanie przynieść w przewidywalnej przyszłości konkretne rozwiązania, z których nie tylko będziemy dumni, ale o których będziemy wiedzieli, że służą tu i teraz mieszkańcom naszego regionu, mieszkańcom naszego kraju.


I takich właśnie ciekawych rzeczy będzie można się dowiedzieć m.in. podczas imprez festiwalowych.


Również, choć znajdzie się tam wiele rzeczy z pogranicza nauki i rozrywki, dlatego naprawdę gorąco zachęcamy, a szczególnie w niedzielę - na pikniku będzie się działo.


Dziękuję za rozmowę.

| red: mak, sp


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
18.04.2024

"Jeżeli ktoś jest zawiedziony rządami pana marszałka Artura Kosickiego, jest zawiedziony też ośmioma latami rządów PiS, to będziemy rozmawiać z każdą taką osobą, która chciałaby rzeczywiście budować województwo podlaskie" - mówił w Polskim Radiu Białystok poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.

Michał Kuźmicz, fot. Barbara Sokolińska

Michał Kuźmicz [wideo]

członek Izby Adwokackiej i ekspert prawa karnego gospodarczego
17.04.2024

- Państwo polskie w lipcu ubiegłego roku zrobiło olbrzymi krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa dla dzieci - mówił w Polskim Radiu Białystok Michał Kuźmicz.

Paulina Piechna-Więckiewicz, fot. Marcin Gliński

Paulina Piechna-Więckiewicz [wideo]

wiceminister edukacji
16.04.2024

- Ograniczenie zadawania prac domowych uczniom to była konieczność, bo polska szkoła przeciążała pracami domowymi, które często nie przynosiły efektów edukacyjnych - mówi wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.


prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2024

- Jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych - mówi o konflikcie między Izraelem a Iranem prof. Adam Bartnicki.

fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.


Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.

Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.


dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.

Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.


Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.

Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.

Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.


Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.

Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.

Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.


fot. Marcin Gliński

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie
27.03.2024

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Polskie Radio Lublin

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

prezeska Stowarzyszenia Grupa 17 z Polskiego Radia Lublin
26.03.2024

- Jesteśmy zobligowani wypełniać tę misję i to robimy najlepiej jak umiemy. My mamy to poczucie misji chyba wbudowane w geny dziennikarzy mediów publicznych i ciągle to realizujemy w nadziei, że te pieniądze spłyną - mówi o sytuacji w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.

Natalia Ściepancowa, fot. Marcin Gliński

Natalia Ściepancowa [wideo]

jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku
25.03.2024

"Musimy dbać o nasz język i naszą białoruską kulturę. To jest ważne, żeby przetrzymać ten ciężki czas na wygnaniu" - mówiła w Polskim Radiu Białystok jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku Natalia Ściepancowa.


foto: Monika Kalicka

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki

autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"
24.03.2024

Jeśli wybierzemy się teraz do lasu, jest duża szansa, że usłyszmy bębnienie czy też werblowanie... dzięciołów. Ale po co to robią? Ile razy na sekundę uderzają dziobem w drzewo? I czy mogą od tego dostać wstrząsu mózgu? A czy potrafią śpiewać? I co skrywają ich przepastne dziuple? Przeczytamy o tym w książce Doroty Zawadzkiej i Grzegorza Zawadzkiego "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły".

Maciej Wróbel, fot. własne

Maciej Wróbel [wideo]

przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej
22.03.2024

- Chcę jak najwięcej swojej wiedzy, energii poświęcić, żeby ta ustawa miała jak najlepsze założenia. Te najlepsze założenia to niezależne i dobrze sfinansowane media publiczne - mówi Maciej Wróbel.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
21.03.2024

Dziś przypada 100 dni rządu Donalda Tuska. Z ostatniego sondażu wynika, że ankietowani za sukces koalicji 15 października uważają przede wszystkim odblokowanie pieniędzy z KPO. Tak uważa ponad 61 procent badanych. Większość Polaków dobrze też ocenia prowadzenie polityki zagranicznej.


Julita Olszewska, fot. Sylwia Krassowska

Julita Olszewska [wideo]

rolniczka z Podlasia
20.03.2024

"Nie zmieniamy stanowiska, idziemy do przodu" - mówi Julita Olszewska.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
20.03.2024

- Takie generalizowanie, że protestujemy tutaj przeciwko obywatelom jest nie w porządku postawieniem sprawy - tym bardziej, że my protestujemy także w imieniu konsumentów, w sprawie dobrej, zdrowej żywności - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Jacek Słoma.

Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
19.03.2024

- Suwerenność kraju, stabilność na arenie międzynarodowej nie ma barw politycznych, tu powinna być zgoda ponad podziałami. W związku z tym wierzę w to, że ustawa o obronie cywilnej zostanie w sposób przemyślany przyjęta i wprowadzona w życie - mówi wojewoda.


fot. Sylwia Krassowska

prof. Marcin Moniuszko

rektor elekt UMB
18.03.2024

"Mamy nadzieję, że fakt wysokiej jakości kształcenia, którą możemy zaprezentować, będzie magnesem, który sprawi, że ci młodzi ludzie będą do nas przychodzili na studia" - mówi prof. Marcin Moniuszko.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
15.03.2024

- Mam nadzieję, że tę inwestycję będziemy mogli oddać do użytkowania przez mieszkańców 30 czerwca 2025 roku. Myślę, że nie będzie żadnych poślizgów - tak o nowej ulicy, która ma połączyć białostockie osiedle Bagnówka z Wygodą mówi Przemysław Tuchliński.

Leszek Mironiuk, fot. Joanna Szubzda

Leszek Mironiuk [wideo]

z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2024

- Jako konsumenci jesteśmy elementem rynku i nasze działania też go kształtują, więc im więcej osób korzysta z praw konsumenckich, tym bardziej wzrasta świadomość i sprzedawcy muszą bardziej stosować się do przepisów obowiązującego prawa - mówi Leszek Mironiuk.


fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych UwB
14.03.2024

- Staliśmy się zwornikiem bezpieczeństwa całego NATO, bo wszelkie działania na wschodniej flance opierają się na Polsce. Znaleźliśmy się więc w nieciekawym miejscu w ciekawym czasie i to na pewno zaważyło na tym, że znaleźliśmy się w Stanach Zjednoczonych.

fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

wicemarszałek Sejmu
13.03.2024

"Obronność nie polega na tym, że walczy się procentami PKB. Obronność polega na tym, że walczą konkretne jednostki sił zbrojnych, które mają konkretne zdolności obronne - wyposażenie, poziom wytrenowania i dowodzenia" - mówił w Polskim Radiu Białystok wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
12.03.2024

- To gest, który ma pokazywać, że sprawy bezpieczeństwa z punktu widzenia i Warszawy, i Waszyngtonu są ponad podziałami politycznymi i mają takie zostać - mówi o wspólnej wizycie prezydenta i premiera w Białym Domu prof. Adam Bartnicki.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok