Radio Białystok | Gość | prof. Marcin Moniuszko - z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

prof. Marcin Moniuszko

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

6.05.2022, 08:20, akt. 09:09

"Nie może się znudzić coś, co jest tak różnorodne, tak niesamowite i co pokazuje potęgę intelektualną, potęgę naukową, potęgę artystyczną naszego miasta i regionu" - prof. Marcin Moniuszko zachęca do udziału w Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki.

Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka
Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z prof. Marcinem Moniuszką rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Po dwóch latach przerwy spowodowanej epidemią znów będzie można uczestniczyć w wydarzeniach Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Ten rozpocznie się już w sobotę i potrwa tydzień. Koordynatorem tegorocznej edycji jest Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Z jego prorektorem do spraw nauki i rozwoju prof. Marcinem Moniuszką rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: 18 edycja jest rekordowa pod względem liczby wydarzeń.


prof. Marcin Moniuszko: Naprawdę jest ich bardzo dużo i gorąco państwa serdecznie zapraszamy. To cały przyszły tydzień i ten weekend będzie wypełniony Festiwalem Nauki i Sztuki. To prawdziwe święto. 

Tych imprez jest kilkaset, sporo już jest rejestracji na to, co będzie działo się w przyszłym tygodniu, ale w weekend jest jeszcze cały nasz. Sprawdzałem właśnie przed chwilą prognozę pogody - ma być pięknie. 

W niedzielę wspaniały piknik na Stadionie Miejskim, można przyjść całą rodziną. Będą kulinaria, nie trzeba troszczyć się o niedzielny obiad, będą niesamowitości jeżeli chodzi o odkrycia i o możliwości skorzystania z odkryć medycznych. Będzie można dowiedzieć się na przykład czy ma się cukrzycę, czy ma się miażdżycę, ocenić swoją sprawność, ukształtować swoją dietę, sprawdzić swój stan zdrowia. 

Ale będzie cała masa również innych atrakcji informatycznych, gry komputerowe, wystawy zwierząt, wirtualna rzeczywistość, będzie można pokierować, poobserwować roboty, które będą przygotowywane. 

Ale nic dziwnego - skoro najważniejsze podlaskie uczelnie biorą w tym udział, pokazują wszystko to, co mają najciekawsze, co najlepsze, to nie tylko Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, który jest w tym roku liderem na Festiwalu i mamy ten zaszczyt razem z panią prof. Ludmiłą Marcinowicz, która koordynuje Festiwal, ale też wszystkie inne uczelnie - Uniwersytet w Białymstoku, Politechnika Białostocka - te atrakcje, o których państwu wspomniałem, właśnie są przez nie przygotowane. Ale to inne uczelnie również z naszego miasta, ale także z regionu - z Łomży, Suwałk i Białostocki Park Naukowo-Technologiczny - tam się będzie działo coś niesamowitego. 

W tę niedzielę trzeba być na stadionie. Gorąco państwa zapraszamy od 10:00 do 16:00, a w sobotę rozpoczęcie oficjalne na auli Pałacu Branickich i tam opowiemy o tym, jak kształtuje się transplantologia, czy narządy mogą powstać od nowa, powiemy historię ludzi, którzy mieli przeszczepione narządy, posłuchamy historii transplantologii - naprawdę jestem niesłychanie podekscytowany tym, co nas czeka. Gorąco zapraszamy.


Ile w sumie instytucji zaangażowało się w organizację imprez podczas siedmiu festiwalowych dni?


Któż to policzy? Wszystkie możliwe uczelnie oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, wspaniała pomoc ze strony instytucji samorządowych i publicznych, które są razem z nami. Każdy pokaże to, co będzie miał najlepszego. Na stronie podlaskifestiwal.pl można odnaleźć również te wydarzenia, które będą miały miejsce w kolejnych dniach i każda uczelnia będzie miała swój dzień, trzeba się zarejestrować, wybrać wydarzenie, są to świetne propozycje.


Dlaczego festiwal już tyle lat jest kontynuowany? Czy to się nie znudzi?


Nie, bo ludzie naprawdę z tego korzystają i on jest przypomnijmy - on jest dla wszystkich, tam każdy znajdzie coś dla siebie. Wracając do tego pikniku, który będziemy mieli na Stadionie Miejskim w Białymstoku w niedzielę od 10:00 do 16:00 - tam będzie coś dla każdego - dla najmłodszych, bo będą zabawy, będzie można poskakać na tak zwanych dmuchańcach, ale będą też zabawy intelektualne, bardziej ambitne, będą wystawy dla tych młodszych, dla starszych, nie tylko dla uczniów i studentów, ale i dla tych bardzo małych dzieci również oraz dla seniorów. 

Nie może się znudzić coś, co jest tak różnorodne, tak niesamowite i co pokazuje naprawdę nie waham się użyć tego słowa - potęgę intelektualną, potęgę naukową, potęgę artystyczną również naszego miasta i regionu.


Nauka to pasja, ale też sporo da się na niej zarobić, jeśli wie się, jak to robić, a Uniwersytet Medyczny wie. 


Z tym zarabianiem to bywa oczywiście bardzo różnie, to jest zawsze wtórna niestety rzecz. My przede wszystkim jesteśmy stworzeni po to, żeby szukać nowych rozwiązań, by tworzyć takie nowe rozwiązania, rzadko niestety udaje się stworzyć takie rozwiązania, które rzeczywiście się opłacają. Nie jest to celem samym w sobie dla nas, ale rzeczywiście staramy się ukształtować to myślenie również w tym kierunku, by te pieniądze, które można uzyskać dzięki wprowadzeniu nowych technologii, które się wymyśli, które się stworzy - mogły zostać w Polsce, bo to o to chodzi. 

To nawet nie chodzi o to, żeby uniwersytet ten czy inny zarabiał, ale o to, że jeżeli coś wymyślimy tu na miejscu, to później jako państwo, jako pacjenci, czy generalnie jako osoby indywidualne nie będziemy musieli kupować tego z zewnątrz, z zagranicy za o wiele wyższą cenę. 

Opłaca się inwestować w naukę dlatego, że później wszystkie te osiągnięcia, jeżeli będą skonsumowane tu na miejscu, to z pewnością będą tańsze, bardziej dopasowane do mieszkańców naszego regionu, naszego kraju niż coś, co sprowadzimy, a tak naprawdę kupimy z zagranicy.


Naukowcy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku starają się, by ich osiągnięcia były przydatne w tej  chwili, by były praktyczne. 


To jest naszym tak naprawdę najbardziej ambitnym celem, naszym oczekiwaniem. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze wszystko od razu da się przełożyć na język praktycznego zastosowania, tym niemniej pozostaje to naszym bardzo ważnym celem. 

Większość naszych rzeczy, które w dziedzinie medycyny badamy bardzo wnikliwie, ma olbrzymi potencjał praktycznego wykorzystania. Nasze największe kohortowe badanie populacyjne w Polsce - badanie "Białystok plus" kierowane przez prof. Karola Kamińskiego służy nie tylko aspektom naukowym, ale również temu, by wypracować konkretne wskazówki i rozwiązania profilaktyczne dla populacji owszem Białegostoku, Podlasia, ale w rezultacie całej Polski. 

Nasze rozwiązanie w dziedzinie sztucznej inteligencji w dziedzinie badań genomowych, z których jesteśmy znani w tej części Europy, również nie służą li tylko powielaniu publikacji naukowych, ale przede wszystkim służą temu, by przynieść konkretne rozwiązania. Tak się stało w czasie COVID-19. Rozwiązanie, nad którym pracowaliśmy, które dotyczyło poznania relacji pomiędzy czynnikami takimi jak wiek, jak płeć, jak masa ciała a czynnikami genetycznymi sprawiło, że możliwe stało się stworzenie aplikacji, która również w swojej uproszczonej formie jest w tej chwili dostępna dla każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej na platformie pacjent.gov.pl. Każdy może z tego skorzystać w tej chwili, by przekonać się, jak ciężko będzie przechodził COVID-19. 

I to są tylko przykłady takich rozwiązań, które mamy również w cukrzycy, w chorobach nowotworowych, w chorobach sercowo-naczyniowych. Wszystko, co robimy, choć jest rzeczywiście niesłychanie pracochłonne i zabiera bardzo wiele energii, ale jest wspaniałe również dlatego, bo jest w stanie przynieść w przewidywalnej przyszłości konkretne rozwiązania, z których nie tylko będziemy dumni, ale o których będziemy wiedzieli, że służą tu i teraz mieszkańcom naszego regionu, mieszkańcom naszego kraju.


I takich właśnie ciekawych rzeczy będzie można się dowiedzieć m.in. podczas imprez festiwalowych.


Również, choć znajdzie się tam wiele rzeczy z pogranicza nauki i rozrywki, dlatego naprawdę gorąco zachęcamy, a szczególnie w niedzielę - na pikniku będzie się działo.


Dziękuję za rozmowę.

| red: mak, sp


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW

REKLAMA
NieTeatr ZALIA

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA
Błażej Poboży, fot. Sylwia Krassowska

Błażej Poboży [wideo]

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
21.03.2023

- Wiosną nie spodziewamy się większej liczby migrantów. Dzięki zaporze i patrolom Straży Granicznej udaremniane są te nielegalne przekroczenia - mówi Błażej Poboży.

Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

z portalu Energetyka24
20.03.2023

Polska wciąż powinna rozwijać sieć gazowniczą w poszczególnych regionach, bo zapotrzebowanie na gaz w najbliższej dekadzie nie zmniejszy się - ocenia Daniel Czyżewski.

fot. Marcin Gliński

Mirosław Wojciuk i Romuald Rakowski

z zespołu Błękitny Nosorożec
18.03.2023

- W warstwie muzycznej, staramy się, aby każda płyta była w miarę różnorodna. Nie trzymamy się schematów punkowych. Wtrącamy trochę reggae, metalu, chociaż nie jesteśmy kapelą stricte metalową. Po latach można powiedzieć, że mamy taki własny styl - to nie jest tylko post punk albo punk rock - mówią muzycy z zespołu Błękitny Nosorożec.


Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego, gov.pl

Alvin Gajadhur

główny inspektor transportu drogowego
17.03.2023

Trwają masowe kontrole w firmach transportowych. - Sprawdzamy przedsiębiorców z Białegostoku, Białej Podlaskiej, Poznania, Częstochowy i Wrocławia - wytypowaliśmy firmy, które prawdopodobnie dysponują kapitałem białoruskim lub rosyjskim.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.03.2023

"Akcje dywersyjne mają to do siebie, że nie bardzo wiemy, kto tego dokonał. Coś wylatuje w powietrze, jest jakiś zamach, ale nie wiemy, kto za tym stoi. Możemy się domyślać, ale bez twardych dowodów trudno też żądać od NATO deklaracji, że wypełni artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego" - mówi prof. Adam Bartnicki.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
16.03.2023

- Jeśli nic wielkiego się nie wydarzy, jeśli nie pojawi się jakiś czarny łabędź, który nagle zmieni trajektorię naszego codziennego życia, to raczej jest to szczyt inflacji.


fot. Beata Włostowska

Beata Włostowska

nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku, laureatka konkursu "Zawodowiec Roku 2022"
15.03.2023

To nauczyciele, którzy wyróżniają się pasją, zaangażowaniem i profesjonalizmem, a także wspierają uczniów w rozwijaniu ich zawodowych zainteresowań. Poznaliśmy zwycięzców ogólnopolskiego konkursu "Zawodowiec Roku 2022" w 52 dziedzinach, organizowanego m.in. przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wśród nagrodzonych jest nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku - Beata Włostowska.

Leszek Mironiuk, fot. Sylwia Krassowska

Leszek Mironiuk [wideo]

rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2023

"Konsument może w każdy możliwy sposób udowadniać, że dokonał zakupu tego towaru u sprzedawcy. Paragon nie jest wymagany. Jeżeli dokonaliśmy zakupu w tym sklepie, a sprzedawca pamięta o tym, powinien taką reklamację rozpatrzyć" - mówi Leszek Mironiuk.

Mateusz Marciniak, fot. Joanna Szubzda

Mateusz Marciniak [wideo]

ekspert finansowy
14.03.2023

Raty kredytu będą zamrożone przez 10 lat - to zakłada rządowy program Pierwsze Mieszkanie. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby z niego skorzystać?


płk Jarosław Kowalewski, fot. Sylwia Krassowska

płk Jarosław Kowalewski

szef Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
13.03.2023

- Targi będą kompleksowym sposobem informowania o Siłach Zbrojnych i dostępnych formach służby wojskowej - mówi płk Jarosław Kowalewski o I Wojskowych Targach Służby i Pracy w Wysokiem Mazowieckiem.

Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy Marynarki Wojennej, ekspert portalu Defence24.pl
13.03.2023

"Zdobywanie miast jest zawsze bardzo krwawe" - mówi Maksymilian Dura.

ks dr. Jan Dohnalik, źródło: parafiamichal.pl

ks. dr Jan Dohnalik

z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współpracownik Centrum Ochrony Dziecka
10.03.2023

- To co jest na pewno ważne w tym filmie i co stawia nam pytania - jako tym, którzy się zajmują ochroną dzieci i młodzieży - to, że rzeczywiście redaktor dotarł do niektórych osób skrzywdzonych. To jest zawsze pytanie, czy my robimy wystarczająco, żeby do nich dotrzeć, żeby im pomóc; ale to jest pytanie dla nas, a nie dla Jana Pawła II - mówi ks. dr Jan Dohnalik


prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania [wideo]

filozof, etyk
10.03.2023

- Ta cała sprawa, obok wydźwięku moralnego i czysto historycznego, czegoś, co trzeba wyjaśnić, ma też aspekt polityczny i jest wyraźnie rozgrywana politycznie - tak o reakcjach po reportażu na temat Jana Pawła II mówi profesor Kopania.

Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn

pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczpospolitej
9.03.2023

- Możemy zauważyć pewne typowe sposoby oddziaływania Rosji na Polskę. Przede wszystkim eksploatowane są wszystkie działania, które mają poróżnić Polaków i Ukraińców.

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk, fot. Barbara Sokolińska

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk

ze Stowarzyszenia 100-lecie kobiet i z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej oddział w Białymstoku
8.03.2023

8 marca inauguruje działalność Podlaska Rada Kobiet. W jej skład wejdzie 17 przedstawicielek m.in. świata nauki czy medycyny.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak [wideo]

kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
7.03.2023

"Covid-19 to jest już zupełnie inna choroba. Mam wątpliwości czy powinniśmy nadal używać określenia Covid-19. Pacjenci, których w tej chwili mamy, to już nie są pacjenci z zagrożeniem życia" - mówił w Radiu Białystok profesor Robert Flisiak.

fot. Marcelina Markowska

Jacek Babiel

doradca i konsultant wyborczy
7.03.2023

- W marketingu politycznym możemy powiedzieć, że staranie się o to, żeby wejść na listę wyborczą, czasami jest związane z walką we własnym środowisku wyborczym czy po prostu w regionie - mówi Jacek Babiel.

fot. Joanna Szubzda

Anna Zdanowicz

psychoterapeutka i psycholożka
6.03.2023

- Może pojawić się poczucie winy, bo ta rodzina, jak mówią mieszkańcy Choroszczy, prezentowała się jako bardzo otwarta, wzorowa, a okazało się, że coś było nie tak - mówi Anna Zdanowicz.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
6.03.2023

- To już ostatnia zmiana przed tegorocznym egzaminem maturalnym. Zostało stosunkowo niewiele czasu, więc chyba już nie ma sensu wprowadzać dalszych, głębszych zmian - mówi wiceminister.

Michał Osyda, fot. Sylwia Krassowska

Michał Osyda

założyciel formacji OSYDA
4.03.2023

Zadzwonił do mnie Artur Urbanowicz i zapytał, czy byłbym gotów napisać utwór, który ilustrowałby muzycznie jego powieść "Grzesznik". Lubię wyzwania, więc się zgodziłem. Trochę nie miałem wyobrażenia, jak napisać piosenkę o książce, ale po przeczytaniu wersji przed drukiem, miałem już cały utwór w głowie - wspomina Michał Osyda.

Krzysztof Jurgiel, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Jurgiel [wideo]

były minister rolnictwa, europoseł
3.03.2023

- Mamy w magazynach obecnie około 50 proc. zbóż przed sezonem i żeby to sprzedać, to trzeba zmniejszyć koszty. Rząd złożył wniosek do Brukseli o dopłaty.


Marcin Wiącek, źródło: bip.brpo.gov.pl/fot. G. Krzyżewski

Marcin Wiącek [wideo]

Rzecznik Praw Obywatelskich
2.03.2023

"Warunki, w jakich funkcjonują polskie ośrodki penitencjarne, odbiegają od tych, które powinny być standardem w państwach europejskich. W szczególności mam na myśli powierzchnię przypadającą na jedną osobę osadzoną. Jest ona zdecydowanie zbyt mała" - mówi Marcin Wiącek.

Andrzej Vilk, źródło: archiwum prywatne

Andrzej Vilk

Kierownik Działu Legalizacji Zatrudnienia w Grupie Progres
2.03.2023

"Jeżeli jest dla nich praca, to cudzoziemcy czują potrzebę przeprowadzenia się do mniejszych ośrodków, mniejszych miast" - mówi Andrzej Vilk z Grupy Progres.

dr Marek Jedynak, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Jedynak [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału IPN
1.03.2023

- Ich sposób walki, działalność w podziemiu niepodległościowym to była próba podtrzymania państwowości polskiej w taki sposób, w jaki tylko byli w stanie - mówi o Żołnierzach Wyklętych dr Marek Jedynak.


Bartosz Szolc, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Szolc [wideo]

organizator Białostockiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
28.02.2023

- Nie wszyscy zdają sobie sprawę, kim byli Żołnierze Wyklęci. Dlatego właśnie 1 marca maszerujemy - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Szolc.

źródło: www.bialystok.tvp.pl

Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz

dyrektor białostockiego ośrodka Telewizji Polskiej
27.02.2023

"Wiosna w TVP 3 Białystok to przede wszystkim informacje. Stawiamy na informacje lokalne co godzinę. Od godziny 10:30 do 21:30. Chcemy być jak najbliżej naszych widzów" - mówi Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Roman Czepe, fot. Joanna Szubzda

Roman Czepe [wideo]

wicestarosta powiatu białostockiego
27.02.2023

- Liczymy na to, że będzie pochylenie się nad naszym stanowiskiem i wskazanie zapisu, który rzeczywiście budzi kontrowersje - mówi wicestarosta o stanowisku rady powiatu białostockiego ws. Karty LGBT.


Artur Szabałowski, Tomasz Staranowicz, Mariusz Bienasz i Robert Czerski, fot. Marcin Gliński

Artur Szabałowski, Tomasz Staranowicz, Mariusz Bienasz i Robert Czerski

zespół Bad Falcon, laureaci konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
25.02.2023

- Po Niebieskim Mikrofonie jeszcze się nie spotkaliśmy, nie mieliśmy żadnej próby, ale na gorąco rozmawialiśmy o teledysku. Na pewno w planach mamy teledysk do piosenki "Klątwa" - mówił w Radiu Białystok Tomasz Staranowicz z zespołu Bad Falcon.

Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
24.02.2023

- To nie jest wojna o charakterze lokalnym, regionalnym. To jest wojna, która zdeterminuje porządek europejski, z wpływem także na porządek światowy - mówi w rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk.

Marek Ławreszuk, fot. Joanna Szubzda

Marek Ławreszuk

z zespołu Czeremszyna - laureata plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
24.02.2023

- Ta nagroda była dla nas bardzo dużą niespodzianką. Zespoły, które grają podobną muzykę do nas i będą planowały w przyszłych latach startować w Niebieskim Mikrofonie, niech się nie wahają - warto!


Przemek Piotrowski, fot. Joanna Szubzda

Przemek Piotrowski

laureat konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
23.02.2023

- Niebieski Mikrofon przede wszystkim daje cenne doświadczenie. Poznałem wielu ciekawych artystów, wiele zespołów, dostałem masę motywacji i zastrzyk finansowy.

prof. Maciej Perkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Maciej Perkowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
23.02.2023

- Deklaracja liderów Bukaresztańskiej Dziewiątki to sygnał polityczny, który pokazuje jedność i usuwa wątpliwości wobec Rosji, na przykład w kwestiach gospodarczych.

Jakub Jasiukiewicz, Michał Babik, Piotr Klepacki, Miłosz Gładyszewski, fot. Sylwia Krassowska

Jakub Jasiukiewicz, Michał Babik, Piotr Klepacki, Miłosz Gładyszewski

zespół Five Stages of Grief, finaliści 4. edycji konkursu "Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok"
22.02.2023

"To był duży stres, bo jesteśmy młodym zespołem, za nami dopiero drugi konkurs, ale nikt nie chciał zawieść. Bardzo się cieszymy, że wygraliśmy Niebieski Mikrofon" - mówi Michał Babik.


Profesor Zbigniew Lewicki, źródło: rozmowa na Skype

prof. Zbigniew Lewicki [wideo]

amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
22.02.2023

"Najważniejsze było stwierdzenie, że nie odstąpimy od Ukrainy. Będziemy z nią tak długo, jak będzie to potrzebne. Taka deklaracja dla Ukraińców jest niezwykle ważna. Oni walczą, giną, ich miasta płoną i zapewnienie, że Stany Zjednoczone i NATO będą po ich stronie bezustannie, aż do zwycięskiego czy sensownego końca, jest na pewno dla walczących niezwykle cenne" - mówi prof. Zbigniew Lewicki.

Swada i Karolina Cicha, fot. Joanna Szubzda

Karolina Cicha

laureatka Niebieskiego Mikrofonu Polskiego Radia Białystok 2022
21.02.2023

Pochodząca z Białegostoku kompozytorka, wokalistka, multi-instrumentalistka Karolina Cicha dostała nagrodę - Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok za muzyczną promocję województwa podlaskiego na świecie.

Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy, ekspert portalu Defence24.pl
21.02.2023

"W tej chwili Ukraina wie, że może uzyskać wsparcie od Stanów Zjednoczonych, Joe Biden się już z tego nie wycofa. Pokazał, że jest wielkim politykiem i myślę, że tym czynem przeszedł do historii" - mówi Maksymilian Dura.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok