Radio Białystok | Wiadomości | Debaty o elektromobilności i transformacji energetycznej - w Supraślu zorganizowano Kongres Ekoforum

Debaty o elektromobilności i transformacji energetycznej - w Supraślu zorganizowano Kongres Ekoforum

autor: Adam Janczewski

23.05.2022, 19:36, akt. 19:45

Rosyjska inwazja na Ukrainę zwiększyła chęć transformacji energetycznej. Między innymi o tym rozmawiali podlascy samorządowcy, przedsiębiorcy, eksperci i przedstawiciele rządu podczas VIII Międzynarodowego Kongresu Ekoforum w Supraślu.

fotolia.com
fotolia.com


0:00
0:00
Debaty o elektromobilności i transformacji energetycznej - w Supraślu zorganizowano Kongres Ekoforum - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dużą część dyskusji poświęcono odnawialnym źródłom energii.

"Z racji tego co dzieje się za naszą wschodnią granicą postanowiliśmy w tym roku skupić się nie tylko na elektromobilności, ale też na suwerenności energetycznej. Jesteśmy przed nowym okresem unijnego programowania i to widać, że samorządy potrzebują tych informacji, ale nie tylko samorządy - mieliśmy też przedstawicieli rządu i biznesu" - wylicza organizator Ekoforum Krzysztof Stawnicki.

Kongres był okazją do dyskusji na temat rosnących cen i szukania alternatyw. 

"Wojna spowodowała wzrost cen paliw i musimy szukać innych źródeł ciepła, podobnie z energią elektryczną. Ekoforum to dobra okazja do rozmów na ten temat. Powiat sokólski chce iść w tę stronę - chcemy wyposażyć nasze szkoły w pompy ciepła i w większą liczbę paneli fotowoltaicznych" - przyznaje Daniel Supronik ze Starostwa Powiatowego w Sokółce.

Samorządom mogą pomóc w tym naukowcy - m.in. z Politechniki Białostockiej. 

"Od wielu lat pomagamy samorządowcom w pisaniu projektów m.in. na odnawialne źródła energii, oferujemy też rozwiązania, które sami opracowujemy" - zwraca uwagę profesor Maciej Zajkowski z Politechniki Białostockiej.

Podczas kongresu Ekoforum w Supraślu trzy osoby otrzymały Eko Certyfikaty za promowanie prośrodowiskowej tematyki i innowacji w zakresie wykorzystywania OZE.

Wyróżnienia trafiły do profesora Macieja Zajkowskiego, wykładowcy i przedsiębiorcy Adama Walickiego i dyrektor departamentu ochrony środowiska Urzędu Marszałkowskiego Anny Krysztopik. Przyznano też kilkadziesiąt medali z okazji 10-lecia Fundacji Ośrodek Wspierania Ekologii.

Podczas VIII Międzynarodowego Kongresu Ekoforum w Supraślu zaprezentowano wystawę Smart City, a na niej samochody elektryczne, hybrydowe, stacje do ładowania pojazdów i urządzenia zasilane energią solarną. Był też Piknik Świętego Jana Nepomucena - Patrona Gospodarki Wodnej.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:Wystawa elektromobilności i I Zlot Samochodów Elektrycznych w ramach Ekoforum w Supraślu [zdjęcia]

12.09.2021, 11:19

Pojazdy elektryczne i hybrydowe można było zobaczyć w niedzielę (12.09) na rynku w Supraślu. Zorganizowano tam wystawę elektromobilności podczas Ekoforum.


VII Międzynarodowy Kongres EKOFORUM

12.09.2021, 14:12

VII Międzynarodowy Kongres EKOFORUM odbędzie się w dniach 12-13 września w Supraślu.


V Międzynarodowy Kongres "Eko Forum" w Supraślu

26.05.2019, 20:03

Czy warto inwestować w zieloną energię? Odpowiedź na to pytania poznamy podczas V Międzynarodowego Kongresu "EKO FORUM".

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!źródło: pexels.com
Z POLICJI
16.07.2024, 14:09, akt. 17.07.2024, 05:45

Kolejny oszukany na "inwestycję w kryptowaluty"

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok