Radio Białystok | Gość | prof. Marcin Moniuszko - z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

prof. Marcin Moniuszko

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

6.05.2022, 08:20, akt. 09:09

"Nie może się znudzić coś, co jest tak różnorodne, tak niesamowite i co pokazuje potęgę intelektualną, potęgę naukową, potęgę artystyczną naszego miasta i regionu" - prof. Marcin Moniuszko zachęca do udziału w Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki.

Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka
Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z prof. Marcinem Moniuszką rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Po dwóch latach przerwy spowodowanej epidemią znów będzie można uczestniczyć w wydarzeniach Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Ten rozpocznie się już w sobotę i potrwa tydzień. Koordynatorem tegorocznej edycji jest Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Z jego prorektorem do spraw nauki i rozwoju prof. Marcinem Moniuszką rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: 18 edycja jest rekordowa pod względem liczby wydarzeń.


prof. Marcin Moniuszko: Naprawdę jest ich bardzo dużo i gorąco państwa serdecznie zapraszamy. To cały przyszły tydzień i ten weekend będzie wypełniony Festiwalem Nauki i Sztuki. To prawdziwe święto. 

Tych imprez jest kilkaset, sporo już jest rejestracji na to, co będzie działo się w przyszłym tygodniu, ale w weekend jest jeszcze cały nasz. Sprawdzałem właśnie przed chwilą prognozę pogody - ma być pięknie. 

W niedzielę wspaniały piknik na Stadionie Miejskim, można przyjść całą rodziną. Będą kulinaria, nie trzeba troszczyć się o niedzielny obiad, będą niesamowitości jeżeli chodzi o odkrycia i o możliwości skorzystania z odkryć medycznych. Będzie można dowiedzieć się na przykład czy ma się cukrzycę, czy ma się miażdżycę, ocenić swoją sprawność, ukształtować swoją dietę, sprawdzić swój stan zdrowia. 

Ale będzie cała masa również innych atrakcji informatycznych, gry komputerowe, wystawy zwierząt, wirtualna rzeczywistość, będzie można pokierować, poobserwować roboty, które będą przygotowywane. 

Ale nic dziwnego - skoro najważniejsze podlaskie uczelnie biorą w tym udział, pokazują wszystko to, co mają najciekawsze, co najlepsze, to nie tylko Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, który jest w tym roku liderem na Festiwalu i mamy ten zaszczyt razem z panią prof. Ludmiłą Marcinowicz, która koordynuje Festiwal, ale też wszystkie inne uczelnie - Uniwersytet w Białymstoku, Politechnika Białostocka - te atrakcje, o których państwu wspomniałem, właśnie są przez nie przygotowane. Ale to inne uczelnie również z naszego miasta, ale także z regionu - z Łomży, Suwałk i Białostocki Park Naukowo-Technologiczny - tam się będzie działo coś niesamowitego. 

W tę niedzielę trzeba być na stadionie. Gorąco państwa zapraszamy od 10:00 do 16:00, a w sobotę rozpoczęcie oficjalne na auli Pałacu Branickich i tam opowiemy o tym, jak kształtuje się transplantologia, czy narządy mogą powstać od nowa, powiemy historię ludzi, którzy mieli przeszczepione narządy, posłuchamy historii transplantologii - naprawdę jestem niesłychanie podekscytowany tym, co nas czeka. Gorąco zapraszamy.


Ile w sumie instytucji zaangażowało się w organizację imprez podczas siedmiu festiwalowych dni?


Któż to policzy? Wszystkie możliwe uczelnie oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, wspaniała pomoc ze strony instytucji samorządowych i publicznych, które są razem z nami. Każdy pokaże to, co będzie miał najlepszego. Na stronie podlaskifestiwal.pl można odnaleźć również te wydarzenia, które będą miały miejsce w kolejnych dniach i każda uczelnia będzie miała swój dzień, trzeba się zarejestrować, wybrać wydarzenie, są to świetne propozycje.


Dlaczego festiwal już tyle lat jest kontynuowany? Czy to się nie znudzi?


Nie, bo ludzie naprawdę z tego korzystają i on jest przypomnijmy - on jest dla wszystkich, tam każdy znajdzie coś dla siebie. Wracając do tego pikniku, który będziemy mieli na Stadionie Miejskim w Białymstoku w niedzielę od 10:00 do 16:00 - tam będzie coś dla każdego - dla najmłodszych, bo będą zabawy, będzie można poskakać na tak zwanych dmuchańcach, ale będą też zabawy intelektualne, bardziej ambitne, będą wystawy dla tych młodszych, dla starszych, nie tylko dla uczniów i studentów, ale i dla tych bardzo małych dzieci również oraz dla seniorów. 

Nie może się znudzić coś, co jest tak różnorodne, tak niesamowite i co pokazuje naprawdę nie waham się użyć tego słowa - potęgę intelektualną, potęgę naukową, potęgę artystyczną również naszego miasta i regionu.


Nauka to pasja, ale też sporo da się na niej zarobić, jeśli wie się, jak to robić, a Uniwersytet Medyczny wie. 


Z tym zarabianiem to bywa oczywiście bardzo różnie, to jest zawsze wtórna niestety rzecz. My przede wszystkim jesteśmy stworzeni po to, żeby szukać nowych rozwiązań, by tworzyć takie nowe rozwiązania, rzadko niestety udaje się stworzyć takie rozwiązania, które rzeczywiście się opłacają. Nie jest to celem samym w sobie dla nas, ale rzeczywiście staramy się ukształtować to myślenie również w tym kierunku, by te pieniądze, które można uzyskać dzięki wprowadzeniu nowych technologii, które się wymyśli, które się stworzy - mogły zostać w Polsce, bo to o to chodzi. 

To nawet nie chodzi o to, żeby uniwersytet ten czy inny zarabiał, ale o to, że jeżeli coś wymyślimy tu na miejscu, to później jako państwo, jako pacjenci, czy generalnie jako osoby indywidualne nie będziemy musieli kupować tego z zewnątrz, z zagranicy za o wiele wyższą cenę. 

Opłaca się inwestować w naukę dlatego, że później wszystkie te osiągnięcia, jeżeli będą skonsumowane tu na miejscu, to z pewnością będą tańsze, bardziej dopasowane do mieszkańców naszego regionu, naszego kraju niż coś, co sprowadzimy, a tak naprawdę kupimy z zagranicy.


Naukowcy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku starają się, by ich osiągnięcia były przydatne w tej  chwili, by były praktyczne. 


To jest naszym tak naprawdę najbardziej ambitnym celem, naszym oczekiwaniem. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze wszystko od razu da się przełożyć na język praktycznego zastosowania, tym niemniej pozostaje to naszym bardzo ważnym celem. 

Większość naszych rzeczy, które w dziedzinie medycyny badamy bardzo wnikliwie, ma olbrzymi potencjał praktycznego wykorzystania. Nasze największe kohortowe badanie populacyjne w Polsce - badanie "Białystok plus" kierowane przez prof. Karola Kamińskiego służy nie tylko aspektom naukowym, ale również temu, by wypracować konkretne wskazówki i rozwiązania profilaktyczne dla populacji owszem Białegostoku, Podlasia, ale w rezultacie całej Polski. 

Nasze rozwiązanie w dziedzinie sztucznej inteligencji w dziedzinie badań genomowych, z których jesteśmy znani w tej części Europy, również nie służą li tylko powielaniu publikacji naukowych, ale przede wszystkim służą temu, by przynieść konkretne rozwiązania. Tak się stało w czasie COVID-19. Rozwiązanie, nad którym pracowaliśmy, które dotyczyło poznania relacji pomiędzy czynnikami takimi jak wiek, jak płeć, jak masa ciała a czynnikami genetycznymi sprawiło, że możliwe stało się stworzenie aplikacji, która również w swojej uproszczonej formie jest w tej chwili dostępna dla każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej na platformie pacjent.gov.pl. Każdy może z tego skorzystać w tej chwili, by przekonać się, jak ciężko będzie przechodził COVID-19. 

I to są tylko przykłady takich rozwiązań, które mamy również w cukrzycy, w chorobach nowotworowych, w chorobach sercowo-naczyniowych. Wszystko, co robimy, choć jest rzeczywiście niesłychanie pracochłonne i zabiera bardzo wiele energii, ale jest wspaniałe również dlatego, bo jest w stanie przynieść w przewidywalnej przyszłości konkretne rozwiązania, z których nie tylko będziemy dumni, ale o których będziemy wiedzieli, że służą tu i teraz mieszkańcom naszego regionu, mieszkańcom naszego kraju.


I takich właśnie ciekawych rzeczy będzie można się dowiedzieć m.in. podczas imprez festiwalowych.


Również, choć znajdzie się tam wiele rzeczy z pogranicza nauki i rozrywki, dlatego naprawdę gorąco zachęcamy, a szczególnie w niedzielę - na pikniku będzie się działo.


Dziękuję za rozmowę.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów
źródło: Jakub Szymczuk/KPRP

Paweł Szrot

szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy
30.06.2022

Uznanie Rosji za największe zagrożenie Sojuszu, rozmieszczenie dodatkowych wojsk na wschodniej flance w tym w Polsce, zgoda na dołączenie Szwecji i Finlandii – to najważniejsze decyzje podjęte przez przedstawicieli państw NATO podczas szczytu w Madrycie.

fot. Renata Reda

Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz

podlaska konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej, kierownik SOR-u w USK w Białymstoku
29.06.2022

Z powodu upałów na oddział ratunkowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku trafiają pierwsi pacjenci. Przyjęto już czterech mężczyzn, którzy pracowali na świeżym powietrzu, w miejscach nasłonecznionych.

gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
29.06.2022

To najważniejszy od dekad szczyt NATO - tak spotkanie przedstawicieli państw członkowskich Sojuszu w Madrycie oceniają eksperci.


Krzysztof Wojczal, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Wojczal

ekspert ds. geopolityki, bloger
28.06.2022

- Z punktu widzenia naszych interesów najlepiej by było, gdyby Rosjanie ponieśli tak druzgocącą porażkę na polu bitwy, żeby nie myśleli i nie byli w stanie ponowić czy przedłużać tej wojny przez kolejne lata - mówi Krzysztof Wojczal.

Artur Kosicki, fot. Wojciech Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
28.06.2022

Jest wotum zaufania, podlascy radni odrzucili wniosek komisji rewizyjnej o nieudzielenie absolutorium i zarząd województwa podlaskiego może dalej normalnie pracować.

Mikołaj Pawlak, źródło archiwum prywatne

Mikołaj Pawlak

Rzecznik Praw Dziecka
27.06.2022

Wychowuj, opierając się na wartościach, dbaj o więzi rodzinne, podaruj dziecku jak najwięcej czasu i bezwarunkową miłość. M.in. takie zalecenia znalazły się Dekalog Wychowania, który przyjęto podczas Ogólnopolskiego Kongresu "Wychowanie trwa wiecznie".


Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
24.06.2022

- Wbrew pozorom ministerstwo edukacji nie korzysta z wakacji. Przygotowujemy zmiany w Karcie Nauczyciela i tak zwanym awansie zawodowym - mówi Dariusz Piontkowski. MEiN pracuje nad uproszczeniem awansu zawodowego, podwyżkami dla nauczycieli rozpoczynających pracę i wprowadzeniem nowych przedmiotów.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
23.06.2022

"Zachęcam do wczasów na Suwalszczyźnie, do kupowania nieruchomości na Suwalszczyźnie - nie będzie żadnej agresji na przesmyk suwalski" - uspokaja prof. Adam Bartnicki.

Antoni Roman, fot. Marcin Gliński

Antoni Roman

prezes białostockiego Towarzystwa Zapobiegania Tonięciom i Ratowania Tonących
22.06.2022

"Woda jest przyjacielem człowieka - hartuje ciało, kształtuje sylwetkę, chłodzi, jest przyjemna... ale woda nie wybacza ludziom, którzy są nieroztropni, nie myślą nad wodą" - mówi Antoni Roman.


fot. Marcin Mazewski

Andrzej Reucki

prezes WOPR województwa podlaskiego
21.06.2022

Od kilku lat podlaskie samorządy i instytucje mają problem ze znalezieniem ratowników na letnie kąpieliska. Powodów takiej sytuacji jest co najmniej kilka.

Witold Karczewski, fot. Joanna Szubzda

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
21.06.2022

Nie jest łatwo z dnia na dzień zamienić rynek wschodni na Europę, Azję lub Afrykę. Przedsiębiorcy szukają takich rozwiązań. Ten proces trwa, ale na razie skala działalności spada - mówi Witold Karczewski.

Zbigniew Ziobro, fot. Marcin Mazewski

Zbigniew Ziobro

minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny
20.06.2022

"Nie rozważamy opuszczenia Zjednoczonej Prawicy, dlatego, że jesteśmy partią odpowiedzialną, a opuszczenie Zjednoczonej Prawicy oznacza przejęcie władzy przez totalną opozycję, która jest zaciekła, zacietrzewiona..."


Jacek Raubo, źródło: defence24.pl

dr Jacek Raubo

ekspert portalu Defence24.pl
20.06.2022

"Ważnym procesem jest wzmacnianie polskiego przemysłu obronnego tak, aby efektywność i skuteczność badań i rozwoju była na lepszym poziomie" - mówi dr Jacek Raubo.

Maciej Stolarczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Stolarczyk

trener Jagiellonii Białystok
17.06.2022

"Mam nadzieję, że to jest właśnie ten moment, w którym ta seria częstych zmian trenerów zostaje przerwana" - mówi Maciej Stolarczyk.

Jarosław Sellin, fot. Danuta Matloch (https://www.gov.pl/)

Jarosław Sellin

wiceminister kultury
15.06.2022

"Przygotowujemy się na stawianie wniosków w różnych organach międzynarodowych przeciwko Rosji o zbrodnie przeciwko dziedzictwu kulturowemu i odbudowę" - mówi Jarosław Sellin.


Piotr Radziwon, fot. Monika Kalicka

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.06.2022

"W województwie podlaskim mamy najlepszych dawców w całej Polsce. Ilość oddawanej krwi jest mniej więcej o 70% większa niż średnia krajowa i europejska" - mówi prof. Piotr Radziwon.

Katarzyna Zdanowicz, fot. Monika Kalicka

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
13.06.2022

"W tej chwili mamy już około 140 km gotowej zapory z naniesionymi przęsłami, te prace, kiedy już mamy gotowe pewne elementy, przebiegają dość sprawnie. Firmy mają termin do końca czerwca i widać, że wywiążą się z tego terminu" - mówi rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

z Rady Polityki Pieniężnej
10.06.2022

W kolejnych europejskich krajach w szybkim tempie rośnie inflacja. W Hiszpanii w maju wyniosła 8,7 procent w skali rocznej, w Czechach już 16 procent.


Bohdan Paszkowski, fot. Sylwia Krassowska

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
10.06.2022

Być może 200-metrowy zakaz zbliżania się do linii granicy państwowej będzie bezterminowy. Będziemy w stałym kontakcie z komendantem wojewódzkim Straży Granicznej i po konsultacjach ten zakaz skrócimy - mówi Bohdan Paszkowski.

Ireneusz Jabłoński, źródło: UM Łódź

Ireneusz Jabłoński

z Centrum im. Adama Smitha
9.06.2022

"Wystąpienie o zawieszenie obsługi rat kredytowych lub rolowanie, czyli wydłużenie kredytu w czasie na tyle, ile to jest możliwe i tym samym zmniejszenie rat kredytowych. To są jedyne metody, z których dzisiaj można korzystać" - radzi kredytobiorcom Ireneusz Jabłoński.

Jacek Raubo, źródło: defence24.pl

dr Jacek Raubo

ekspert portalu Defence24
8.06.2022

"Rosja chce zdestabilizować sytuację w państwach Europy Zachodniej, w państwach w ogóle szerzej pojmowanego zachodu po to, aby osłabić pomoc wojskową" - ocenia dr Jacek Raubo.


Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, wiceminister edukacji i nauki
7.06.2022

"Chcemy z bezpośrednim przekazem dotrzeć do zwykłych mieszkańców, rozmawiać bezpośrednio z Polakami. Mówić im, co zrobiliśmy, czego jeszcze nie udało się skończyć, co nas czeka w najbliższych miesiącach. Potem przyjdzie czas na dalszy program, co będziemy robili w kolejnych latach, w kolejnej kadencji" - mówi Dariusz Piontkowski.

Waldemar Rogowski. fot. Monika Kalicka

prof. Waldemar Rogowski

główny analityk kredytowy Biura Informacji Kredytowej
6.06.2022

"Dzisiaj głównym problemem nie jest brak wkładu własnego. Pierwotnym problemem jest to, że część młodych osób nie ma zdolności kredytowej" - mówi prof. Waldemar Rogowski.

źródło: facebook.com / Fundacja Świat na Tak

Anna Samborska

pedagog ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Białymstoku
3.06.2022

"W pracy z młodzieżą ważna jest bezinteresowność i autentyczność. Dzieciom trzeba dać impusl, być iskrą do działania i one ruszą z nami w tę przygodę" - uważa Anna Samborska.


Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura

komandor rezerwy Marynarki Wojennej
3.06.2022

"Rosja jest w bardzo trudnej sytuacji. Armia poniosła tak ogromne straty, że w tej chwili nie jest w stanie odbudować swojego potencjału, jaki miała przed 24 lutego tego roku" - ocenia Maksymilian Dura.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
2.06.2022

- Nie mamy czasu jako województwo podlaskie na to, żeby oglądać się na inne rzeczy, powinniśmy dbać o swoje i o to, żeby jak najszybciej uzupełniać zaległości, co więcej - realizować projekty, które będą innowacyjne na skalę Polski, a nawet świata.

fot. Monika Kalicka

prof. Roman Engler

rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży
2.06.2022

"Chcielibyśmy zaproponować kształcenie młodzieży z Kazachstanu z polskimi korzeniami. Chcemy stworzyć im warunki do tego, by mogli studiować w programie "Studiuj i pracuj", gdzie zarabiają na czesne i koszty pobytu, a jednocześnie oszczędzają pieniądze" - mówi prof. Roman Engler.


Mikołaj Pawlak, źródło archiwum prywatne

Mikołaj Pawlak

Rzecznik Praw Dziecka
1.06.2022

"Miałem nadzieję, że pokolenie dzieci wojny nigdy nie wróci, a okazuje się, że mamy dzieci, które słyszały huk bomb, które widziały - jak mówią - krasne niebo, czyli czerwone niebo w nocy, które chowały się do schronów, którym zniszczono, zabrano dzieciństwo. To jest tragedia naszych czasów i musimy walczyć o to, żeby podstawowe prawa były przestrzegane" - mówi Mikołaj Pawlak.

Tomasz Madras, fot. Monika Kalicka

Tomasz Madras

wicewojewoda podlaski
31.05.2022

"Chodzi o to, żeby każda część naszego kraju, każdy powiat, północ, południe, wschód, czy zachód otrzymały taki zastrzyk inwestycyjny. Przecież te pieniądze zostają w gospodarce i społeczeństwie" - mówi wicewojewoda Tomasz Madras.

Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.05.2022

"Będziemy mieli podwyżkę średnio w całym roku w granicach 500 zł, czyli minimalne wynagrodzenie w granicach 3,5 tys. zł. Podwyżka będzie prowadzona w dwóch etapach i myślę, że to jest najistotniejsze, że ta podwyżka będzie" - mówi Józef Mozolewski.


płk Grzegorz Konopko, fot. Joanna Szubzda

płk Grzegorz Konopko

szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku
27.05.2022

- Żołnierz, zgłaszając się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, już w wojskowym centrum rekrutacji wybiera, gdzie chciałby służyć. Część ochotników chciałaby służyć jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania i to jest możliwe.

Joanna Cur, mat. pras.

Joanna Cur

prawniczka, specjalistka od prawa pracy
26.05.2022

"Praca zdalna to będzie porozumienie pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Z tego przywileju będą mogli skorzystać pracownicy, którzy mają odpowiednie warunki techniczne i lokalowe, żeby z takiej formy pracy skorzystać" - mówi Joanna Cur.

Adam Sworowski, fot. Sylwia Krassowska

Adam Sworowski

współorganizator festiwalu B. East Fest
26.05.2022

"Białystok potrzebował takiego wydarzenia, na którym pojawią się wielkie nazwiska. Nie trzeba już jeździć do innych miast na duże wydarzenia hip-hopowe czy rapowe. Postanowiliśmy zebrać siły i stworzyć coś fajnego tutaj, u nas" - mówi Adam Sworowski.


Mirosław Bielawski, fot. Monika Kalicka

Mirosław Bielawski

prezes Polskiego Radia Białystok
25.05.2022

"Musimy być otwarci na wszystko, co jest nowe. Coraz bardziej z tego korzystamy, nie służymy tylko głosem, ale również i wizją, z wielu wydarzeń robimy nie tylko relacje dźwiękowe, a też zdjęcia, filmiki i będziemy w tym kierunku iść" - mówi nowy prezes Radia Białystok Mirosław Bielawski.

fot. Monika Kalicka

Andrzej Jakubowski

windykator
25.05.2022

"Czy czeka nas spowolnienie, jeśli chodzi o gospodarkę? Myślę, że tak. Czy czeka nas wzrost inflacji? Jeszcze tak" - mówi Andrzej Jakubowski.

Jan Krzysztof Ardanowski, źródło: www.gov.pl

Jan Krzysztof Ardanowski

przewodniczący prezydenckiej rady do spraw rolnictwa
24.05.2022

"W upadek Bielmleku wmieszały się również służby specjalne - mówię to z pełną odpowiedzialnością. Jest to samosąd polityczny i działalność konkurencji gospodarczej, żeby zniszczyć dobrze funkcjonującą firmę" - mówił w Polskim Radiu Białystok Jan Krzysztof Ardanowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok