Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: przesłuchania w VII Konkursie Młodych Dyrygentów

Białystok: przesłuchania w VII Konkursie Młodych Dyrygentów

16.05.2022, 14:40, akt. 14:50

Uwertury i symfonie m.in. Webera, Rossiniego, Mozarta i Beethovena z orkiestrą wykona 24 dyrygentów podczas rozpoczętych w poniedziałek (16.05) przesłuchań w VII Konkursie Młodych Dyrygentów. Laureatów poznamy w czwartek wieczorem.

źródło: OiFP
źródło: OiFP


0:00
0:00
Przesłuchania w VII Konkursie Młodych Dyrygentów - relacja Adama Klimiuka | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego jest Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku. Celem konkursu, który odbywa się co cztery lata, jest prezentacja i promocja młodych polskich dyrygentów rozpoczynających karierę artystyczną, a także promocja twórczości polskich kompozytorów.


Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 60 kandydatów, z czego komisja do konkursu zakwalifikowała 24 z nich.


Konkurs podzielony jest na dwa etapy. W poniedziałek rozpoczął się pierwszy z nich; biorą w nim udział wszyscy zakwalifikowani uczestnicy. Każdy dyrygent losuje dwa utwory, a na opracowanie ich z orkiestrą ma pół godziny. Wśród utworów do wylosowana znalazły się uwertury: Władysława Żeleńskiego, Gioacchino Rossiniego i C.M. Webera oraz symfonie: Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwiga van Beethovena i Feliksa Mendelsona.


Drugi etap, do którego zakwalifikuje się ośmiu dyrygentów, rozpocznie się w środę. Będzie można usłyszeć symfonie romantyczne: Johannesa Brahmsa, Antoniego Dworzaka i Piotra Czajkowskiego.


Dyrygentów oceniać będzie jury złożone z polskich dyrygentów i profesorów uczelni muzycznych.


Jak mówił wcześniej przewodniczący jury, pomysłodawca konkursu kierownik artystyczny i pierwszy dyrygent Opery i Filharmonii Podlaskiej prof. Mirosław Błaszczyk, do jury zaproszono kierowników katedr akademii muzycznych w Polsce, m.in. z Katowic, Krakowa, Wrocławia, Warszawy. Uzasadnił, że te osoby mają największe rozeznanie, jeśli chodzi o młodą kadrę dyrygencką. "Oni wypuszczają absolwentów, oni wiedzą, w który miejscu ci absolwenci się znajdują" - mówił.


Błaszczyk mówił, że konkurs to szansa dla młodych polskich dyrygentów, którzy - jak podkreślił - są zdolni, ale ich głównym problemem jest dojście do orkiestry.


Powiedział, że ci młodzi ludzie w trakcie konkursu mają 30 min w pierwszym etapie pokazania tego, co mają najlepszego. "Mam pokazać swój warsztat, to, co słyszę, ukształtować frazę, porwać zespół" - mówił Błaszczyk. Podkreślił, że w tym konkursie jest wiele składników, na które składa się późniejsza punktacja. "Jest to niezwykle trudne dla jurorów, najbardziej w miarę obiektywnie wypunktować to, co najlepsze u każdego kandydata" - dodał.


"Laureaci, którzy do tej pory zdobyli laury na naszym konkursie (...) świadczą o tym, że te wybory były niezwykle trafne, bo gros jest znakomitymi dyrygentami, szefami bardzo dobrych zespołów" - mówił Błaszczyk.


Laureatów tegorocznej edycji poznamy w czwartek wieczorem po obradach jury. Natomiast w piątek wystąpią oni na koncercie.


Główną nagrodą w konkursie, obok nagród pieniężnych, jest udział w Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach.


Konkurs Młodych Dyrygentów organizowany jest przez Operę i Filharmonię Podlaską od 1994 roku i odbywa się co cztery lata. Przez pierwsze trzy edycje był ogólnopolskim przeglądem, następnie zmieniono formułę na międzynarodową. Od poprzedniej edycji powrócono do konkursu o wymiarze ogólnopolskim.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


VII Ogólnopolski Konkurs Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego

15.05.2022, 15:32

W niedzielę, 15 maja o godz. 19.00 w Sali Koncertowej przy Podleśnej odbędzie się wyjątkowy muzyczny wieczór inaugurujący VII edycję Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego. Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej zagra pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka.


24 uczestników zaprezentuje się podczas VII Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów w Białymstoku

15.05.2022, 14:12

Studenci i absolwenci dyrygentury z uczelni w całym kraju rywalizować będą w Białymstoku. W niedzielę (15.05) w Operze i Filharmonii Podlaskiej rozpocznie się VII Ogólnopolski Konkurs Młodych Dyrygentów.


Zakończyły się kwalifikację do VII Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów w Białymstoku

6.03.2022, 08:24

24 uczestników zaprezentuje się w VII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów w Białymstoku. Komisja właśnie skończyła kwalifikacje.


W połowie maja w Białymstoku odbędzie się Ogólnopolski Konkurs Młodych Dyrygentów

5.02.2022, 13:21

W połowie maja zaplanowano odbywający się co cztery lata Ogólnopolski Konkurs Młodych Dyrygentów - poinformował organizator imprezy Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku. Jeszcze do 11 lutego chętni mogą zgłaszać się do tegorocznej edycji.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustówfot. Paweł Wądołowski
JEDWABNE
2.07.2022, 12:35, akt. 12:40

Zlot motocyklowy w Jedwabnem

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok