Radio Białystok | Wiadomości | Premiera spektaklu "Makbet" [zdjęcia]

Premiera spektaklu "Makbet" [zdjęcia]

15.05.2022, 07:29, akt. 21.05.2022, 17:49

W sobotę, 14 maja w Kinie TON odbyła się premiera spektaklu "Makbet" w reżyserii Grzegorza Suskiego.

Premiara "Makbeta", fot. Joanna Szubzda
Premiara "Makbeta", fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Premiera spektaklu "Makbet" - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Najnowsze widowisko Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku opiera się na klasycznym tekście, szuka mechanizmów, które determinują władzę, wiedzę i życie człowieka. W białostockiej inscenizacji "Makbeta" ważną rolę odgrywają barwne, interesujące – niekiedy wręcz okrutne – postaci kobiet. To one są tu osobami, wokół których toczy się akcja: Lady Makbet i Lady Macduff, ale nie mniej ważne są postaci Wiedźm. To one, wykorzystując ambicję Makbeta, uświadamiają mu, że tylko to jest w nim, czego nie ma.


- Wiedźmy są istotne nie tylko w tym spektaklu, ale też w naszym codziennym życiu. To wszystkie pokusy, które na nas czyhają - mówi Bernard Bania, który zagra w spektaklu tytułową rolę.  "Makbet" - premiera spektaklu Teatru Dramatycznego [zdjęcia]Za reżyserię, choreografię, muzykę i scenografię odpowiada Grzegorz Suski.


- Chcemy uchwycić wszystkie sensy Shakespeare’a. Oczywiście interpretujemy je po swojemu, ale tradycją jest słowo (i praca nad nim) oraz zawartość intelektualna, emocjonalna. Natomiast nowoczesność to inscenizacja. Muzyka, scenografia i kostiumy nie są archaiczne, ale na pewno nawiązują do klasyki - wyjaśnia Grzegorz Suski.


Realizator jest dobrze znany białostockiej publiczności jako twórca "Hobbita".

Oprócz Bernarda Bani na scenie zobaczymy też: Beatę Chyczewską, Arletę Godziszewską, Krystynę Kacprowicz-Sokołowską, Katarzynę Mikiewicz, Agnieszkę Możejko-Szekowską, Katarzynę Siergiej, Kamilę Wróbel-Malec, Monikę Zaborską, Krzysztofa Ławniczaka, Dawida Malca, Patryka Ołdziejewskiego, Sławomira Popławskiego, Grzegorza Suskiego, Piotra Szekowskiego i Marka Tyszkiewicza. Rolę Lady Makbet kreuje Justyna Godlewska-Kruczkowska.


- Mam nadzieję, że moja postać będzie inna od wszystkich dotychczasowych Lady Makbet, ponieważ dałam jej swoją wrażliwość, wyobraźnię, głos. Niewątpliwie jest to postać zła. Korzystamy z tłumaczenia Barańczaka, ale podchodzimy z dużym szacunkiem do słowa, wiersza - mówi Justyna Godlewska-Kruczkowska.


Z okazji premiery instytucja przygotowała dla widzów niespodziankę. Premierowy wieczór uświetnił pokaz w wykonaniu Podlaskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych "Trzaskawica". O godz. 18:00 przed Kinem TON białostoczanie mogli zobaczyć widowisko w wykonaniu białostockiej grupy rekonstrukcyjnej, podczas którego nie zabrakło walk na miecze.

Przedstawienie będzie można obejrzeć również 15, 20 i 21 maja o 19:00 w Kinie TON. Bilety na sztukę w cenie: 55 zł – normalny, 45 zł – ulgowy, 30 zł – studencki dostępne są w Kasie Teatru (ul. Suraska 1, Białystok) oraz w sprzedaży internetowej.

Natomiast w czerwcu zespół Teatru Dramatycznego zaprezentuje "Makbeta" w Macedonii Północnej podczas International Bitola Shakespeare Festival.


źródło: mat. pras. | red: zmj, mark, sp


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok